Bavulunuzu Toplayın Gidiyoruz! Uzayda Solunabilir Oksijen Keşfedildi

335PAYLAŞIM

Bilim insanları umut verici bir keşfe daha imza attı.

Kaynak:1 2 34 5

Gökbilimciler ilk kez Samanyolu'nun dışındaki bir galakside solunabilir oksijen tespit ettiler.

Samanyolu

Keşif, Junzhi Wang liderliğindeki Şangay Astronomi Gözlemevi'nde bir gökbilimciler ekibi tarafından yapıldı.

Şangay Astronomi Gözlemevi

Ekip, 581 milyon ışıkyılı uzaklıktaki bir galaksi olan Markarian 231'den Dünya'ya ulaşan ışık dalgalarını analiz ederek moleküler oksijenin varlığını tespit etti.

Markarian 231

Aslında kendi atmosferimizde oksijen bulunması, uzak galaksilerden gelen ışık dalgalarını okumayı zorlaştırıyor.

Bu ışık dalgaları atmosferimizde bulunan çeşitli gaz elementleri tarafından emilir veya yönlendirilir. Bu sebeple doğru okumalar elde etmek neredeyse imkansız hale gelir.

Bununla birlikte, Markarian 231'den gelen ışık dalgaları Kuasar ya da QSO (Quasi-Stellar Object) denilen yarı yıldız bir nesneden geldi.

QSO'lar yıldız benzeri bir görünüme sahip olan ancak kırmızımsı bir ışık yayan, alışılmıştan daha düşük bir dalga frekansında seyahat eden uzak gezegenlerdir.

Markarian 231'den gelen dalgalar bir QSO'dan kaynaklandığından, standart ışık dalgalarından daha düşük dalga frekansına sahiptiler. Bu da herhangi bir bozulma olmadan Dünya'nın atmosferinden geçmelerine izin verdi.

Işık dalgası okumaları iki farklı yerde gerçekleştirildi: İspanya, Granada'daki 30 metrelik teleskop IRAM ve Fransız Alpleri'ndeki Genişletilmiş Milimetre Dizisi Teleskobu.

Okumalara dayanarak, ekip, Markarian 231 galaksisinde Samanyolu'nda şimdiye kadar gözlemlenenden 100 kattan fazla oksijen olabileceğini tahmin ediyor.

Son 20 yılda Samanyolu'ndaki iki yerde moleküler oksijen tespit edilmişti: Rho Ophiuchi Bulutu ve Orion Bulutsusu.

Rho Ophiuchi Bulutu

İnsanlar kısa süreliğine saf oksijeni soluyabilirler. (Hatta bazı sağlık durumları için bir tedavi olarak kullanılır) Ancak solunum sistemlerimiz normal çalışmak için havadaki azot ve karbondioksit gibi diğer elementlere de ihtiyacı vardır.

Saf oksijenin uzun süre solunması, kan hemoglobinin taşıyabileceğinden daha fazla oksijen molekülü ile boğulmasından kaynaklanan kalıcı akciğer hasarına ve oksijen zehirlenmesine neden olabilir.

Oksijenin yaşamın gelişimi için gerekli anahtar unsurlardan biri olduğuna inanılmaktır.

Ekip, daha fazla araştırmanın, oksijen dağılımlarının galaksilerin gelişimini nasıl etkilediğini ve bunun yaşamın oluşumu için gerekli ön koşullardan bazılarını nasıl yaratabileceğini anlamalarına yardımcı olabileceğine inanıyor.

Sizce yakında uzaya taşınacak mıyız?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
avvora

Tamam araştırmalar bu yönde yapılan keşifler çok iyi ve devam etmeli ama yarın kalkıp gidilebilecek bir dünya yok kardeşim, insanın evrimsel süreçte bu dünya atmosferine adaptasyonu milyonlarca yıl sürmüşken ve elimizin altında bu kadar eşsiz bir yaşam alanı olan dünya varken neden dünyamızı daha fazla koruyup ona sahip çıkmıyoruz, bizim yaşayabileceğimiz bir yer keşfedilse bile bence bu asla dünyada yaşadığımız kadar rahat bir hayat olmayacak ki bir kaç bin milyarderlerden başka kimse oraya gidemeyecek bile en azından önümüzdeki yüzyıl boyunca

can-gumrukcuoglu

581milyon ışıkyılı öteye neyle gideceksiniz pardon da :D sanki adanaya gidiyolar

melisa-bade-yilmaz

yeni bi şehir değil yeni bi gezegen aman allahım düşünmesi bile harika

kurunta

581 milyon ışıkyılı... Kirletmemizin mümkün olmadığı bir hava mevcut desene şuna.

feyk

her gecen devirde yeni bir ulus nukleer silahlara ulasiyor, kaynaklar sinirliyken nufus surekli artiyor, ilkim degisimiyle gelmekde olan buyuk kitliklar krizler kapida. bu kadar tehlikeli silahlara yok edici guclere sahipken insanligin tek gezegende kalmayi dusunmesi dupeduz intihardir. mesafeleri asabilecek teknolojiye bir kere ulassak evrende neredeyse sonsuz kaynak var. kendini yok etmeden once basarabilirse insanligin kurtulusu ancak bu sonsuz kaynaklara ulasmasiyla mumkun olabilir.

Görüş Bildir