Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Başörtülü Kadınların Hayatlarının Çeşitli Dönemlerinde Karşılaştıkları 13 Durum

-

Bu ülkede kadın olmak zordur. Her alanda örtülü ya da açık baskı görürsün. Tesettürlü kadınlar da bu baskılardan nasibini her zaman alırlar. Son yıllarda yapılan bazı değişikliklerle bazı sorunlar ortadan kalksa da bir kısmı hala devam etmektedir.

1. Başörtümüzle ilgili bir yığın klişe soruya hayatlarımızın her döneminde cevap vermek zorunda kalırız.

Onedio okurları için bunları daha önce yazmıştım.

2. Muhafazakarlara yönelik her siyasi eylemde ilk açık hedef oluruz. Çünkü her kadın gibi bu toplumda ''kolay lokma''yız.

3. Yasaklar nedeniyle birçok kurumda çalışmamızın mümkün olmadığı dönemlerde muhafazakar iş yerlerinde ''ucuz işçi'' olarak görülürüz.

Bir kısmı da işe bile almaz.

4. Muhafazakar erkekler tarafından sürekli tesettürlerimiz ''eksik'' bulunur.

5. Yasakların olduğu dönemlerde ya perukla ya tesettürsüz okulumuza devam etmeye mecbur kalırız.

www.rawstory.com

Ya da okulu bırakırız.

6. Yaptığımız her şey göze batar. İyi giyinmek, araba kullanmak herkesi rahatsız eder.

7. Birtakım insanların ''cahil, yobaz, ninja'' gibi hakaretlerine bir ömür katlanırız.

8. Başarılı olmamız, göz önünde olmamız herkesi rahatsız eder.

9. Öne çıkmamız istenmediği gibi, ne reklamlarda ne de dizilerde tesettürlü görmeniz pek mümkün değildir.

10. Muhafazakarların iş yerlerinde bile yükselmemiz kimseler tarafından nedense pek istenmez.

11. Ne kadar uzak durmak istesek de insanlar bizi dini ya da siyasi bir tartışmanın içine sokmaya çalışır.

12. Tüm tartışmalarda henüz hiçbir şey söylemeden yalnızca kıyafetimizden dolayı politik olarak etiketleniriz.

13. Tesettürün kendi tercihimiz olabileceğini her tartışmada ispat etmek zorunda bırakılırız.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
muzaffer-ozdemir

(3) sorunun en büyük kaynağı ise en baştan beri bu konuların seçim malzemesi olmasıdır. Zaman la bu seçim malzemesinin dışına çıkmış büyük ve sert kutuplar oluşmuş dur.. Sorun saygı, herkes birbirine saygı duyması, üzerinde giydiklerine göre, eğlence anlayışlarına göre, hayat tarzlarına göre yargılamamak gerekiyor.. karşılıklı birbirine farklı gelen insanlar saygı yı koruyamaz sa hiç aslında sevmedikleri taraflarla aynı yolda yürümek zorunda bırakılıyor

muzaffer-ozdemir

(2) peki sizce bunun sebebi ne olabilir? bana göre çok sebep var, son 10 yıla girene kadar siyasi olarak devamlı üzerinde durulması. Baş örtü takanların Cumhuriyeti sevmiyor laikliğe karşı gibi düşüncelerinin siyasiler tarafından devamlı ortaya konması. e haliyle diğer siyasilerde bunu kullanarak Müslümanlığınızı sorgulaması.. Sonra bir bakıyorsunuz derin bir kutuplaşma,inancına göre yaşamak isteyenlerin zorla bir tarafa ait yapma sebebiyle onlar Atatürk 'ü sevmez, yeniliklere karşılar dır iran gibi ülkelerde yaşama özlemleri vardır. aslında bir insan neden öyle bir ülkede yaşamak ister çok saçma geliyor bana.. diğer taraftan bakınca da başörtüsüne karşı çıkanlar kesinlikle dinsiz Allah'a inanmayan inansa bile inancın getirdiği yükümlükleri yerine getirmeyen, alkol alan ve Müslüman düşmanı olarak tanınırlar.. Onlara kalsa dini bayramlar kuran kursları falan hep kapatılır ezan Türkçe okunur gibi, bana göre her iki tarafında sandıkları şeyler olamaz olmaz..r..

muzaffer-ozdemir

(1) Aslında acınası olan Müslümanların yaşadığı bir ülkede baş örtüsü takanların ,devamlı yobaz cahil gibi görülmesi.. işin komik tarafı da haç takan birini görenlerin o kişiyi çağdaş özgür olarak tanımlanması ve özellik le bu durumda herkesin birden inanç özgürlüğü nü savunması! ne kadar tuhaf?

futuristik-kakalak

arkadaş hala mı türban mağduriyeti ya

meriasin

Biz de açık kadınlar olarak mı problemlerimizi mi yazalım ?

Başlıklar

kadınlaronedio
Görüş Bildir