Balıkesir’in Tartışmasız En Müthiş Yerlerinden Biri: Görülmesi Gereken Tüm Güzellikleriyle Cunda Adası

4PAYLAŞIM

Pandemi biter bitmez sevdiklerinizle birlikte Cunda Adası'nı ziyaret etmek için sebep çoook! Peki Cunda Adası'nda gezilmesi gereken yerler neresi?

1. Agois Yannis Kilisesi

Günümüzde kitaplık ve müze olarak kullanılan kilisede 1449'da tamamlanan Kitab-ı Muhammediye kitabının el yazması nüshası da dahil birçok değerli eşya bulunuyor. Aşıklar Tepesi denilen tepede bulunan kilise, adayı yukarıdan izleyebilmek için de en ideal yerlerden biri.

2. Taksiyarhis Kilisesi

Yaptırıldığı yıllarda Cunda Adası'nda Rum nüfusunun fazla olduğu kilise, Koruyucu Baş Melekler olan Cebrail ve Mikhail'e atfedilmiş. İlerleyen zamanlarda kilisenin içinde bulunan çanın dünyanın en büyük çanı olduğu da ortaya çıkmıştır.

3. Ayışığı Manastırı

fikretbeykonagi.com

Cunda Adası'nda Pateriça Yarımadası'nın en uç kısmında yer alan manastır, dik bir tepede bulunuyor. 18. yüzyılda inşa edildiği düşünülen manastır zeytin ağaçlarının arasında bulunan saklı bir güzellik!

4. Tarihi Yel Değirmeni

Adada yer alan üç yel değirmeninin 1600 ve 1650 yılları arasında inşa edildikleri biliniyor. Özellikle de Aşıklar Tepesi'nde yer alan yel değirmeni bol bol ziyaretçi alıyor. Hem tarihi dokusu hem de manzarasıyla yel değirmenleri görmeye değer.

5. Tımarhane Adası

Tımarhane Adası'nda bulunan kayalardan rüzgarın vurmasıyla çıkan garip uğultu ziyaretçilerin ilgisini oldukça çekmekte. Adanın bu adı almasının sebebi, eski tarihlerde psikoterapi merkezi olarak kullanılmasıymış. Adaya iyileşmek için gelen hastaların kayalardan çıkan sesle kendilerine geldiklerine inanılıyordu.

6. Güvercin Adası

Güvercinlere ev sahipliği yapan Güvercin Adası, Cunda Adası'nın karşısında yer alıyor. Tekne veya kayık kiralayarak adaya ulaşabilir ve bozulmayan doğaya yakından tanık olabilirsiniz.

7. Despot Evi

Cunda Adası'ndaki en önemli yapılardan biri olan Despot Evi'nin trajik bir hikayesi var. Yapılan yüklü bağışların ardından Despot kendine bu evi yaptırır ve 1877'de evine yapılan bir baskında öldürülür, evindeki altın ve gümüş kupalar çalınır...

Tüm bu güzellikler kaybolmasın, gelecek nesillere güvenle aktarılabilsin diye seni de sürdürülebilir yöntemlere sahip çıkmaya, doğamızı, dünyamızı ve ülkemizi korumaya davet ediyoruz.

Ülker olarak, “Önce Ülkem, sonra Ülker” ilkesiyle “Güzel Ülkem İçin Doğa Bize Emanet” diyoruz ve sürdürülebilirlik konusunu önemsiyoruz!

#GüzelÜlkem #DoğaBizeEmanet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tamu01

Cunda değil milli kahramanımızın adıyla Ali Bey adası diyeceksiniz.

Görüş Bildir