Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bakarken Bile İçiniz Kalkabilir: 37 Yaşındaki Çinli Kadının İris Kollareti Parçalandı!

-

Göz, insan bedeninin beyinden sonra belki de en nadide parçasıdır.

Kaybını yaşamadığımız sürece değerini anlayamayız belki, lakin görme yetisini kaybeden birisi için  ondan kıymetlisi de yoktur.

Normal şartlar altında göz, en temiz dış organdır.

Diğer tüm organlardan daha steril, mikroplardan uzaktır.

Fakat, bu organ bir kez iltihaplandı mı ya da steril durumundan uzaklaştı mı, birçok organa nazaran çok daha sıkıntılı bir hal alır.

Hele ki söz konusu göz bebeği yahut iris olursa…

Söz konusu olaydaki göz bebeği, gözlerinde kaşıntı ve sulama olduğu için doktora başvuran 37 yaşındaki Çinli bir kadının.

Doktorlar ilk incelemelerden sonra, gözün kaptığı enfeksiyon sebebiyle alerjik bir problem oluştuğunu düşünmüşler.

Fakat, daha sonra yapılan detaylı inceleme sonucunda irisin çevresinde yer alan kollaretin parçalandığını fark etmişler.

Bu arada görselde gördüğünüz kadının sol gözü, fakat sağ gözünde de aynı problem var o gözün de iris kollareti parçalanmış durumda.

İris kollareti, çok belirgin olmasa da göz bebeğini çevreleyen kalın bir zardır.

Açık renkli gözlerde çok daha belirgindir ve daha rahat görülebilir.

Gözün renkli kısmı olan irisi çevreleyen bu zarın yırtılması ve parçalanması ise oldukça nadir görülür.

Bu nedenle, iris kollaretinin parçalanmasına neyin sebep olduğu henüz bilinmiyor.

Elde edilen bulgulara göre iris iltihabının bu parçalanmaya sebep olabileceği düşünülse de, görme kaybında hiçbir bozukluk yaşanmaması, bu ihtimali azaltıyor.

İnceleme için gözünden parça alındıktan sonra Çinli kadın evine yollanmış.

Şu an için hiçbir görme kaybı yaşamayan kadının, ilerleyen zamanlarda herhangi bir rahatsızlık yaşayıp yaşamayacağını da zaman gösterecek.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
elif-melissa

benim gözüm de buna benziyor içinde büyüklü küçüklü delikler filan var ama bundan daha küçük ve sol gözümde daha fazla sol gözüm uzağı bulanık görüyor bu yüzden gözlük kullanıyorum bu içeriği gördüğümde telefonun ışığıyla yan taraftan gözüme ışık yansıttım ve benimki de buna benziyodu acaba yırtılmış mıdır yoksa doğal mı

gizem-yazici6

37 yaşındaki Çinli kadının bir şeyinin yırtıldığı yok. Aşırdığınız makalede Iris collarette denen yapı sıklıkla yassıdır ama daha az sıklıkla resimdeki gibi çıkıntılı olabilir deniyor zaten. Magazinsel olsun diye uydurmuşsunuz. Diğer resimler zaten tamamen alakasız. Kadının gayet normal olan gözüne bakarken içiniz mi kalkıyor? Aşırdığınız makale için linke tıklayın:

feyza-efendioglu

sorma ya her fotoğraftan sonra diğeri iğrenç olacak kesin diye korkarak indim sayfada aşağı, hiç bir şey de yok...

tedero1907

(onedio da içerik sorumlusu olarak işe başladı)

Görüş Bildir