Görüş Bildir
Haberler
Bakanlık Genelge Yayımladı: Özel ve Vakıf Hastaneleri Salgın Hastanesi İlan Edildi

Bakanlık Genelge Yayımladı: Özel ve Vakıf Hastaneleri Salgın Hastanesi İlan Edildi

Sağlık Bakanlığı akşam saatlerinde yeni bir koronavirüs genelgesi yayımladı. Enfeksiyon, göğüs, iç hastalıkları uzmanı, klinik mikrobiyoloji uzmanı hekimlerden en az ikisi olan her hastane salgın (Pandemi) hastanesi olacak. Devlet, vakıf üniversitesi hastaneleri ve özel hastanelerin kapısı Kovid-19 hastalarına açık olacak. Bu hastaneler Kovid-19 tanısı kesinleşinceye kadar hasta kabul ve tedavi süreçlerini yürütecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sağlık Bakanlığı yeni tip koronavirüse karşı 12 maddelik bir bildiri yayımladı. Bakanlık devlet hastanelerinin yanı sıra özel ve vakıf hastanelerini de pandemi, yani salgın hastanesi ilan etti. Genelgede 'Sağlık kurumlarına müracaat eden hastaların, COVID-19 tanısı kesinleşinceye kadar Sağlık Bakanlığı hastaneleri, devlet ve vakıf üniversitesi hastaneleri ile tüm özel sağlık kuruluşlarınca kabul ve tedavi süreçlerinin yapılması zorunludur' denildi.

Hangi hastaneler pandemi hastanesi olacak?

Hangi hastaneler pandemi hastanesi olacak?

Genelgede pandemi hastanelerinin kriterleri şu şekilde açıklandı: 

'Bünyesinde enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları uzmanı hekimlerden en az ikisinin bulunduğu ve 3. Seviyede erişkin yoğun bakım yatağı bulunan hastaneler pandemi hastanesi olarak kabul edilir.'

Kararda ayrıca “Pandemi hastanelerinde, COVID-19 tanısı almış hastalar dışındaki hastaların hangi servis ve bakımlarda izleneceği belirlenmelidir' ifadelerine yer verildi.

Genelgede belirtilen 12 madde şu şekilde:

Genelgede belirtilen 12 madde şu şekilde:
İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Sağlık kurumlarına müracaat eden hastaların COVID-19 tanısı kesinleşinceye kadar Sağlık Bakanlığı hastaneleri, devlet ve vakıf üniversitesi hastaneleri ile tüm özel sağlık kuruluşlarınca kabul ve tedavi süreçlerinin yapılması zorunludur.

2. Bünyesinde enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları uzmanı hekimlerden en az ikisinin bulunduğu ve üçüncü seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunan hastaneler Pandemi Hastanesi olarak kabul edilir.

(Pandemi süresince enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, iç hastalıkları ve göğüz hastalıkları uzmanı başka bir hastaneden görevlendirme yolu ile karşılanabilir) 

(Pandemi Hastanesi: Kovid-19 tanısı almış (test pozitif) vakaların tedavi sürecinin yapılmış olduğu hastane olarak tanımlanır.)

3. Hastane bünyesinde Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Pandemi Eylem Planına göre Pandemi Genel Koordinasyon Ekibi oluşturulmalıdır.

4. Pandemi hastanelerinde, pandemi hastalarına ayrılmış bir klinik ve bir yoğun bakım ünitesi belirlenmeli ve bu vakalar için rezerve edilmelidir. Vaka sayısının artması durumunda diğer yoğun bakım ünitesi ve servislerin hangi sıra ile ayrılacağı belirlenmelidir.

Tedavisi başlamış ve devam etmesi gereken hastaların bulunduğu, onkoloji- hematoloji ve radyasyon onkolojisi klinikleri, organ nakli klinikleri ve kemik iliği nakil merkezlerindeki yataklar mümkün olduğu kadar normal olarak kullanılmaya devam edilecektir.

5. Pandemi hastanelerinde COVID-19 tanısı alınmış hastalar dışındaki hastaların hangi servis ve yoğun bakımlarda izleneceği belirlenmelidir. 

6. Pandemi hastanelerinin yetersiz kaldığı yerlerde ikinci basamak erişkin yoğun bakım ünitesi bulunan hastaneler de pandemi hastanesi olarak hizmet verecek şekilde organize edilmelidir.

7. Pandemi hastalarına ayrılmış klinik ve yoğun bakım yataklarına giriş güzergahı belirlenir ve bu güzergah üzerine gerekli tedbirler alınır.

8. Pandemi hastanelerinde gerek klinik gerekse ameliyathane ve doğumhanelerde çalışacak personelin vardiyalar şeklinde isimleri ve unvanları belirlenir.

9. Pandemi hastanelerinde COVID-19 ile enfekte vakaların cerrahi müdahalelerinin yapılabileceği 1 ameliyathane odası ve kadın hastalıkları ve doğum kliniklerinin olduğu hastanelerde enfekte gebelerin doğum yapabilecekleri 1 doğum odasının belirlenmesi ve rezerve olarak tutulması gerekmektedir.

10. Pandemi hastanesinin başhekimi/mesul müdürü, normal işleyişini aksatmayacak şekilde kilinik yatakların, yoğun bakımların, ameliyathanenin kullanılması ve personel görevlendirmesi konusunda tam yetkilidir.

11. İl sağlık müdürlükleri tüm sağlık tesislerindeki gerekli personelin il içinde yer değişikliğini yapmakta tam yetkilidir.

12. Kovid-19 tanısı konmuş hastaların müraacat ettiği pandemi hastanesi olmayan il/ilce hastaneleri, bu hastaları sev algoritmasında belirlenen hastaneye gerekli önlemleri alarak sevkini gerçekleştirmelidir. Hastaların sevki il içi veya il dışı 112 Komuta Kontrol Merkezleri tarafında koordine edilir.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
112
24
11
5
4
4
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Deniz Burul

verilen en doğru karar, oh be!!

İşçi

14 Gün sokağa çıkma yasağı ilan edilse..

İşçi

15.gün "koronalı" birey olan evler mercek altına alınır.