Görüş Bildir
Haberler
'BAE Ajanı' Diye Tutuklanmıştı: Ev Hapsi de Kaldırıldı

'BAE Ajanı' Diye Tutuklanmıştı: Ev Hapsi de Kaldırıldı

Birleşik Arap Emirlikleri için çalıştığı iddia edilen ve Sakarya'da tutuklandıktan sonra ev hapsi verilen Ürdün vatandaşının ev hapsi cezası kaldırıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) için casusluk yaptığı iddia edilen Ürdün vatandaşı Ahmed Mahmoud Ayesh Al Astal’ın, 'siyasal veya askeri casusluk' ile 'gizli kalması gereken bilgileri açıklama' suçları işlediği iddiasıyla Sakarya'da yakalanıp tutuklanmıştı.

Al Astal hakkında hazırlanan 159 sayfalık iddianame, Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti.

Ev hapsi kaldırıldı

Ev hapsi kaldırıldı

BAE ajanı olduğu iddia edilen sanık için, 'devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklama' ile 'Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etme' suçundan toplam 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası istenilmişti.

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada tutuksuz yargılanan sanık ve avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. Söz hakkı verilen Astal, geçimini sağlamak ve günlük hayatına devam edebilmek için ev hapsinin kaldırılmasını talep etti.

Görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı ise konut infazının kaldırılması talebinin kabulünü ve diğer adli kontrol hükümlerinin devamını istedi. 

Sanık avukatlarının da sanığın beyanına katıldıkları ve isteğinin kabul edilmesini talep etti.

Görüşünü açıklayan mahkeme heyeti ise MİT Başkanlığına iletilen müzekkerenin neticesinin beklenmesine ve sanık üzerindeki ev hapsi kararının kaldırılarak, imza yükümlülüğündeki adli kontrole çevrilmesine, bu kapsamda da her ayın ilk günü imza atmasına karar vererek, duruşmayı 31 Mart tarihine erteledi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
22
7
5
3
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın