Babası Tarafından Yıllarca Cinsel İstismara Maruz Kalan Meliha Yıldız'ın Mücadele Dolu Hayatı

3.5bPAYLAŞIM

Böyle kadınlar sanmayın ki tek... Etrafınızda çok fazla istismara maruz kalan kadın var. Onlara destek olmak hepimizin sorumluluğu!

"Bu babamla benim masalım ama masal değil, maalesef gerçek. Duymak istiyor musunuz?" diye başlıyor Meliha Yıldız. +90'dan Burcu Karakaş'a konuşan Meliha'nın hikayesi için böyle buyurun...

8 yaşında bir gece rüyasında siyah bir yılan görüp korkuyla uyanıyor. Kısık bir sesle "baba" dediğini, ışığın aniden açıldığını ve o hiç unutamadığı korkunç acıyı hatırlıyor Meliha.

Kız kardeşi okul etkinliklerine ya da arkadaşlarıyla buluşmaya giderken, Meliha'nın gitmesine baba tarafından izin verilmiyor. Bu arada baba, mahalle tarafından çok efendi, ahlaklı ve iyi olarak bilinen bir insan. Ama evde karısının kemiklerini kırana kadar döven ve kızı istismar eden de bir baba aynı zamanda...

Meliha yaşadığı istismarı durdurmak için durumu annesine anlatmaya karar veriyor ama babasının da kötü olmasını istemiyor çocuk aklıyla. "Anne, babam benim külotumu indirdi" diyor. Annesi de "Bir yerim ağrıyor demişsin de ondan indirmiş baban külotunu." diye cevap veriyor.

İşte bu cevaptan sonra Meliha artık hiç kimseye tek bir laf bile edemiyor, içine kapanıyor. "Annem bile bana inanmadıysa mahallede böyle görünen bir adam için kimse bana inanmaz" diyor.

"Annemin kuması gibiydim" diyor Meliha. Gece babası kendisini istismar ettikten sonra, sabah önlüğünü giyip okuluna gittiğini anlatıyor. Bütün çocuklardan farklı ve adeta lanetli gibi hissettiğini söylüyor. Tam 8 yıl, aralıksız yaşıyor bu cehennem hayatını.

Bir gün regli geciktiğinde aniden babasına "Ben hamileyim!" demek aklına geliyor ama ortada hamilelik yok. Babasının ne kadar korktuğunu işte o gün fark ediyor Meliha ve bu korku ona cesaret veriyor; babasını bir kere daha yanına yanaştırmamaya karar veriyor. Yaşı 16!

Lise bittikten sonra kendini ve babasını öldürmeyi düşünmüş. Çünkü liseden sonra sırada evlendirilmek olduğu için bakire olmadığının anlaşılması onu büyük bir bunalıma sokmuş. Ve okuldaki bir tiyatro topluluğuna katılmak, onun bakış açısını tamamen değiştirmiş: Başka bir dünya da var!

Babasının tüm engellemelerine rağmen üniversiteyi de bitirmiş Meliha. 25 yaşında intihar girişimi, 35 yaşında ağır depresyon... Terapi aldıktan sonra ilk defa 35 yaşında "suçsuz" olduğunu kabul etmiş. Olayı bir de amcasına anlattıktan sonra babasıyla mahkemede yüzleşmeye karar verip dava açmış.

Ancak babası, sevgilisiyle kaçtıktan sonra önce kadını sonra da kendisini öldürmüş. Dolayısıyla Meliha o yüzleşmeyi yapamamış. Kendisine eş dost akraba tarafından "Aman kimse duymasın!" diye tembihlendiği için de artık susmaya karar vermiş. Sanki bu cehennem onun seçimi...

Yıllar sonra annesiyle yüzleştiğinde ise "Nasıl anlamadın?" sorusunu yöneltmiş Meliha. Annesi, durumu anladığını ama babasının ona cinsel ve fiziksel zararları da anlatmış. O dakikadan sonra Meliha kendine değil, annesine ağlamaya başlamış.

Meliha şimdi çocukluk fotoğrafını vitrine koyabilecek kadar iyileşmiş. 8 yaşından 45 yaşına kadar süren bir iyileşmeden bahsediyoruz; koca bir hayat!

"Bir sır olmak istemiyorum artık ben ve bu benim sırrım değil. Bu babamın, annemin, toplumun, bu dünyanın sırrı. Dünyanın sırrını açıklıyorum aslında kendi sırrımı değil. Şimdi başkaları saklansın" diyor Meliha.

Sen değil, tüm istismarcılar utansın! İyi ki varsın Meliha!

Videonun tamamını buradan izleyebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
deen-tharkuho

Bir insan öz çocuğuna veya kardeşine nasıl cinsel istek duyabilir aklım almıyor nasıl bir dünya da kimlerle birlikte yaşıyoruz

cakil-pasteur

Ne yazılır ne söylenir edilecek küfür söylenecek beddua bile kalmadı! Bitmiyor her gün kanımız çekilerek okuduğumuz hikayeler çoğalıyor! Sorsan ülkede herkes ahlaklı,gelenekler önemli,aile her seyin üstünde zırvalıkları,hepiniz böyleydiniz de bu kadar orospu çocuğunu kim doğurdu?

halkinvicdani

Anneyi suçlayınca içiniz mi rahatladı? Kim ister böyle bir adamla yaşamayı ya... azıcık dürüst olalım, siz de istemezdiniz. Ee nereye gidecektiniz? Adama saldırdınız diyelim ve ölmedi; sizi mutlaka bulup öldüreceği ya da öldürteceği, çocukları da almayacağı ne malum? Diğer kız çocuğuna ne oldu, onu koruyan oldu mu, bunların hiçbirini bilmiyoruz. Ayrıca o annenin bu adamla evlenmesinde söz hakkına sahip olup olmadığını hiç bilmiyoruz. Bilmeden konuşuyoruz... yeter ki gücümüzün yettiği birine saldırıp içimizi rahatlatalım. Bu arada Onedio: Bilinen vaka dağılımı o değil; bildirilen yani itiraf edebildiğimiz dağılım bu! Efendi görünen ve tanıdığı vs çok olan adamları koruduğumuz için toplumca, onların adı geçmiyor anlaşılan. Gerçekte psikiyatri kliniklerini, adli ortamları bilenler, ensestin çok çok daha yaygın olduğunu, başta üvey ve öz baba ile abilerin/erkek kardeşlerin ve amca/dayı/dedelerin olduğunu çok rahat söyleyebilir!

halkinvicdani

Koca ülkede, 83(?) milyonluk ülke için 3000 kişi kadar sığınma kapasitesi var. Bir de o sığınma evlerinin adresini gidip şiddet uygulayana söyleyen polis müsveddeleri var. Anlaşıldı mı? Peki siz sığınma evleri ya da çocuklarının eğitim, korunma hakkı için ne yaptınız? Klavye delikanlılığı mı?

halkinvicdani

Anneye laf söyleyenler: Haklısınız bir annenin çocuğunu koruyamaması kanunen de suç. Peki hırsızın, o hırsızı yakalamayan bizin suçumuz hiç mi yok? "Baba"nın o anneyi "Çocuğu da seni de öldüreceğim" diye tehdit ettiğine ve kemikleri kırılana kadar dövdüğüne bahse girebileceğimiz biri olduğunu söyleyince, "O zaman kaçsaymış" dersiniz. Kadın sığınma evlerinde yer kalmadı arkadaşlar.

Görüş Bildir