Babaların Toplumda Saygınlık Kazanmak İçin Kız Çocuklarını Oğlan Gibi Yetiştirdiği ve Sözde Kadınları Özgürleştiren Çağ Dışı Gelenek

-

Hâlâ bunların yaşandığını görmek utanç verici...

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=b1E9uWm9...

Kız çocuğu olarak dünyaya gelmek, doğduğun günden itibaren insanlar tarafından yaratılan saçma normlarla mücadele etmek demek.

Yani şu hayatta hiç kolay değil kadın olarak yaşamını sürdürmek. İşte dünyanın bazı ülkelerinde özellikle de Afganistan ve Arnavutluk'ta kadınlar daha rahat bir yaşam için olmadıkları bedende hayatlarına devam ediyorlar. Nasıl mı? Erkek olarak...

"Bacha Posh" ismini verdikleri bu gelenekte kız çocukları küçük yaşlardan itibaren bir erkek gibi yaşıyor. Bu tabii ki kendi rızaları dışında gerçekleşen bir olay.

Kız çocuk sahibi olunca toplum dışına itilen baba, kız çocuklarının üzerine bu ağır yükü bindirerek koltuklarını kabartıp bulunduğu ahalide saygınlık elde ediyor.

Kısa saçları, giydikleri erkek kıyafetleri ve davranışlarıyla ailelerini dışarıda bir erkek çocuğu gibi temsil ediyorlar. Bu kimi kız çocuğu için olumlu bir durum çünkü dışarıda istediği şekilde dolaşıp okullarına gidebiliyorlar.

Yani aslında özgürleşmek, kabul görmek için istemeden de olsa cinsiyet değiştiriyorlar.

Genellikle ergenlik çağına kadar oğlan çocuğu gibi yaşamına devam eden kızlar, kendi rızalarıyla hayatlarının sonuna kadar tamamen kadın kimliğini bir kenara itip erkek olarak yaşayabiliyorlar. Buna da "Burneşa" ismini vermişler.

12 kişilik bir heyetin önünde yemin eden kadınlar, eğer bu kararlarından vazgeçerlerse ölümle cezalandırılıyorlar.

Dünyanın en saçma geleneklerinden bir tanesini okudunuz. Bir yandan rahatlık sağlasa da diğer yandan kadın kimliğini hiçe sayan bir uygulama. Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
enk-capital

Valla kadınların yerinde olsam erkeklere yağmurlu havada su vermem. Çok sevdikleri erkek çocuklarını da birbirlerini sikerek yaparlar artık. Biyolojik olarak mümkün değil tabii ama tıp teknolojisi her gün gelişiyo. Umutlarını kaybetmesinler.

kakaolukek

Onedio mantığı: Kız çocuğu Amerika'da erkek kılığına sokulursa normal, özgürlük, medeniyet, karşı çıkan fobiktir... Aynı kız çocuğu Afganistan'da erkek kılığına sokulursa: çağ dışı gelenek :( Çok komiksiniz.

question

Trans cocuklari oven bir paylasim gormedim. Onedio her zaman tarafsiz paylasim yapmiyor ama soyle bir olayda yanlisa yanlis demisler. Buna sonuca itiraziniz varsa sebeplerini belirtin yoksa bos muhabbet yapiyorsunuz.

kurtali1983

Bir cografyanın kültürel değerlerini araştırmadan bilmeden öğrenmeden açılmış bir içerik. Sırf insanın kendi yaşam tarzına uymuyor diye hoşuna gitmiyor olması o kültürü karalamaya neden olmamalı. Neden böyle yapıyorlar ne zaman nerede doğmuş hangi sebebler o bölgenin insanlarının böyle yaşamaya itmiş önce bi öğrenin. Bütün istedikleri kız çocuklarına uygulamıyorlar sadece bir tanesini seçiyorlar aileyi tanıyan insanlar onun kız çocugu oldugunu biliyor cinsiyetini saklamıyorlar ergenlik bitene kadar devam ediyor. Çocuk kendi kararlarını alabileceği yaşa geldiğinde ben böyle yaşamak istemiyorum diyebiliyor.

kurtali1983

Ölüm cezasına çarptırılıyor denmesi biraz abartı olmuş belli kuralları var. Bu içeriği okuyan insanlar ölünceye dek hayatlarına bu şekilde devam edecekler vazgeçerlerse ölecekler gibi algılayacaklar-Kİ öyle değil. İnternetten araştırıp okuyacagınız herşey konuyu araştırıp bilgi olarak bize sunan insanarın ticari kaygılarından dolayı duygularımızı sömürecek hikayeleri paylaşmış olmalarından kaynaklanıyor. Fakir olupda ailesinde B.Boch bulunan bireylerle yapılan görüşmeler sonucu bu kültürün insanların zararına oldugu sonucunu gözümüze sokmaya çalışıyorlar. Oysa ki bu cografyalarda fakirsen B.Boch a maruz kalmamış olsan bile ailede büyük sorunlar depresyonlar zaten vardır. Konuyu araştıran bir çok gazeteci özellikle sorunluları bulmuşlar! Sorunsuz yaşayıp daha sonra kimlik geçişi yapmayan bir sürü kadında var.

murat-yilmaz86

Harika bir uygulama.

bilinmeyenbilinmez

valla erkeklere tüm uygulamalar güzel

zangoccocuk

Derim ki o 12 kişilik heyettekileri bir araştırsınlar bakalım ne çıkacak, kimler çıkacak o heyetten?

Görüş Bildir