Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Babalar Gününde Bilim Meraklısı Babalara Verilebilecek Birbirinden Eşsiz 10 Hediye

-

Babalar günü kapıdayken, süveter ya da gömlek hediyesi almaktan sıkılmış aykırı bir babanız varsa bu hediyeler imdadınıza yetişebilir.

1. Plazma topu

Bu toplar süper! Özellikle USB bağlantısı olanlar epey pratik. Tam anlamıyla bir bilimsel bir görsel şölen arayanlara.

2. Klein Şişeleri

Klein şişeleri özellik olarak içi veya dışı olmayan nesneler. Yalnızca dört boyutta var olabiliyorlar. Bu şekilde camdan yapılanları ise biraz daha ayakları yere basıyor ve içlerinde sıvı tutabiliyorlar. Bunlar gibi. 

Alın, aldırın.

3. Newton beşiği

Neredeyse herkes aşina olsa da Newton beşiği daima çok şık bir hediye.

4. Snatom

Moleküle benzeyen bu manyetik mini heykellerle her türlü üç boyutlu yapıyı canlandırmak mümkün. Üstelik çok eğlenceli.

5. Mucize lezzet hapı

Mucize lezzet hapından bir adet yutuyorsunuz ve bir süreliğine tat alma duyunuzda çılgınca değişiklikler yapıyor. Bir tanesiyle kaşar peyniri cheesecake'e, acı biber çikolataya dönüşüyor.

6. Gömböc

Bu biçimsiz şekilli, biçimsiz isimli şey ne ola ki diye sormanız muhtemel. Gömböc, bırakıldığı yüzeyde hep aynı şekilde duran bir nesne. Nasıl bırakırsanız bırakın aynı pozisyona geçiyor. Bunu da hacıyatmaz gibi artırılmış bir ağırlık noktasıyla değil, şeklinden ötürü yapabiliyor. Onu kıymetli yapan şey de zaten bu.

7. Ferrofluid

Ferrofluid, bir yağ katmanında asılı duran minicik manyetik partiküllerden oluşuyor. Normal görünümü pek bir şeyi belli etmiyor ama yakınına herhangi bir manyetik obje koyarsanız resimdeki gibi müthiş görünümlü dikenler elde ediyorsunuz.

8. Aerogel

İşte bu hakikaten enteresan bir parça. Aerogel, dünyanın en düşük yoğunluğa sahip katı nesnesi. %96'sı havadan oluşan, suyundan ayrıştırılmış bir silikon katmanı esasında. Zar zor görülüyor ya da elde tutulduğunda pek hissedilmiyor ama gerçek bir katı nesne bu. 

Ayrıca ağırlığının 4000 katını tutabiliyor ve bir dinamit patlamasından dahi sağlam çıkabiliyor. Ne tuhaf şeysin, Aerogel.

9. Manyetik Macun

Bu da minik mıknatıs partikülleriyle harman edilmiş bir macun. Metale karşı cazibesini böyle tuhaf şekillere girerek gösteriyor. Tam boş zaman öldürmelik.

10. Da Vinci'nin Mancınığı

Leonardo Da Vinci'nin tasarladığı devrimsel mancınığın minik versiyonu. Çalışma masasında ya da evde ufak orta çağ saldırıları yapmak için ideal!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nubi

parfüm seti+takım elbise+ayakkabı bundan güzel hediyemi olur

tsukiyashima

siktir et bilimi mavi gömlek almaya devam

Gizli Kullanıcı

yaşasın kahverengi çizgili t shirt

sciencesoldier

babam ve bilim mi ahh nerede o günler. umrumda değil artık zaten.

sciencesoldier

bu arada satın alacağımız yer link bir şey koyaydınız bari

Gizli Kullanıcı

Biz de babamızı ziyarete giderken biraz gübre götüreceğiz artık.

sciencesoldier

aklıma gelen umarım olmamıştır ama yine de sorayım yoksa cennette mi artık

Gizli Kullanıcı

Ruhani olarak bilemem ama, artık bizimle değil. Kaybettim evet...

Görüş Bildir