Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Azerbaycan ile İlgili Muhtemelen Çoğunuzun Bilmediği 15 İlginç Bilgi

-

Azerbaycan'ı çoğumuz severiz. Sıcaklıklarıyla, samimiyetleriyle, bizden biri olmalarıyla... Peki ya bu bilgilerden ne kadarını biliyoruz? İşte Azerbaycan ile ilgili çoğumuzun bilmediği 15 ilginç bilgi:

1. Azerbaycan'da ilk ilkel insanların 1,7-1,8 milyon yıl önceden yaşamaya başlaması hakkında eski arkeolojik ve paleontolojik materyaller bulunmuştur.

1968 yılında ise tarihçi akademisyen Memmedeli Hüseynov, Füzuli ilçesindeki Azıx mağarasından ilkel insanların alt çene kemiğinin fosilini buldu.

2. İki kez bağımsız olan devlet

Azerbaycan Cumhuriyeti ilk bağımsızlığını 1918 yılı 28 Mayıs'ta ilan etmiştir. Fakat bu bağımsızlık 23 ay çekmiştir. 1920 yılının Nisan ayında Rus birlikleri Azerbaycan'ı yeniden istila etmiştir. Azerbaycan'ın bundan sonraki bağımsızlığı 1991 yılı 18 Ekim tarihine rastlar.

3. 12. ve 13. asırlarda Derbent'den Fars körfezine, Çin ve Hindistan'dan Avrupa'ya giden büyük ticaret yolları Azerbaycan'ın Tebriz şehrinde buluşuyordu

4. Doğu'da ilk operetto

1909 yılında librettosunu ve müziğini yazdığı "Karı koca" opereti ile Üzeyir Bey Hacıbeyli, bütün Doğu'da operet tarzının temelini ortaya koydu.

5. Müslüman Doğu'sunda ilk kızlar okulu

7 Ekim 1901 yılında Bakü'de büyük hayırsever Hacı Zeynelabidin Tağıyevin teşebbüsü ve finansman desteği ile Müslüman Doğu'da ilk laik kız okulu kuruldu

6. İlk müzikal opera

Müslüman Doğu'sunda ilk müzikal opera Bakü'de sahnelendi. Bu opera ise "Leyla ve Mecnun" operası idi.

7. Müslüman Doğu'sunda ilk bale: Kız Kulesi Balesi

Üç perde, prolog ve Epilog'dan oluşan balenin müziği ve librettosu Azerbaycan bestekarı Efrasiyab Bedelbeyliye aittir. Efrasiyab Bedelbeyli Azerbaycan'da ilk balenin yazarıdır. O, 33 yaşında iken "Kız Kalesi" balesi ile müzik tarihinde ilk Azerbaycan balesini yaratmıştır.

8. Doğu'da ilk metro inşaatı

Doğu ülkeleri arasında ilk metro inşaatı Azerbaycan'da yapıldı. 1967 yılında Bakü'de Doğu'nun ilk metro yolcu treni hizmete girdi. Kasım'ın 25'inde ise trenlerin normal hareketi başladı.

9. Güney Avrupa, Ortadoğu ve Kafkasya'da ilk kadın pilot

ocaz.eu

Leyla Elesger'in kızı Memmedbeyov (1909- 1989) Azerbaycan'da, Kafkasya'da ve aynı zamanda tüm Güney Avrupa ve Ortadoğu'da ilk kadın pilotdur.

10. Kız kulesi

Tarihi rivayetlere göre Kız kulesi eskiden denizin içindeymiş. Sonradan çevre arazisinin kurutulması sonucunda Kız kulesi denizden hayli uzaklaşmış. 

Not: Bu anıtı inşa eden Mimar Davud'un oğlu Mes'ud'dur

11. Kadına seçim hakkı

1918 yılında kurulan Azerbaycan Halk Cumhuriyeti döneminde, ülke sınırları içinde yaşayan tüm halkların ve her iki cinsin eşit oy hakkı kanunla tespit ediliyordu. Bununla da, Azerbaycan Doğu'da kadınlara seçim hakkı tanıyan ilk ülke oldu.

12. Petrol ülkesi Azerbaycan

1848 yılında dünyada ilk kez Bakü'de petrolün sanayi usulü ile üretimine başlandı aynı zamanda 1859 yılında dünyada ilk petrol fabrikası da Bakü'de kuruldu. Hatta 1872 yılında Bakü'de dünyada ilk kez kuyu pompası kullanıldı.

NOT: Neft Taşları Guinness rekorlar kitabına dahildir.

13. 1897 yılında H. Z. Tağıyev tarafından Kafkasya'da ilk en büyük tekstil işletmesi olan "Lifli maddeler imal eden Kafkas Anonim Şirketi" tahsis edildi.

14. Azerbaycan'ın Tovuz ve Goygol şehirlerinin temelini Almanlar oluşturmuştur. Daha önce onların adı ise Traubenfeld ve Yelenendorf'du

15. Nesilden nesile büyük kardeşlik

Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin bağımsızlığını ilk olarak 1918 yılında 4 Haziran'da Osmanlı İmparatorluğu tarafından resmen tanınmıştır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eyup-fazli-kostan

Jazz-Muğam ve Leyla Yunus gibi İntiqam Aliyev gibi dünyada önemli karakterler?

marblingg

Komşu, kardeş ülke, aynı dil din olması da daha yakın hissettiriyor. Gitmek görmek istediğim ülkeler arasında. Şiveleri de çok tatlı, hele futbol spikerlerinin maç anlatışları efsane *.*

allahin-cezasi-pis-muhalefet

azeri demeyin azerbaycan türkü deyin bilmem ne azeri türküü olsun falan filan bok püsür..amk şöyle isimlere şekillere takılmayın bikered..e her neyse kardeşlerimiz ve aynı dili paylaşıyoruz ve onları

Gizli Kullanıcı

Ya herkes şekilci aq.

kayzer-soze

Azerbeycan tarihini merak edenlere İldeniz Kurtulan`ın Amcam Hamlet kitabını tavsiye ederim. Kitabın arka kapağından alıntı: "Esadullah Ahundov, çekirdekten kuyumcu, Baku’de Bolşevik Parti’nin ilk kayıtlı üyesi; Mehmet Emin Resulzade, gazeteci, Musavat Partisi’nin başkanı; Ejder Babazade, durmadan savaşan ve tutuklanan, sonunda canın kurtarmak için özlemini çektiği Türkiye’ye kaçan, yazarın babası; Tagi Babazade, bir kere Hamlet’i oynayıp o rolü hayatı boyunca sürdüren, yazarın amcası; Mirza Bala, Musavat Partisi’nin gizli teşkilatının başındaki adam ve son olarak da Koba, yani nam-ı diğer Stalin.

Gizli Kullanıcı

Azeri insanları mütevaziliklerinden midir bilmem, güzel özelliklerini ortaya koymazlar, uzun uzun sohbet etmedikçe. İçeriği hazırlayan can kardeşimiz de Azeri olduğu için kendilerini methetmekten kaçınmış. ben onların yerine biraz bahsetmek isterim: Azeri toplumunda bireyler arasında -Orta Asya Türklerinde olduğu gibi- kadına gerçek saygı vardır, çoğunun eğitimi Türkiye'de ben koskoca üniversite mezunuyum diye gerine gerine gezen tiplerden iyidir, ama sadece akademik olarak değil, sanat, spor ve ilim anlamında da kendilerini geliştirirler. Disiplinli ve sıcakkanlı insanlardır, dürüst ve saf oldukları kadar. 2. Aliyev döneminde büyüme hızları ve enerji kaynaklarını pazarlama imkanları geliştikçe dünya üzerinde Türklüğün gururu olacağına inandığım 2 toplumdan biridir.

xzr-aslanov

ülkemizi böyle tanıyonları gördükce duygulanıyorum

Görüş Bildir