Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ayrımcılık Yapmamak Adına Günlük Hayatta Kullanmamanız Gereken 27 Atasözü ve Deyim

307PAYLAŞIM

Hepimiz içinde bulunduğumuz durumu daha iyi anlatabilmek adına atasözlerini eskisi kadar sık kullanmamakla beraber deyim ve atasözlerinden fazlaca istifade ederiz. Niyetimiz herhangi bir dini grubu aşağılamak, cinsiyetçi bir tavır almak, bir milleti hor görmek olmasa da kullandığımız sözcükler itibariyle tam olarak da bunu yapmış oluruz. Daha modern bir toplum için söylemlerimizle işe başlamak da gayet mantıklı ve yerinde bir tavır olur. 

Türk Dil Kurumu'nun güncel sayfasında bulunan ayrımcı deyim ve atasözlerinden tespit edebildiğimiz kadarını sizler için derledik.

1. O kadın bir birey değil mi?

2. Karpuz mu seçiliyor?

3. Uygunluk makamı şart mı?

4. Neden kız? Neden sadece kız? Neden dayak?

5. Oldu olacak bahçenizde yetiştirseydiniz!

6. Neden daha makbul?

7. Kadın sadece ev işlerine bakar değil mi?

8. Çünkü gelin damızlık inektir!

9. Cinsiyetçiliğin dibi!

10. Neden Ahmet değil de Agop?

11. Geri kalanların hepsi tezcanlı zaten!

12. Ten rengi bu kadar mı mühim?

13. Araplar salak mı?

14. Bu nasıl bir aşağılama yöntemidir!

15. Arabın yüzünden o kadar mı tiksinirsiniz?

16. Arapça çok kaba, sizinki acayip kibar yani?

17. Gavur: İşe yaramaz mı?

18. Gayrimüslim malı kolayca gözden çıkarılabilir yani?

19. Başkasının ibadetine laf atmak?

20. Dönme?

21. Gavur yerine başka bir şey olmalıydı da neyse.

22. Diğer ölüler sanki kuş tüyü.

23. Dini liderleri alay konusu yapmak?

24. Papaz, sizin için kandıran mı demek?

25. Bir din görevlisini aşağılamak?

26. Papaz = Bela?

27. Hani sağlıklı olsun da cinsiyeti fark etmezdi?

“Dil, tarafsız değildir. O, yalnızca düşünceleri taşıyan bir araç değildir; dil, bizzat düşünceleri şekillendirir.” Dale Spender

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
katilice

He ok.

Gizli Kullanıcı

İçerik açacağım diye saçma sapan işler yapmaya çalışılmış. Olmamış be kuzum.

usye

Bir de papazlar bu kadar takmamıştır yazılanlara, ne çekmişsiniz be çocuğum. Ya hepsini açıklayamayacağım, kaynak bulun öğrenin. Yalnız kırıtmak ağır bir sözcük, öyle yavaş/ağır hareket etmek demek değil. Hayatımda duymadım ama sizinkiler kullanıyorsa çok ayıp ediyorlar. Şimdi bir iki İstanbullu arkadaşım Ermeni kızları hakkında pek bir cilvişliler demişti zamanında. Kardeşyanlar gibi örneğin. O bakımdansa bilemeyeceğim.

usye

Çoğu da işte bilmezlikten alınganlık edilmiş. Agop'un kazı, 'bana da mı lolo Marko Paşa' gibi bir olay. Agop vatandaşımıza giren çıkan yok, adamı karıştırmayın yazık. Şam'ın (Acem'in/İranlı diyorsunuz ya) şekeri ve Arap'ın yüzü neresinden anlaşılmışsa; Arap/Fars'a minnet etmeden, onlardan istenci olmadan kendi yağımızda kavrulalım demek. Gücenecek bir şey yok, sövgü yok. Gavur ölüsü ağır derken kütle bakımından değil, ritüelleri bilmediğimizden defin işlemleri zor olduğundan bize. Ha bir de gavur mavur, adamın ruhunu rahat ettirmezseniz sonsuza kadar yakanızı bırakmaz, gavur ölüsü kaldırmak biraz yaş yani. İster şaman deyin ister batıl, bizimkilerdeki kafa bu. Ölü de olsa ah almak bir nevi. Hayvanın canını alırken eziyet edersen sırat köprüsünden iter, dualı ormana işersen hastalık bulursun falan filan.

usye

Ötekilerde de anlamlar kıçından uydurulmuş. Biraz da Ceylan Hanımın kavram bilgisi kıtmış doğrusu. Arap derken ne güzel aşağıda yazmışlar, Afro saç ve buna benzetilen rezenenin bir çeşidi arapsaçı otundan bahsediliyor. O kadar ırkçılar ki ninem zencilere Arap derdi, zenci diye düzelttiğimde o da Mısır'dan gelme bu da ne farkı var derdi (ten rengi farkına aklı ermiyor, çölde-sıcakta çok kalmış sanıyor garibim); güneşte yanmış kuzenlerimi de kara oğlum, kaytan oğlum, arap oğlum diye severdi. Bu insanlar o kadar ırkçı ki torunlarına Arap diyorlar, düşünün artık. Etnik olarak araplıkla da ilgimiz hiç mi hiç yok.

Görüş Bildir