Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aynanın Arkasında Biri mi Var? Ayna Şüphesinin Üstesinden Gelmenin En Kesin Yolları

57PAYLAŞIM

Aynalar içlerinde daima bir parça gizem barındıran objelerdir. Yanlarına yaklaşırken daima şüphe duyduğumuz, çok bakanın delireceği söylenen ve korku filmlerinde genellikle gizem yaratma, bilimkurguda ise başka boyutlara geçme aracı olarak kullanılan bu objelerin arkasında sizi izleyen birilerinin olup olmadığı ise daima bir merak konusudur. İşte içimizdeki bu şüpheyi gidermenin en geçerli yolları:

Aynanın arkasına sürülen maddeye "sır" isminin verilmesi sizce bir tesadüf mü?

Ayna duvara asılı olduğunda ardını kontrol etmek kolaydır: Bir parça öne çeker ve ardında duvar olduğunu görürsünüz. Ancak duvara yapışık olan aynalar insanlar üzerinde daima şüphe yaratır çünkü bu aynaların iki yönlü olması büyük ihtimaldir. Siz aynaya bakarken, aynanın diğer tarafından birileri önlerindeki camdan sizi izliyor olabilir!

Halka açık alanlardaki aynaların çift yönlü olup olmadığını ışıklandırmadan anlayabilirsiniz.

İçinde bulunduğunuz mekânda aşırı aydınlık mı var? Eğer öyleyse içerideki aynaların çift yönlü olma ihtimali de oldukça yüksektir. Bununla beraber eğer loş ışıklı bir mekândaysanız ve aynada kendinizi bir parça belirsiz görüyorsanız korkmayın, önünde durduğunuz sıradan bir aynadır.

Çünkü çift yönlü aynalarda, aynanın bulunduğu mekân, diğer taraftan en az 10 kat daha aydınlık olmalıdır.

Bu sebeple loş mekânlarda böyle bir tehlike çoğu zaman mevcut değildir. Ayrıca umumi tuvaletlerde yasa dışı olduğu için çift yönlü ayna kullanımı yaygın değildir. Çünkü bu aynalar röntgenleme amacıyla değil, genellikle güvenlik amacıyla kullanılmaktadır. Filmlerde de gördüğümüz üzere bu tür aynalar sorgu odalarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Uygulama yasal olmamasına rağmen gidilen yerlerde dikkatli olunmasında fayda var!

Gittiğiniz alışveriş merkezlerinde, benzin istasyonlarında, otellerde kullanılan aynalar büyük ihtimalle tek yönlüdür çünkü çift yönlü ayna kullanmanın yasal bir takım yaptırımları vardır. Ayrıca eğer karşınızdaki ayna camdan değil, metalden yapılmaysa bu aynaların çift yönlü olmasının imkânı yoktur.

Gelelim bu tür aynaları fark etme yollarına...

Çift yönlü aynaları açığa çıkarmanın en basit yolu, yüzünüzü aynaya olabildiğince yaklaştırarak ardını görmek için elinizi alnınıza dayamaktır. Elinizle ışığı engelledikten sonra, eğer aynanın diğer tarafında bulunan oda, sizin algıladığınız ışıktan daha aydınlıksa aynanın diğer tarafını görmeniz mümkündür.

Bir diğer yöntem ise aynanın üzerine ışık tutmaktır.

Eğer ilk teknikle ikna olmadıysanız, içinde bulunduğunuz odanın ışıklarını kapatın ve aynaya bir el feneri tutun. Bu ışık telefonunuzda bulunan flaş bile olabilir. Eğer önünde durduğunuz ayna çift yönlü ise bunu yapmakla aynanın diğer tarafındaki odayı aydınlatır ve neler döndüğünü görebilirsiniz.

Bir başka yöntem ise aynayı tıklatmak.

Eğer hâlâ önünüzde duran aynadan şüphe ediyorsanız parmağınızla aynayı tıklatın. Eğer ayna tek yönlüyse, bir duvarın önünde durduğu için sıradan bir tıkırtı sesi çıkaracaktır. Ancak eğer duyduğunuz ses daha yüksek ve yankılıysa, yani arkası boş bir şeye vurduğunuz hissiyatını yaratıyorsa aynanın çift taraflı olduğundan emin olabilirsiniz.

Parmaklarınız da bu konuda yol gösterici olabilir.

Çift taraflı aynaların bir diğer özelliği çok katmanlı olmalarıdır. Bu da demek oluyor ki, eğer ayna çift yönlüyse siz parmağınızı aynanın üzerine koyduğunuzda, aynadaki yansımanızla parmağınız arasında boş bir alan oluşacaktır. Kaldı ki bu yöntemin diğerleri kadar kesin bilgi vermediğini de hemen belirtelim...

Hiçbir çareniz kalmadıysa son yöntem aynayı kırmaktır!

Aynayı kırdığınızda eğer tek yönlüyse elbette karşınıza bir duvar çıkar ve eğer ayna çift yönlüyse de gözetlendiğiniz odanın sırrını aydınlatırsınız. Bu yöntemi gözetlendiğinizden ve tehlike altında olduğunuzdan emin olduğunuz zamanlarda kullanmanız çok önemli. Çünkü evinizdeki aynalar büyük ihtimalle güvenlidir ve istenmedik bir kaza yaşanması sizi de bizi de üzer...

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gulizaydin

iyi de bu kendi aynan değilse böyle bi durumdn şüphelenirsin yada bu dediklerini yaparsın .öyle bi başlık açmışsınız ki , adam sanki normalde ne zaman aynaya baksa izleniyor sanıyor mistik bi olay var işin içinde gibi yansıtmışsınız.

betul-leyla-suayyiplar1

çift yönlü aynanın ne olduğunu bile bilmiyordum artık yeni bri fobim var tşk onedio

Gizli Kullanıcı

Böyle bir fobiye sahip değilim,saçma bulurum hatta ama şu üstte yazanları denesem (sondaki madde hariç hepsini) ve hepsinin belirtisi çift yönlü olduğuna işaret olsa aynayı kırardım sanırım.

witcher

Gece aynanın karşısına geç, eline mum al ve yakıp gözlerini kapat. Derin bir nefes al 1 dakika boyunca arkadan birinin nefesini imajine et. Gözlerini yavaş yavaş aç...

Gizli Kullanıcı

Ama sen de ne yaptın ya,yok yere insana fobi yaratıyorsunuz :D

witcher

Aynan :p

Gizli Kullanıcı

issizlikten 12:57 de denedim bir halt olmadi!!

norveclitalyan

Bir fobim daha oldu sayende teşekkürler Onedio ..

zulal-bayoglu

bazen sebebsizce gece aynaya bakıyorum sizede tavsiye ederim çok farklı...

Görüş Bildir