Görüş Bildir
Haberler
Avustralya'da Dünyanın En Eski Tropikal Yağmur Ormanı Aborjin Halkına İade Edildi

Avustralya'da Dünyanın En Eski Tropikal Yağmur Ormanı Aborjin Halkına İade Edildi

Avustralya'da Queensland hükümeti yapılan tarihi anlaşma ile dünyanın en eski tropik yağmur ormanı Daintree, yerli Aborjin halkına iade edildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Tarihin çok eski dönemlerin beri Aborijin halkına ev sahipliği yapan ve UNESCO Dünya Mirası alanı olan 395.467 dönümlük Daintree milli parkı, bugün gerçekleştirilecek törenle geleneksel sahiplerine geri verilecek.

Dört yıllık müzakere sürecinin ardından Queensland hükümeti yapılan tarihi anlaşma kapsamında, Daintree Milli parkı Aborijin halkı tarafından Queensland eyalet hükümeti ile birlikte yönetilecek.

Anlaşmaya göre Daintree'nin yanı sıra , Ngalba Bulal, Kalkajaka (kalkayaka) ve Hope Islands milli parkları da Aborijinlere devredilecek.

"Tarihi yanlışın ele alınmasına yardımcı olacak"

"Tarihi yanlışın ele alınmasına yardımcı olacak"

Avustralya'nın Tropik Yönetim Otoritesi ve UNESCO Uluslararası Yerli Halklar Dünya Mirası Forumu Başkanı Chrissy Grant, Daintree ve çevresinin geri verilmesinin, Aborijin halkının 1988 dünya mirası sürecine dahil olmadığı anlamına gelen tarihsel yanlışın ele alınmasına da yardımcı olacağını söyledi.

Büyük Set Resifi ile sınır komşusu olan ormanda 3 binden fazla bitki türünün yanı sıra 107 memeli, 368 kuş ve 113 sürüngen türü yaşıyor.

Geçen hafta da daha önce Fraser Adası'nın ismi, yerel Butchulla dilinde 'cennet' anlamına gelen geleneksel adı K'Gari olarak değiştirilmişti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
49
19
6
2
2
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
feyk

adamlarin topraklarini isgal et, soylarini kurut, kalan bir kac on bini ufak rezervuarlara hapset sonra tarihsel yanlisdan geri donuyoruz, ne kadar ozgurlukc... Devamını Gör