Görüş Bildir
Haberler
Avrupa'nın Gündemi: 1 Ayda 100 Binden Fazla Göçmen

Avrupa'nın Gündemi: 1 Ayda 100 Binden Fazla Göçmen

Onedio Medya
18.08.2015 - 22:22
İçeriğin Devamı Aşağıda

Avrupa Birliği Sınır Kontrol Ajansı'ndan (Frontex) yapılan yazılı açıklamada, Temmuz ayında, AB sınırlarına giriş yapan göçmen sayısının 107 bin 500'e ulaşarak ilk kez bir ayda 100 bin rakamının aşıldığı bildirildi.

AB'ye gelen göçmenlerin son 3 ayda hızla arttığına işaret edilen açıklamada, 2014 Ocak-Temmuz aylarında 123 bin 500 olan göçmen sayısının, bu yılın aynı döneminde yaklaşık üç kat artarak 340 bini geçtiği kaydedildi.

Açıklamada, göçmen sayısındaki artışın özellikle AB'nin sınır ülkelerinden Yunanistan, İtalya ve Macaristan üzerinde eşi benzeri görülmemiş baskı yaptığı belirtilerek, bu durumla bütün AB üyesi ülkelerin beraber mücadele etmesi gerektiği belirtildi.

Türkiye üzerinden geçiyorlar

Göçmenlerin özellikle Suriye ve Afganistan'dan olduğunun altı çizilen açıklamada, bu göçmenlerin Türkiye üzerinden Yunanistan'a girdiği ifade edildi.

Açıklamada, Temmuz ayında göçmenlerin yaklaşık 50 bininin Ege Denizi'nden Yunan adalarına, 20 bininin İtalya'ya, 34 bin 800'ünün de Macaristan'a giriş yaptığı kaydedildi.

Türkiye'ye 'göçmen akışını kontrol et' çağrısı

Avrupa Komisyonu Göç İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Komiseri Dimitris Avramopulos da geçtiğimiz günlerde Türkiye'yi Avrupa'ya geçiş yapan göçmenler konusunda uyarmış, topraklarındaki göçmen akışını kontrol etme çağrısı yapmıştı.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0