Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Atatürk'ün İsteğiyle Yapılan Yarışmayı Kazanarak İlk Türkiye Güzeli Olan Feriha Tevfik

-

Türkiye'nin ilk güzellik yarışması 1926 yılında İpek Film Şirketi tarafından yapılsa da ciddiyetten uzak bir yaklaşımla düzenlendiği için fiyaskoyla sonuçlanır.

1929'da Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Türkiye'nin en güzel kadınını seçmeye karar verir. Kararın Atatürk'ün emriyle verildiği bilinir.

Yarışma için Cumhuriyet gazetesi aracı kurum olarak belirlenir. Gazeteden duyuru yapılır.

Duyuru şöyledir: "Bütün dünyada güzel kadınlar memleketlerinin güzelik kraliçesi seçilirken, bizim böyle bir kraliçemiz niçin olmasın?"

‘‘Türkiye'nin güzellik kraliçesini bulmaya karar verdik.’’ 16-25 yaş arasındaki hanımlar arasında bir yarışma yapılacaktır.

Bunun üzerine yüzlerce yarışmacının gazeteye gönderdikleri fotoğrafları aylarca gazetede yayınlanır.

Fotoğrafların yayınlanışı 21 Haziran 1929 tarihinde tamamlanır. Tüm fotoğrafların yayınlanmasından sonra sıra halk oylamasına gelir.

En fazla oy alan 48 yarışmacının büyük jüri önüne çıkmasına karar verilir. 2 Eylül günü güzeller büyük jüri önüne çıkarlar.

Gazetenin tanımıyla "Orta boylu, kıvırcık lepiska saçlı, altın gözlü, beyaz tenli, zarif endamlı, beyaz krep satenden bir elbise giymiş olan’’ Feriha Tevfik birinci seçilir.

19 Yaşında aldığı bu birincilik haliyle Feriha Tevfik'in yaşamını değiştirir.

Önce filmlerde rol alır, ardından tiyatroya geçer. Bir Kavuk Devrildi, Tosun Paşa, Allahın Cenneti, Leblebici Horhor Ağa, Karım Beni Aldatırsa, Bir Millet Uyanıyor, Kaçakçılar gibi filmlerde oynar.

Fakat 1939 yılında değerinin bilinmediğini ve kırgın olduğunu söyleyerek bir daha dönmemek üzere, perde ve sahneden uzaklaşır.

22 Nisan 1991 günü, Cerrahpaşa Hastanesi'nde beyin kanaması sonucu yaşamını yitirir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sena-yuce

abi kız olabilirim ama bu kadına aşık oldum o derece çok güzel bakışları felan çok güzel ya :/

sena-yuce

çok güzel bi kadın ya :D

akarcay

Ne kadar saf bi güzelliği varmış

Görüş Bildir