Atatürk'ün Gençlerle İlgili Söylediği Sonsuza Kadar Yolumuzu Aydınlatacak Birbirinden Değerli 16 Sözü

1.5bPAYLAŞIM

Atatürk'ün genç nesiller için söylediği değerli sözlerini sizler için derledik. 

Dün, bugün, yarın, sonsuza kadar sen hep bizimlesin! 

1. "Milletin bağrından temiz bir kuşak yetişiyor. Bu eseri ona bırakacağım ve gözüm arkamda kalmayacak!"

2. "Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum. Buna gerçekten sevinmekteyim. Fakat beraber yaşadığımız sürece benim hedefime yürümenizi hepinizden istemek, geçerli bir hakkım olarak tanınmalıdır."

3. "Sizler, yeni Türkiye’nin geç evlatları, yorulsanız da beni izleyeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği amaca, bizim yüksek ülkümüze durmadan, yorulmadan yürüyecektir."

4. "Gençler! Cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz."

5. "Gençliği yetiştiriniz. Onlara bilim ve kültürün olumlu fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Özgür fikirler uygulamaya geçtiği zaman, Türk milleti yükselecektir."

6. "Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk'ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin! .. Bu belli. Fakat zekânı unut! .. Daima çalışkan ol...""

7. "Rica ile, merhamet dilenmekle bir millet ve devletin şeref ve istiklali kurtarılmaz. Türk milleti, gelecek nesiller için bunu unutmamalıdır. 19 Mayıs güven, sevinç, hareket günüdür."

8. “Biz her şeyi gençliğe bırakacağız... Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.”

9. "Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunu düşünerek, ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz."

10. "Ordularımızın kazandığı zafer, sizin ve sizin ordularınızın zaferi için yalnız zemin hazırladı… Gerçek zaferi siz kazanacak ve devam edeceksiniz ve mutlaka başarılı olacaksınız."

11. "Hayatta tam mutluluk ve esenlik ancak gelecek kuşakların şerefi, varlığı, esenliği için çalışmakta bulunabilir."

12. "Büyük olmak için hiç kimseye iltifat etmeyeceksin; hiç kimseyi aldatmayacaksın; memleket için hakiki mefkûre ne ise onu görecek, hedefe yürüyeceksin. Herkes senin aleyhinde bulunacaktır; herkes seni yolundan çevirmeye çalışacaktır;...

...fakat sen buna mütehammil olacaksın; önüne nihayetsiz manialar yıkacaklardır. Kendini büyük değil, küçük, zayıf, vasıtasız, hiç telakki ederek, kimseden yardım gelmeyeceğine kani olarak bu maniaları aşacaksın. Bundan sonra da sana büyüksün derlerse, bunu söyleyenlere güleceksin"

13. "Gençlerimiz ve aydınlarımız ne için yürüdüklerini ve ne yapacaklarını öncelikle kendi düşüncelerinde iyice kararlaştırılmalı, onları halk tarafından iyice benimsenip kabul edilebilir bir hâle getirmeli, onları ancak ondan sonra ortaya atmalıdır. Ben çok ümitliyim ki, gençlerimiz bunu yapacak derecede yetişkindir. "

14. "Asla şüphe yoktur ki cumhuriyetin gelecek evlâtları, bizden daha çok bolluğa ve rahata kavuşmuş ve mutlu olacaklardır. "

15. "Bu memleketin gençliği, hakkımda pek büyük sevgi gösterdi. Bu kadar lâyık olduğumu bilmiyordum. Arkadaşlar! Bu memleketi ve bu milleti yüzyıllardan beri berbat edenler çoktan ölmüştür. Bütün gençlik, buna iman etmelidir. Bizim kanımız akmadıkça bunlar bir daha geri gelmeyecektir. "

16. "Başımıza neler örülmek istenildiği ve nasıl karşı koyduğumuz ve daha doğrusu milletin arzu ve emellerine uyarak ve onun yardımıyla nasıl çalıştığımız görülmeli ve gelecek kuşaklar için ibret ve uyanıklığı gerektirmelidir."

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Atatürk'ün Türk Ordusu ve Savaşla İlgili Söylediği Bugünlere Işık Tutan 14 Sözü - onedio.com
Atatürk'ün Türk Ordusu ve Savaşla İlgili Söylediği Bugünlere Işık Tutan 14 Sözü - onedio.com
Büyük İnsan Mustafa Kemal Atatürk'ü Baktıkça Daha da Özleten Az Bilinen 35 Fotoğraf - onedio.com
Büyük İnsan Mustafa Kemal Atatürk'ü Baktıkça Daha da Özleten Az Bilinen 35 Fotoğraf - onedio.com
Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün Çok Sevdikleri Bir Sözünü Paylaşırken Hepimize İlham Veren 21 Takipçimiz - onedio.com
Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün Çok Sevdikleri Bir Sözünü Paylaşırken Hepimize İlham Veren 21 Takipçimiz - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
belamras

Gençlik harika değil ama başımıza bunca belayı gençler getirmedi bir nesil bir diktatörün elinde doğdu ve büyüdü! Eğitim ayaklar altına alındı hayat şartları hiç olmadığı kadar kötü gelecek karanlık azıcık utanma duygunuz varsa bir oturup düşünün biz bu gençlere nasıl bir ülke ve dünya bıraktık diye gerçi ben kime diyorum olsaydı bu ülke bu noktaya hiç gelmezdi..

lvntrdn

Ne zaman başlarını telefonlarından bilgisayarlarından kaldırır, Ne zaman "Atam İzindeyiz" sözünün elinde içki şişeleri ile poz vermek olmadığını anlar, Ne zaman ebeveynler komşunun akrabanın çocuğundan daha başarılı olsun demek yerine vatana millete yararlı bir evlat olsun diye çocuğunu eğitir, işte zaman Atatürk'ün o bahsettiği gençliği belki görebiliriz... Aksi takdirde geçmiş ola Türkiye...

sensizsinema24

Gayet de doğru bir söz. Ne yazık ki Türk kültürü İslami kültür içerisinde eridi ve kayboldu. Türkçe’de, Türkçe’den çok Arapça kelime vardır. Mutfağından tut, giyim kuşama kadar her şeyimiz İslami kültür temelli. Bunu seversiniz veya sevmezsiniz, bu kişisel bir tercih ama durum böyle.

sensizsinema24

Batı kültüründe mi kaybolduk gerçekten? :)) En basit örnekle, açın son 20 yıl içerisinde çekilen klipleri eskiden yeniye bir izleyin. Dizilere göz atın. Programlara bakın. Bunları öneriyorum çünkü halkın yaşam tarzı medyaya yansır.

Görüş Bildir