Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Araştırmalar Açıkladı: Hafta Sonu Yaptığımız İki Günlük Tatil İş Yerindeki Verimliliği Olumsuz Etkiliyor!

162PAYLAŞIM

Hepimiz hafta sonunu iple çekerken yeni bir araştırmaya göre hafta içi modumuzu olumsuz etkiliyoruz. The Sun'dan sizler için derledik, hafta tatili keşke 3 gün olsa!

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/fabulous/710566...

Yakınlarda yapılan bir araştırmaya göre, haftada 2 günün tatil olması sağlığımızı oldukça negatif bir yönde etkiliyor olabilir ve bunun sebebi vücudumuzun iç saati.

Çoğumuz bu iki güne kaçırdığımız uykuyu, hafta içinde yapamadığımız her türlü işi ve eğlenceyi sığdırmaya çalışıyoruz. Bir gün daha tatilimiz olsa neler yapardık düşünsenize!

Araştırmaya göre iki günlük hafta tatili vücudumuzun sirkadiyen ritmini bozuyor, bunu iç saatimiz olarak düşünün.

Hatta, haftanın yalnızca iki günü daha çok uyumak iş yerindeki ve günlük hayatımızdaki performansı olumsuz yönde etkiliyor.

Uzmanlar bunun çözümünü haftada bir gün daha tatil olması olarak gösteriyor. Şu ana kadar toplanan veriler de bu teoriyi destekler yönde.

Yeni Zelanda'da bir şirket, 2 ay boyunca haftanın 4 gününü iş günü yaptı.

Sonuçlara göre çalışanların %78'i özel hayatla iş arasındaki dengeyi kontrol altına aldığını belirtti. Öte yandan 5 iş günü çalışırken bu oran yalnızca %54'tü.

Perpetual Guardian adlı firmada çalışan 240 eleman iki ay boyunca 4 gün çalıştı 5 gün parası aldı. Şirketteki stres seviyesi %7 azalırken yaşam doyum seviyesi %5 arttı.

Hem çalışanlar hem de işveren için karlı bir anlaşma. Çalışanlar daha verimli çalışıyor, aynı zamanda daha çok dinleniyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hadiordan

Ben de bir tek pazar tatil yapılsın diyecek sandım. fiuvv!

begumdebegum

aman tersten anlar 2 günü de alırlar bizden. haberin başlığını falan dikkatli seçin. "2 gün yetmez 3 gün" falan yazın ne bileyim...

tugce-edizaslan-kurt

ONUDA ALIN ELİMİZDEN BELANIZI VERMESİN ARAŞTIRMAYI YAPAN ARKADAŞLARIN TUZU KURU TABİİ

kubilay.poyrazoglu

amk bize bir pazar gününü zor veriyorlar

enk-capital

Bence cumartesi -pazar- pazartesi iyidir. Pazartesi sendromu da ortadan kalkmış olur böylece. Cuma-cumartesi- pazar derdim ama pazartesi sendromu yine öylece duracak. O yüzden cuma yerine pazartesiyi tatile dahil ettim. Yalnız bu sefer de salı sendromu çıkmasın lütfen.

Görüş Bildir