Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Apple, Facebook Gibi Büyük Şirketlerin İş Mülakatında Sordukları Beyin Yakan Tabanca Sorusu

-
Abone ol

Dünyanın en iyi şirketlerinden birisinde mülakata alındığınızı düşünün.

Zira böyle bir şirkette işe alınmak için, işin sadece teknik ve analitik kısımlarının ötesinde bir bilgi, beceriye sahip olmanız gerekir.

Apple, Google, Microsoft, Facebook, Amazon gibi firmalar işe alım sırasında garip sorularıyla adayları baya bir terletirler.

Firmanın buradaki amacı adayın soruyu keşfetme çabasını görmek, sorduğu soruları dinlemek ve ne kadar geniş, sıra dışı düşünebileceğini gözlemlemektir.

İşte bu tip sorulardan bir tanesi de tabanca sorusudur.

Soru şöyle:

Bir sebepten ötürü, bir katilin eline düştüğünüzü ve sizi esir aldığını düşünün.

Katil, revolver tipi silahına ard arda iki kurşun koyuyor.

Çeviriyor ve kafanıza ateş ediyor ama ölmüyorsunuz.

“Sadece bir el daha ateş edeceğim, ölmezsen gitmekte serbestsin” diyor.

Ve size dönüp bir soru soruyor.

Çevireyim mi yoksa tekrar ateş edeyim mi?

Evet, katilin elindesiniz ve size bu soruyu yöneltiyor. Çevirsin mi yoksa çevirmeden ateş mi etsin?

Evet, çevirsin ve sonra ateş etsin.
Hayır, çevirmeden ateş etsin.
Fark etmez bence.

Ne cevap verdiniz peki?

"Ben şansıma güveniyorum devam et sıkmaya” mı dediniz yoksa “sen hele bir kez daha çevir, sonra sık” mı?

Tahmin edeceğiniz üzere hayatta kalıp kalamayacağınız tamamen matematiksel olasılık kavramından geçiyor.

İlk ihtimale bakalım, çevirip sıkmasını istediğiniz duruma.

Bu durumda ihtimaller şöyle oluşacak:

Revolver marka silah 6 kurşun alıyor ve çevirip sıkmasını istediğiniz zaman, başta yaşanan size ateş ettiği durumu yok ediyorsunuz. Bu haliyle ölme ihtimaliniz, ard arda iki kurşun konulduğu için 2/6 yani %33 ihtimalle ölüyorsunuz.

İkinci ihtimalde ise olay şöyle gelişir:

6 mermili bir düzenekte birisi ateşlendiği ve boş çıktığı için, diğer merminin sizi öldürme ihtimali 1/4 olarak gerçekleşir, yani ölme ihtimaliniz %25’tir.

Kısacası eldeki şansa güvenmeye devam ettiyseniz ve silahı tekrar çevirmeden sıkmasını istediyseniz doğru seçimi yaptınız.

Zira ölme ihtimalini %8 kadar düşürdünüz…

Bu problemin daha fazla beyin yakan halini ise şuradan okuyabilirsiniz:

Profesyonel Matematikçileri Bile Birbirine Düşüren, Çözümü Zor Bir Problem: Monty Hall - onedio.com
Profesyonel Matematikçileri Bile Birbirine Düşüren, Çözümü Zor Bir Problem: Monty Hall - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
okan-ersoy1

Size toplama-çarpma öğretenin... Bir evrimağacı, iki siz, üçüncü de boktan sözlükler. Nerenizden ne salladığınızı bilmeden sallıyorsunuz!

impheatus

Art arda mermi koydu demek her zaman yan yana iki mermi koydu anlamına gelmez. Hızlıca iki mermi koydu gibi bir anlamada gelebilir ki sende gösterdiğin çizimde dediğine uymamışsın ve yan yana olan var olmayan var. Ya soruyu çevirdiğin yerden yanlış çevirmişsin ya yanlış hesaplama yapıyorsun ya da ikisini birden yapıp saçmalıyorsun. Bir soru sorulduğunda terimler gayet açık ve net olmalıdır. Zaten böyle manyak bir saykonun yan yana mermi koyacak kadar sıkıcı bir şey yapacağını sanmıyorum :D

ismail-barlin

Bende şans yok ,ilk mermide öleceğim için soracağı sorunun şıklarını bile bilmeyeceğim :)

reynold

Cevap yanlış

erkydinc

ilk defa ateşledikten sonra mermileri çıkarıp karıştırıp koymuyor ki hala mermiler ard arda, yani iki mermiyi tek düşünebiliriz bu şekilde 5 te 1 olacak ölme itimalimiz mermiyi sıkmadan önceki durumla eşit yani 6 da 2 değil kesinlikle ikinci seçenekte ikisi ard arda deyip 4 de 1 düşünüyosan ilk seçenekte de aynı şekilde düşünmen lazım tekrardan çevirmesi her türlü daha mantıklı kelime oyunu yapmaya çalışmışlar bence yani ilk durumda %20 çevirmeden ateş ederse %25 ölme ihtimali çevirmek daha mantıklı görüldüğü üzere

nope

Öyle kafana göre iki mermiyi tek sayarım ölme ihtimalim 6da 2 değil 5'te 1 olur diyemezsin dersen saçmalamış olursun. Hele ki saçmalarken kesinlikle kelimesini kullanırsan bu işlerden hiç anlamadığını iyice göstermiş olursun. Tekrar çevirmeden ateş etme durumunda art arda olan iki mermiyi tek mermi gibi kabul edebilmemizin sebebi ikinci merminin ateşlenme olasılığının sıfır olmasıdır. Yani bizi öldürme ihtimali olan mermi sadece birincisidir. Ama tekrar döndürme durumunda iki merminin de bizi öldürme ihtimali vardır. Çünkü dönmesi durduğunda iki mermiye de denk gelebilir. Yani ihtimal 5'te 1 değil 6'da 2'dir.

erkydinc

evet ya bende bu cevabı yazdım ama kafama takıldımıştı bütün gün ulan bir yer doğru gelmiyor diye. Teşekkürler güzel açıklama için içerikteki açıklama yerine seninki yazılmalı hatta :)

Görüş Bildir