Apollo 8 Astronotu NASA'nın İnsanları Mars'a Göndermesinin "Tuhaf ve Saçma" Olduğunu Düşünüyor!

9PAYLAŞIM

Apollo 8 kahramanı Bill Anders, insanları Mars'a göndermenin neredeyse tuhaf olduğunu söyledi. Nedenini sizler için The Sun'dan derledik.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/tech/8055832/na...

NASA'nın eski astronotu, uzay araştırmaları sırasında insanları Mars'a göndermek konusunda ağır eleştirilerde bulundu.

Apollo 8 görevi sırasında ekipte yer alan Bill Anders, NASA'nın ekipleri kırmızı gezegene götürme tutkusunu "aptalca" ve "tuhaf" olarak nitelendirdi. 

NASA şu an 2030'lu yıllarda ekipleri Mars'a göndermeyi planlıyor. Hatta şu an iki tane ekipsiz robotik araştırma aracı gezegende çalışır durumda.

BBC Radio 5 Live'a konuşan 85 yaşındaki Anders, NASA'nın insansız görevlerinin "büyük bir destekçisi" olduğunu, "çünkü çok daha ucuz olduğunu" söyledi. Fakat, toplumun aynı şekilde düşünmediğini belirtti.

"Mecburiyet nedir? Bizi Mars'a gitmeye zorlayan nedir? Toplumun bu kadar da ilgili olduğunu sanmıyorum."

Amerikalı eski astronot Bill Anders, 1968 yılının Aralık ayında Apollo 8 görevinde yer almıştı. Dünyaya dönmeden evvel ayın etrafında 10 yörünge tamamladılar. 

O zamanlar dünyadan bu kadar uzağa gidebilenler yalnızca bu görevde yer alanlardı. Bu nedenle hemen yedi ay sonrasında da Apollo 11 aya ayak bastı.

Ama eski astronot, uzay yarışı günlerinden bu yana NASA'nın izlediği yolu oldukça ağır eleştiriyor.

"NASA bugün olsa aya gidemezdi. Çok katılaşmışlar. İş programına dönüşmüşler. Merkezlerden birçoğu genellikle işle meşgul ve işçilerine ödemeleri yapmak, kongre üyelerinin yeniden seçilmesini sağlamak dışında toplumdan destek görmüyorlar."

Fikirlerinden ötürü NASA'da çok popüler biri olmadığını kabul eden Anders "Bence NASA benim düşüncelerime göre meşrulaştırmak her ne kadar zor olsa da sahip olduklarından ötürü çok şanslı." dedi.

Apollo 8'in kumandanı, Anders'in eski ekip arkadaşı Frank Borman ise karşı çıktı.

BBC ile yaptığı konuşmada "NASA'ya Bill kadar eleştirel yaklaşmıyorum. Güneş sistemimizin daha güçlü keşiflerine ihtiyacımız olduğunu, insanların da bunun bir parçası olması gerektiğini düşünüyorum." dedi. 

Borman ise Elon Musk ve Jeff Bezos tarafından desteklenen SpaceX ve Blue Origin adlı uzay girişimleri konusunda eleştirel davrandı. 

"Mars konusunda bu kadar aldatıcı reklam olmasının ve insanları Mars'a götürüp koloniler kurma konusundaki konuşmaların oldukça saçma olduğunu düşünüyorum."

NASA ise şu an aya koloniler kurup, kızıl gezegeni gelecek görevlere hazırlamak konusunda planlar yapıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lee-mou

Sen git Apollo 11 abin gelsin, saçmaymış la yürü :) istihbaratını aldık senin; NASA yı küçük harflerle yazıyormuşsun artık. Merak ediyoruz deneyeceğiz kardeş taaaam mı! Uzay bilim dergilerine goygoy lazım.

shiroshinju

Dünyanın yaşanmaz hale gelmesi yüzünden,hadi dünyanın içine s.çtık gidip birazda marsın içine s.çalım diyorlar.Orada kuracakları yaşam sanki buradan farklı olacakmış gibi milyarlar harcıyor NASA.Uzayda akıllı canlı bulacaklarmış,siz önce bir bakın dünyada akıllı canlı varmı ki.Zenginlerin parasını sömürerek uzayda koloni kurma hayalleri :) Adam doğru söylüyor ama işte doğru söyleyeni 9 köyden kovarlarmış.

Görüş Bildir