Antik Medeniyetler ile İlgili Ortamlarda Hava Atabileceğiniz Ufkunuzu Genişletecek 17 Bilgi

-
Abone ol

Antik Mayalar, kurban edilmekten onur duyuyorlardı...

Kaynak: https://thechive.com/2019/07/27/mind-blo...

1. Antik Roma'nın büyüleyici Arnavut kaldırımlı yolları, ABD’den daha az gelir eşitsizliğine sahipti.

2. Antik Yunanistan'daki kadınların tek kaş kullanması daha çekiciydi. Onları doğal olarak uzatamayanlar da genellikle boşluklarını makyajla doldururlardı.

3. Antik Roma'da eğri bir buruna sahip olmak, genellikle iyi bir liderliğin işareti olarak düşünülürdü.

4. “Agamemnon” oyunu, sadece tanrılar için uygun görülen bir “Kızıl Yol” dan bahseder. Bu Antik Yunan yazı eseri, ünlü "kırmızı halı" geleneğine ilham kaynağı olmuştur.

5. Antik Mayalar, şaşı gözlü insanların güneş tanrısı ile yakından ilişkili olduğuna inanıyordu. Ebeveynler, çocuklarının gözlerini kalıcı olarak şaşı yapabilmek için nesneler sarkıtırlardı.

6. Antik Çin’de, Ling Chi ya da "bin kesintiyle ölüm", kurbanın kılıç ustası tarafından yavaşça öldürülmesini sağlayan bir idam şekliydi.

7. Antik Mayalar, büyük burunların çekici olduğuna inanıyordu. Hatta küçük burunlu olanlar, sırf bu yüzden kilden yapılmış sahte “burun büyütücüler” kullanırlardı.

8. Antik Romalılar, kölelerine karşı nazik olma konusunda çok bilinçliydi. Hatta, işlerini daha iyi yaptıklarında genellikle ödül teklif ederlerdi.

9. Antik Mayalar, kurban edilmeyi büyük bir onur olarak görüyorlardı. Bunu yapmanın en bilinen yolu ise, hala atan kalbi, kaburgaların hemen altından çıkarmaktı.

10. Şu an Roma İmparatorluğunun zirve dönemine, Giza Piramitlerini inşa eden insanların yaşadıkları dönemden daha yakınız.

11. Antik Romalılar, o dönemin kliması olarak, evlerindeki borulardan soğuk su geçirdiler.

12. Mayalar kendi saunalarını inşa eden ve kullanan ilk insanlardandı.

13. Hiyerogliflerin, Eski Mısırlılar için inanılmaz derecede kutsal olduğu düşünülüyordu bu yüzden de sıradan şeyleri belgelemek için kullanılmazlardı.

14. Sudan'ın Mısır'dan daha fazla piramidi var.

15. Antik Maya'nın en büyük şehri Tikal'dı. 124 kilometrekareden fazlaydı ve imparatorluğun ikinci çöküşü sırasında terk edildi.

16. Mayaların, inanılmaz derecede karmaşık olan kendi hiyeroglifleri vardı.

17. Eski Yunanlılar ve Romalılar, genellikle, tuzu bir para birimi olarak kullanırlardı.

BONUS: II. Mısır'ın Ramses yönetimi altındaki işçiler kraliyet nekropolünü inşa etmek için yeterli miktarda tahıl aldıklarını hissetmediklerinde, tarihte belgelenen ilk grevlerden birini gerçekleştirdiler.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Bilgilendirici bir içerik teşekkürler.

leotie

8 numara günümüzde prim sistemi ile çalışan işçiler

abraham-sweedvoice

Nereye romalılar kölelerine iyi davranıyorlardı. Hiç mi Spartacus seyretmediniz.

Gizli Kullanıcı

Roma cumhuriyeti döneminde üç büyük köle isyanı çıkmıştır. Sonuncusu Spartacus isyanıdır. Son isyandan sonra Roma senatosu kölelerin tekrar isyana kalkışmaması için köle sahiplerine bazı uyarılar yayınladı ve kısmi köle hakkı yasaları çıkardı. Buna ne kadar uydukları tartışılır. Yani bahsettikleri dönem Spartacus isyanı sonrası için geçerli. Her neyse... Diğer tüm maddeler gibi doğru fakat eksik bilgi yazmış ONEDİO. Bu yüzden yanlış anladınız...

kalemine

şimdi çirkin olan her şey eskiden güzelmiş büyük burun tek kaş vs keşke o zamanlar yaşasaymışız :)

tahref156

Anlaşılan büyük burna sahipsin :D

janset-cataltug

#8 eklenirken vücuttaki alkol oranı ne kadardı acaba?

ahmetcan.oral.5

Ev köleleri için geçerli bir durum bu. Roma' daEv kölesi ev ailenin bir parçası sayılıyor. O yüzden biraz zengin bir ailenin kölesi olmak demek toplumda ailenin gördüğü saygıyı aynen görmen anlamına geliyor. Hatta her yıl yılda 1 gece köleler ve ev sahiplerinin yer değiştirdiği, beraber toplu yemek yendiği, sahiplerin kölelere hizmet ettiği ve kölelerin de o gün herhangi bir yaptıtıma maruz kalmadan sahiplerine laf sokabilecekleri bir bayramları bile vardı. Tabii tarla ve madenlerde çalışan saha köleleri için bunlar yoktu. Bir de biraz dönemle alakalı. Roma' nın kapitalleşmediği erken dönemde kölelere olan muamele geç imparatorluk dönemine çok daha insalcıldı.

Gizli Kullanıcı

Roma cumhuriyeti döneminde üç büyük köle isyanı çıkmıştır. Sonuncusu Spartacus isyanıdır. Son isyandan sonra Roma senatosu kölelerin tekrar isyana kalkışmaması için köle sahiplerine bazı uyarılar yayınladı ve kısmi köle hakkı yasaları çıkardı. Buna ne kadar uydukları tartışılır. Yani sizin bu bahsettikleriniz de Spartacus isyanı sonrası için geçerli. Bilginize...

ahmetcan.oral.5

3. köle savaşından sonra çok daha sert davranmaya başladılar kölelere. Sebebi de Spartacus isyanının basit bi köle isyanı olmaması. Bu savaş 3. Köle savaşı yanında Roma iç savaşı başlığı altında da inceleniyor. Çünkü isyan fakir halk tarafından geniş katılım gösteriyor. Köle haklarının verilmesi isyandan aşağı yukarı 70 sene sonra Octavian zamanına rastlıyor.

Görüş Bildir