Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Anti-Kapitalistleri Böyle Alalım: "Bu Devirde Kaldı mı Böylesi" Dedirten Komün Evden 18 Kare

 > 
700PAYLAŞIM

Kapitalizm, karşısında ezildiği ve yenik düştüğü toplumsal hareketleri aşağılayıcı kavramlarla değersizleştirmeye çalışır. Gandhi’nin dediği gibi ‘’önce sizi yok sayarlar, sonra aşağılayıp gülerler, sonra da sizinle savaşarak yok etmeye çalışırlar.’’ Komün hayatı dediğimizde acaba aklınıza ilk ne geldi? Bir düşünün. Şayet olumsuz bişey ise, sebebi salt bu yüzdendir.

1. İnsana adeta çölün ortasında bir vahayla karşılaşmış hissi veren 'Niederkaufungen Kommune' Evi, 1983 yılında kurulmuş.

2. Bulunduğu yer ise, Almanya'nın tam ortasında yer alan Kassel şehrine, 10 km uzaklıktaki Kaufungen kasabası...

3. Komünde 20'si çocuk olmak üzere toplam 80 kişi yaşıyor.

4. Toplamda 6 bin metrekarelik bir alana sahip olan komünde hakim olan ilkeler, eşitlik, ekolojik yaşam ve ortak ekonomi...

5. Komünde yaşayan herkesin bir işi var. Çocuklu yetişkinler günde 4 saat, diğerleri 8 saat çalışıyor.

6. Fakat çalışma deyince, aklınıza sadece bedensel işler gelmesin. Çünkü düşünsel emek ya da çocuk bakımını da bu kategoride değerlendiriliyor.

7. Komün kendini maddi kazanç sağlayan bir marangozhane ve bir çilingir atölyesi sayesinde finanse ediyor. Ayrıca bir inşaat şirketleri de var.

8. Sebze meyve ihtiyaçlarını karşıladıkları bahçeler ve seralar da cabası. Buradan elde edilen ürünlerin bir kısmı yine satılıyor.

9. Konu finansa geldiği için söyleyelim: Niederkaufungen'de kimse maaş almıyor. Ancak ortak bir kasa var.

10. Komünde elde edilen bütün gelirler bu ortak kasada toplanıyor, giderler de buradan karşılanıyor. Ve bütün komüncülerin bu ortak kasaya eşit erişim hakkı var.

11. Her üyenin kasadan aylık kullandığı para ayda ortalama 900 Avro civarında. Yine de üyelerin harcadığı aylık para, toplamda kasaya giren paradan daha az.

Not: Komüncüler kasadan para aldıklarında, isimlerini, miktarı ve paranın ne için alındığını not ediyor. 150 Euro'yu geçen bireysel harcamalar için ayrı bir liste tutuluyor. Yine komün için yapılacak ve 1500 Euro'yu geçen harcamaların önceden salı akşamları yapılan genel kurul toplantılarında onaylanması gerekiyor.

12. Ekolojik ilkelere göre çevreci bir yaşamı hedefleyen komünde alternatif enerji kaynakları kullanılıyor. Enerji ihtiyacının bir kısmı güneş ışınlarıyla gideriliyor.

13. Bu arada üretilen enerjinin, tüketilenden katbekat fazla olduğunu belirtelim.

14. Komünde bir karar alınacağı zaman ise, çoğunluğa değil, uzlaşma ilkesine önem veriliyor. Çünkü bir tek kişinin bile alınan kararla sorun yaşamaması gerekiyor.

15. Çocuklara gelirsek: Onlardan birinci derecede kendi anne-babaları sorumlu. Fakat komünde yaşayan her çocuksuz yetişkinin de en az bir çocuğa karşı sorumluluğu bulunuyor.

16. Komün halkının yüzde 95'i birlikte oturuyor. Dolayısıyla 'evin reisi' diye bir şey olmadığı gibi, dar aile ilişkileri de belli oranda aşılabiliyor.

17. Neticede 'Niederkaufungen Kommune' hepimize, toplu halde yaşamanın insanı daha mutlu ve huzurlu kılabileceğini ispatlıyor.

18. Belki tam anlamıyla anti-kapitalist değiller. Fakat iktidar hırsı, doğa sömürüsü, cinsiyetçilik, eşitsizlik ve ötekileştirme gibi kavramlara da alabildiğine uzaklar. Zaten tüm mesele de bu değil mi?

Yararlanılan kaynaklar: 1, 2

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
karahuso

komünizm düşünce olarak çok mantıklı, güzel bi sisteme benziyo ama pratikte işler istenildiği gibi gitmiyo gibi. insan fıtratı o kadar eşitliği "adaleti" kaldıramaz gibi geliyo...

furkan-merakli

Orada doğan çocuklar çok şanslı harbiden

therewasauser

Eminmisin komunizm olduğuna daha çok sosyalizm gibi geldi bana

saraptortusu

komünizm dememişki arkadaş zaten

therewasauser

komün?

saraptortusu

komün dayanışma içindeki halk demek. o kadar da siyasi bir kavram değil

therewasauser

peki

bora-durkun

TOPLULUK DEMEK :D

michael-wazowski

Saçmalama. Kapitalizm olmasa sırf boku altın renkli olsun diye 300€ ya hap üreten insanlar ne yapacak? Kaldıramazlar arkadaşlar. Neyse. Bu guruba kolay gelsin.

alican-turkkollu

Neden bilmiyorum bu tarz bir yaşam bende hapis etkisi yapıyor. Okurken aylık harcamaları dışındaki kısma imrenmedim. Lanet olsun yoksa kapitalist miyim :o

matsuyama

Hayır sen bir anarşistsin.Sen kafana göre yaşamak istiyorsun yasalar olmadan.

alican-turkkollu

Anarşist değilim hatta mevcut olandan daha baskıcı bir yönetimi bile kabullenebilirim. Kuralların gerekli olduğunu düşünüyorum.

matsuyama

Sende benim gibisin o zaman net kurallar istiyorsun ama herkes için geçerli olacak şekilde sınırı aşan kim olursa icabına bakılmalı bu sayede adil ve eşit bir yaşam mümkün olabilir.

alican-turkkollu

Kesinlikle. İnsanların bencil olduklarını ve kendi başlarına bırakılırlarsa sapıtacaklarını düşünüyorum. Katı ve kesin kurallar herkesin çıkarlarını ve toplumsal huzuru korur. Eşit ve adil olması da cabası. Haddi aşana haddi bildirilmeli.

Görüş Bildir