Anne Sütü Mucizedir! Bebeğin İhtiyaçlarına Göre Üretilen Anne Sütünün Faydaları Saymakla Bitmiyor!

801PAYLAŞIM

Artık her yerde bangır bangır söylenen, uğruna kampanyalar düzenlenen bir gerçek anne sütü mucizesi… Peki bunun temelleri nereden geliyor? İşte mucizevi anne sütünün faydaları!

Tamamen bebeğe özeldir.

Anne sütünde hiçbir canlı türünün sütünde bulunmayan ve laboratuvar ortamında üretilemeyecek yüzden fazla bileşen vardır. Emzirme süresince bebeğin ihtiyaçlarına göre şekil değiştiren süt, bebeği en iyi şekilde beslemek üzerine yapılanır. Yani bebeğiniz doğduğunda gelen ilk sütle, yedinci ayında gelen süt birbirinden epey farklıdır.

İç organları yormaz.

Anne sütünde, yeni doğmuş bebeğin böbreklerinin süzme kapasitesine uygun olarak daha az tuz ve protein bulunur. Dolayısıyla, anne sütü bebeğin böbreklerini yormaz.

Sindirimi kolaydır.

Yeni doğan bebeklerin bağırsak floraları henüz gelişimini tamamlamadığından gaz ve dışkılama sorunları sık görülür. Anne sütüyle beslenen bebeklerin bu şikayetlerinin daha az olduğu saptanmıştır.

Kansızlığı önler.

Anne sütündeki demir, inek sütü ve mamaya oranla daha fazla emilir. Bu nedenle anne sütüyle beslenen bebeklerde demir eksikliği daha az görülür.

Alerjenlere karşı daha dirençli hale getirir.

Anne sütü alan bebekler alerjenlere karşı daha dirençlidir.

Bağışıklığı güçlendirir.

Anne sütü koruyucu antikorları bebeğe taşıyarak kulak iltihabı, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı korur.

Obeziteden korur.

Bebeklik döneminde anne sütü alan insanların obeziteye yakalanma riskleri epey düşüktür.

Zekaya katkıda bulunur.

Anne sütü alan bebeklerin uzun zincirli yağ asitlerinin etkisiyle ortalama IQ puanlarının diğer bebeklere oranla daha yüksek olduğu saptanmıştır.

Ciddi enfeksiyonları önler.

Birçok mikroorganizmaya karşı öldürücü etkiye sahip olduğundan, içerdiği özel enzimlerle annenin geçirdiği kızamık, kızıl ve suçiçeği gibi hastalıklara karşı ilk 9 ay bebeği korur.

Büyüme faktörlerini etkiler.

Anne sütünün içeriğindeki çeşitli büyüme faktörleri bebeğin organ gelişiminin daha iyi olmasını sağlar.

Verilmesi rahattır.

Her zaman kullanıma hazır, temiz ve ideal sıcaklıkta olan anne sütü bebeğin her ihtiyacında, her yerde ve her zaman verilebilir. Formül mamalar ile kıyaslandığında çok daha ekonomiktir.

Anneyi meme ve rahim kanserine karşı korur.

Emziren annelerin meme ve rahim kanserine yakalanma oranları emzirmeyenlere göre daha azdır.

BONUS: Belki de en önemlisi, anne sütü bebekle anneyi birbirine çok kuvvetli bir şekilde bağlar. Annenin değişen kimyası ve salgıladığı hormonlar bebekle aralarında özel bir bağ oluşmasına yol açar. Bu sayede bebek kendini güvende hisseder.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mavi-rosa-mora

Bir de ekleme yapmak istiyorum: İnanılmaz bir özellikten söz edeceğim... Annenin meme ucunda reseptörler vardır. Bu reseptörler, bebeğin ateşini ölçer ve tükürüğünü kimyasal ve fiziksel olarak analiz eder. Bebeğin hasta olup olmamasına göre süt salgısının bileşenleri değişir. Aynı anneden aynı bebeğe aynı gün içinde verilen süt; bebek normalken başka, bebek ateşliyken başka, bebek herhangi bir viral duruma yakalanmışsa başka, bebek ishalse başka analiz değerlerine sahiptir! Akıl almıyor...

mineli

Evet bunu okumuştum ve tecrübe ettim, bebeğim hastayken sağdığım süt daha sarı ve koyu kıvamlıyken, sağlıklıyken sağdığım süt daha beyaz ve sıvı formda oluyor.

yilmaz-esen

çok güzel, harika da inkar eden yok.

tugba-gun-aydemir

Hurma anne sütünü arttıran mucize yiyeceklerin arasındadır.

oneydiyo

Osman Müftüoğlu Hocaefendi "sudan başka hiç bir besin anne sütünü artırmaz" dedi geçen gün. Ayrıca TR'de satılan hurmaların neredeyse hepsi şeker banyosu yaptırılıp, böcek karınca sarmasın diye ilaçlanıyor. Çok yememek lazım hurmayı.

gok-yuzu

Tamam, bilgilendirme harika. Ama birfe çocuk evlat edinen anneleri düşünün bunları paylaşırken. Bir kitap okudum iki gün önce, bir annenin evlat edinme sürecini anlattığı ve kitabı kızına armağan ettiği. Bu kitaptan önce "Ne güzel yapıyorlar hep paylaşıp!" derdim, ama şimdi "Çok üstelemeseler mi, acaba?" tarzındayım. *Kitabın adı; Başka Bir Doğum Hikâyesi, yazarı; Duygu Çağlar Gizli*

oneydiyo

Çok sığ bi düşünce.

dead-nettle.

Normal doğum ve sezeryan doğum olayınada bir el atın. Malum ülkemiz tüm dünyanın son plana attığı sezeryan doğumu ilk sırada tutup hem anneyi hemde çocuğu hiçe sayıyorlar.

oldest

Bazi durumlarda sezeryan zorunludur. Gecenlerde cocugun kafasi koptu, bazi kadinlarin dogum kanali dar oldugunda zorunlu bir uygulama. Cocuk ters olabilir vs. Bizim akrabaya normal dogum diye tutturdular 24 saat sanci cekti, sonra sezeryan yaptilar. Ama dediginiz dogru doktorlarin kolayina geliyor, yada daha cok para almak icin direk sezeryan. Bizim oglanda sezeryan ama yasitlarina gore cok iyi durumda sukur.

dead-nettle.

Konu zorunluluk değil zaten.

Görüş Bildir