Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Konya'da Gezilecek Yerler Var! Konya'da Gezilecek 13 Harika Yer

396PAYLAŞIM

Bozkırın esrarlı güzelliğini içinde barındıran, Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Konya, Türkiye'nin yüz ölçümü bakımından en büyük şehri. Yazımızda hem Konya merkezde, hem de çevresinde, ilçelerinde gezilecek yerleri, önemli noktaları sizin için bir araya getirdik. Oldukça geniş bir alana kurulan Konya'da gidebileceğiniz pek çok park, cafe ve yapabileceğiniz eğlenceli şeyler var. Hem tarih hem de doğa ile baş başa kalabilirsiniz. 

Yıllarca Türklere başkentlik yapmış, tarih kokan bu şehir gezilecek, görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Eğer gezi planlarınız arasında Konya da varsa bu listeye göz atmanızı tavsiye ediyoruz. İşte Konya'da gezilecek yerler ve Konya Gezi Rehberimiz!

1. Mevlana Türbesi

Konya’da gezilecek yerlerin en başında Mevlana Celaleddin Rumi’nin kabrinin de bulunduğu türbe gelir. 1274 yılında Mevlana’nın oğlu Sultan Veled tarafından yaptırılan bu türbe her yıl binlerce yerli yabancı turiste 'Gel, gel, ne olursan ol yine gel” sözleriyle kucak açar. Maneviyatını sınırlarına girdiğiniz an hissedeceğiniz huzurun ve hazzın merkezi olan bu türbe etrafındaki çarşılarla birlikte gezildiğinde daha keyifli olacaktır. Özellikle Şeb-i Arus kutlamalarının olduğu dönemde yoğunluk artmakta ve 2014 yılından itibaren alınan kararla da müze ücretsiz olarak gezilmektedir. Görmeden şehre veda etmeyin.

2. İnce Minareli Medrese

Konya'nın Selçuklu ilçesinde yer alan medrese Selçuklu Dönemi medrese mimarisine güzel bir örnek. Merkezi konumu sebebiyle rahatça bulup gezebileceğiniz adımınızı atar atmaz girişteki yapıyla sizi büyüleyecek bu güzel mimari yapıyı müze kartınızla ziyaret edebilir içerisinde bulunan Taş ve Ahşap Eserler Müzesi'ni gezebilirsiniz. Dönemin işçiliği ve naifliği sizi oldukça etkiyecektir.

3. Karatay Medresesi

Alaaddin Tepesi'nin hemen yanında, meydanın köşesindeki küçük ama bir o kadar önemli bir medrese. Konya'nın döneminde kültür ve ilim merkezi olduğunu kanıtlar nitelikteki bu medreseye uğramanızı tavsiye ederiz. Bu mimari yapı ve süslemelere bakmadan gezinizi tamamlamayın özellikle girişindeki işlemeler sizleri fazla fazla etkileyecektir.

4. Sille Köyü

Buram buram tarih kokan binlerce yıllık kültüre kucak açmış yerlerden biri olan Sille'nin tarihi Büyük Selçuklu'dan çok öncelere dayanıyor. Son yıllarda restore çalışmalarının yapıldığı köy, sevdiklerinizle hoş sohbetler yapmak için ideal bir yer. Mağaraları, Kilisesi, çömlekçisi, mum atölyeleri de görülmeye değer yerlerden. Özellikle organik serpme kahvaltısı sizi bir daha gelmeye ikna edecek.

5. Konya Selimiye Camii

Mevlana Dergâhı'nın batısında yer alan Şehzade Selim tarafından yaptırılmış Klasik Osmanlı Mimarisinin en güzel örneklerinden. Yıllardır devam eden restorasyon çalışmaları nedeniyle içi çoğu zaman ziyarete kapalıdır. Cami etrafındaki yerel satıcılardan alışveriş yapıp caminin muhteşem görüntüsüyle güzel bir selfie yaparak buradaki gezi turunuzu tamamlayabilirsiniz.

6. Yerköprü Şelalesi

Havanın, suyun ve tabii ki manzaranın en güzel olduğu Yerköprü Şelalesi'ne giderken yanınıza mutlaka havlunuzu ve şortunuzu almalısınız ve tabi birde altı kaymayan bir ayakkabı yoksa harika bir görsel şölen sunan bu şelale sizin için hoş bir anı olmaktan çıkabilir.

7. Kilistra Antik Kenti

Kilistra Antik Kenti, Meram ilçesinin Gökyurt köyünde yer alır. Kayaların içlerinin oyularak yerleşim alanlarının oluşturulduğu Kilistra arazi yapısı bakımından bizlere Ürgüp'teki Peri Bacaları'nı anımsatıyor. Bölgede çalışmalar hala devam etmekte olup beklenen ilgiyi tam anlamıyla görememiş bir antik kentimizdir.

8. Atatürk Evi Müzesi

Atatürk'ün Konya ziyaretlerinde kendisine tahsis edilmiş iki katlı küçük mütevazi bir ev. Çoğu kişi tarafından bilinmeyen bu ev günümüzde müze olarak kullanılıyor ve Mustafa Kemal'in kişisel eşyaları ve kıyafetleri sergileniyor. Aynı zamanda tarih kokan bu şirin ev 1928 yılında Atatürk'e hediye edilmiş ve tapusuna "Reis-i Cumhur Gazi Mustafa Kemal Paşa'ya Konyalıların hediyesidir." ifadesi konmuş.

9. Alaeddin Camii

Anadolu Selçuklu Devri Konya'sının en büyük ve en eski camisi olan Alaeddin Camii Konya'da görülmesi gereken yerlerden. Mevlana Türbesi'ne çok yakın mesafede olan caminin mimarisi sizi etkileyecek.

10. Kızören Obruk Gölü

Konya'da sık sık meydana gelen obruklardan biri. Konya merkeze 75 km olan bu obruğa turlar düzenleniyor.

11. Karapınar Çölü

Türkiye'nin tek çöl toprağı. Ağaçlandırma çalışmaları yapılmaktadır. Kesinlikle ilginç bir yer! Gidip fotoğraf çektirerek kendinizi bambaşka bir ülkedeymiş gibi gösterebilirsiniz.

12. Nasreddin Hoca Türbesi

Gitmişken Nasreddin Hoca'yı ziyaret etmeden dönmek ayıp olur..

13. Meke Gölü

Bir krater gölüdür. Sönmüş bir volkanın su dolmasıyla oluşmuş. Doğal oluşumlara ilgisi olanlar için mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ekin-adali

bir de zazadhanı var :)

gezginpamuk

Konyada Gezilecek Görülecek En Farklı Yerlerden Feyzan Esans a Uğrayın Küçük Ama Şİrin Dükkan güler yüz var Muhteşem Kokular ve özel şişeler var . sizin zevkinize göre parfümde tasarlanabiliyor. benden tavsiye

serdar-tuncel1

ETLİ EKMEK :D YUMMY!

res

Ek olarak; Şems türbesi, Japon Parkı, Kelebekler Bahçesi de gezilmelidir. Sille Köyünün ve Klistra Antik kentinin o kadar yol gitmeye değecek bir özelliği bulunmamaktadır.

kamil-acikgoz

hahahahahah bi kaç yıllık parklarla binlerce yıllık oluşumları karşılaştırmış

res

Başlıktaki gibi Konya'da gezilecek yerler açısından yaklaşırsak: Orda bulunan antik oluşumların daha önemlileri ülkenin farklı şehirlerinde mevcut. Ama Japon Parkından başka bir şehirde görmedim. Sizin dediğiniz gibi olsa bile cümleden karşılaştırma değil bir tutma anlamı çıkar. Yani sizin anladığınız gibi yazılan bi yorum yok ortada

deadlowe

Konyayı titreten mevlanayı Mevlana yapan Şems unutulmuş..

Görüş Bildir