Ana Akım Medyadan Uzak Durmak İsteyenlere: YouTube'da Takip Edebileceğiniz 10 Haber ve Yorum Kanalı

 > 
170PAYLAŞIM

Türkiye'de son yıllarda pek çok gazetecinin ana akım medyanın dışına itildiği, medyanın giderek tek sesli bir hal aldığı yadsınamaz bir gerçek. Bağımsız, tarafsız ve özgür bir medya arayışında olan gazeteciler teknolojik gelişmelerin de yardımıyla birer birer 'kendi dükkanlarını' açmaya başladı. 

Gazeteciler, ana akım medyada konuşulamayan yasaklı konuları bu mecralarda özgürce dile getirebiliyor. Bağımsız çizgilerinden ödün vermemek için izleyicilerinin desteğine ihtiyaç duyan bu 'yeni medya' platformlarının sayısı da toplumdaki ilgiye paralel şekilde her geçen gün artıyor.  

Türkiye'de takip edebileceğiniz ana akıma alternatif bağımsız medya kanallarını derledik...

1) Medyascope - Ruşen Çakır

Türkiye'de bağımsız medya girişimi denildiğinde akla gelen ilk oluşum, gazeteci Ruşen Çakır'ın 2015'te kurduğu Medyascope oluyor.

İçerik yelpazesinin genişliğiyle diğer mecralardan ayrılan Medyascope'da genel olarak siyaset ağırlıklı yayın yapılıyor. Ancak kültür sanat, spor gibi alanlarda da zengin içerikler bulunuyor. 

Kanalda program hazırlayanlar arasında Ruşen Çakır'ın yanı sıra Işın Eliçin, Kadri Gürsel ve Yalçın Karatepe gibi isimler de bulunuyor. 

Hemen her programda uzman isimlerin konuk olarak ağırlandığı kanalın 190 bin abonesi bulunuyor.

Medyascope'un YouTube kanalına buradan ulaşabilirsiniz...

2) Cüneyt Özdemir

YouTube macerası Rıza Zarrab davasına ilişkin ABD'den yaptığı yayınlarla başlayan Cüneyt Özdemir'i meslektaşlarından ayıran en büyük fark, kanalın 1 milyonu aşan abone sayısı.

Bu sayı ile Türkiye'de kendi alanında rakipsiz olan Cüneyt Özdemir, gündemi değerlendirdiği yayınların yanı sıra ünlü isimlerle yaptığı röportajlarla da dikkat çekiyor.

Cüneyt Özdemir'in kanalına buradan ulaşabilirsiniz...

3) Ünsal Ünlü

Geçmişte TRT, NTV, Habertürk gibi mecralarda çalışmış bir gazeteci olan Ünsal Ünlü, şimdilerde YouTube'da 86 bin abonesi bulunan kanalı için yayınlar yapıyor. 

Yayınlarını konuksuz gerçekleştiren Ünlü, ulusal gazetelerdeki haberleri "gazetelerin yazdıkları- yazAmadıkları..." serisiyle yorumluyor. 

Ünsan Ünlü'nün kanalına buradan ulaşabilirsiniz...

4) Murat Yetkin

Yetkinreport adlı sitede yazılarını paylaşan tecrübeli gazeteci Murat Yetkin, kendi adını taşıyan YouTube kanalında da Türkiye ve dünya gündemine ilişkin yorumlar yapıyor. Yetkin'in kanalı 10 bin aboneye sahip.

Murat Yetkin de Ünsal Ünlü, Fehim Taştekin gibi sık sık Ruşen Çakır'ın Medyascope yayınlarına konuk oluyor.

Yetkin'in kanalına buradan ulaşabilirsiniz...

5) Yavuz Oğhan - bidebunu izle

Geçmişte CNN Türk, Radikal gibi mecralarda çeşitli görevlerde bulunan Yavuz Oğhan, YouTube'daki bidebunu izle kanalıyla yeni medyadaki yerini alıyor. 

Gazeteciler Murat Aksoy ve Akif Beki'nin de eşlik ettiği programlarda gündeme ilişkin konular ele alınıyor.

'Bidebunu izle' kanalına buradan ulaşabilirsiniz...

5) Çağlar Cilara

YouTube'da siyaset ağırlıklı söyleşiler yapan bir başka isim de gazeteci Çağlar Cilara. Cilara'nın kendi ismini taşıyan YouTube kanalının 128 bin abonesi bulunuyor.

Çağlar Cilara'nın kanalına buradan ulaşabilirsiniz...

6) T24

T24'ün YouTube kanalında gazeteciler Şirin Payzın ve Murat Sabuncu gündemin nabzını söyleşileriyle tutuyor. 

Kanalda kültür sanat gündemine dair gelişmelerin ele alındığı programlar da bulunuyor.

T24'ün YouTube kanalına buradan ulaşabilirsiniz...

7) Lale Özan Arslan - Bizim TV

Halk TV'den ayrılan gazeteci Lale Özan Arslan'ın Bizim TV adlı YouTube kanalı da 63 bin aboneye sahip. Arslan, kanaldaki siyaset ağırlıklı söyleşileriyle ülke gündemini değerlendiriyor.

Kanala buradan ulaşabilirsiniz...

8) Dokuz8haber

Gezi Parkı protestolarının ardından yurttaş haberciliği temelinde kurulan dokuz8haber, Twitter'daki anlık haber akışıyla ön plana çıkmıştı. Bugün YouTube yayınlarında gündeme ilişkin söyleşiler yapılıyor.

Kanala buradan ulaşabilirsiniz...

9) (Ekonomi Gündemi) - Emin Çapa

Uzun yıllar CNN Türk'te program yaptıktan sonra ana akım medyadan uzaklaştırılan ekonomist Emin Çapa da YouTube kanalında ekonomi gündemi ağırlıklı yayınlar yapıyor.

167 bin abonesi bulunan Emin Çapa'nın kanalına buradan ulaşabilirsiniz...

10) (Ekonomi Gündemi) - Özgür Demirtaş

Ekonomi profesörü Özgür Demirtaş da 379 bin abonesiyle YouTube'da gördüğümüz isimlerden. Demirtaş, ekonominin yanı sıra teknoloji, bilim konularında da videolar paylaşıyor.

Demirtaş'ın kanalına buradan ulaşabilirsiniz...

Bonus: 140Journos

140journos ekibinin çalışmaları, her ne kadar 'gazetecilik' olarak kabul edilmese de 'yeni medya' olarak tanımlanan alanın bir parçası olmuş durumda.

Ekip, Türkiye gündemine ilişkin video-belgeselleri ile büyük ilgi görüyor ve 'yeni medya'daki yerini her geçen gün daha da sağlamlaştırıyor.

140Journos kanalına buradan ulaşabilirsiniz...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir