Görüş Bildir
Haberler
Amsterdam'da Eşcinsel Mültecilere Özel Barınma Merkezi Açıldı

Amsterdam'da Eşcinsel Mültecilere Özel Barınma Merkezi Açıldı

Hollanda'nın Amsterdam Belediyesi, artan taciz ve baskılar nedeniyle eşcinsel mülteciler için ayrı bir barınma merkezi oluşturdu. Hükümet, 'ayrımcılık' gerekçesiyle bu uygulamaya karşı. Ancak, sorunun ciddi boyutlara ulaşması üzerine eşit haklardan sorumlu Bakan Jet Bussemaker de bu uygulamaya destek verdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Hollandalı bakan, lezbiyen gay, biseksüel ve transseksüel (LGBT) mültecilere yönelik taciz ve baskıların kaygı verici boyutta olduğunu açıkladı. Bu nedenle, belediyelere mektup yazarak LGBT bireylerin güvenliği konusuna daha fazla ilgi göstermelerini istedi.

Eşit haklardan sorumlu Bakan Bussemaker de, belediyelerden eşcinsel mültecilerin güvenliği konusunda daha dikkatli olmalarını istedi. Amsterdam Belediyesi'nin aldığı özel önlemlerin, diğer belediyelere de örnek olabileceğini belirtti. Baskı ve şiddet gören LGBT bireylerin geçici olarak daha güvenli bir yere konulması önerisinde bulundu.

Bakan Bussemaker de hükümetin diğer üyeleri gibi 'ayrı bir barınak' fikrine mesafeli yaklaşıyordu. Ancak bazı bölgelerde sorunun kaygı verici boyutlara ulaşması nedeniyle acil durum oluştuğunu belirten Bussemaker, ayrı barınak fikrine destek verdi. Belediye hizmetlerinin yürürlüğe girmesiyle beraber, Bussemaker da, herkesin Hollanda'nın değerlerini kabul edip, LGBT bireylerin yaşamına saygı göstermek zorunda olduğu fikrinde.

Hükümet Önce Karşı Çıktı

Hükümet Önce Karşı Çıktı

AP

Hollanda Eşcinsel Örgütü (COC) özellikle İran, Irak ve Suriye kökenli eşcinsel mültecilerin, kamplarda ciddi taciz ve tehditle karşı karşıya olduklarını açıkladı. Örgüt, Hollanda hükümetinden LGBT üyeleri için ayrı bir barınma merkezi oluşturmasını istedi.

Ancak hükümet, eşcinselleri 'damgalama' anlamına gelebileceği gerekçesiyle bu öneriyi reddetti.

Amsterdam Belediyesi Harekete Geçti

Amsterdam Belediyesi Harekete Geçti

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile göç ve uyumdan sorumlu Başbakan Yardımcısı Lodewijk Ascher de ayrı barınma merkezi fikrine karşı çıktılar. Bunun yeterli bir çözüm olmayacağını savundular.

Ancak eşcinsel mültecilere yönelik taciz ve saldırlardaki artış üzerine Amsterdam Belediyesi, ayrı bir barınma merkezi oluşturdu.

LGBT üyesi mülteciler, Veilige Haven (Güvenli Liman) adlı yardım kuruluşunun gözeyiminde güvenli bir merkeze yerleştirilmeye başlandı. Bu kuruluş, çok kültürlü geçmişe sahip eşcinsellerin sorunlarının çözümü konusunda çalışmalar yapıyor.

Yine de Kökten Çözüm Üretilebilmiş Değil

Yine de Kökten Çözüm Üretilebilmiş Değil

Al Jazeera

Eşcinsel Örgütü COC'a göre ise, bu yaşananlar buzdağının sadece görünen yüzü ve mülteci kamplarında eşcinsellere yönelik saldırı ve baskılar 'korkunç' boyutlarda. Ancak çoğu korktuğu için, bazıları da nereye başvuracağını bilmediğinden dolayı bu baskılar açığa çıkmıyor.

BBC Türkçe

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
99
29
12
6
5
5
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam