Görüş Bildir

Alzheimer'a Neden Olan Plakları Temizleyen Molekül Bulundu

Haberler
> Alzheimer'a Neden Olan Plakları Temizleyen Molekül Bulundu

Güney Koreli bilim insanları, fareler üzerinde yaptıkları çalışmada, beyinde Alzheimera sebep olan amiloid plaklarını yok eden bir molekül buldu.

BBC'nin haberine göre, Nature Communications dergisinde yayınlanan çalışmada, EPPS adı verilen molekülün Alzheimer hastalığına sebep olan plakları farelerin beyninden temizlediği, öğrenme ve hafızayı güçlendirdiği belirtildi.

Çalışma kapsamında, bilimadamlarının iki hafta boyunca farelerin içtiği suya EPPS molekülü kattıkları ve sonraki üç ay boyunca fareleri gözlemledikleri kaydedildi.

Buna göre normal su verilen farelerle karşılaştırıldığında, EPPS molekülü alan farelerin hafıza ve öğrenmede daha iyi performans gösterdiği tespit edildi. Deney sonucunda, EPPS molekülü verilen farelerin beyninde öncesine nazaran çok daha az plak oluştuğu ifade edildi.

Nöroloji uzmanları, çalışmanın en son evrede bile Alzheimer hastalığının üstesinden gelecek bir yol olduğu anlamına geldiğini söyledi. Fareler üzerinde uygulanan metodun, insanlarda aynı sonucu verip vermeyeceğine dair kesin bir kanıt bulunmuyor. 65 yaş üstü kişilerde beyin dokularında ağır hasara neden olan Alzheimer için hala etkili bir teşhis ve tedavi yöntemi bulunmuyor.

  • AA
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
81
9
3
2
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Trollettin

Poyraz Karayel'de ki Avukat Sema Yaşadı. Sefer'den Ayrılmasına Gerek Yoktu. Seferde Parmağını Boşu Boşuna Koparmış Oldu. İş İşte.

ufukdiyo

Daha prionların tam olarak ne olduğu ve nasıl oluştuğu/bulaştığı tanımlanamadığına göre güzel gelişme. Plak ve fibriler yumakları engellemek için sudoku çöze... Devamını Gör

Derya

böyle bi şey vardı zaten (bkz:bapineuzumab) ama sonu hüsran olmuştu bakalım bu işe yarayacak mı