Altın Mikrofon Yarışmalarında Rüzgar Gibi Esen Bir Zamanların Efsanesi: TPAO Batman Orkestrası

0PAYLAŞIM

Sadece 4 sene düzenlenen, zamanın en prestijli müzik yarışması Altın Mikrofon’da Haramiler, Erkin Koray ve Moğollar'ı geride bırakarak birinci olan, Türkiye popüler müzik kültürünün değiştiren TPAO (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı) Batman Orkestrasını hep beraber hatırlayalım ve analım istedik. TPAO Orkestrası hiç kuşkusuz bir döneme damga vurdu.

1963 yılında, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı A.Ş, TPAO Batman Orkestrası'nı kurar.

1940 yılında, Raman Dağında petrolün bulunmasının ardından Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı A.Ş TPAO, İluh Köyü'nde bölgenin ilk rafinerisini kurar. Devlet, dışarıdan gelen personelin burada sıkılmaması için birkaç yıl içinde bir dizi sosyal tesis ve konut inşa eder ve İluh, kısa bir süre içerisinde gelişip çağdaş bir kent görünümüne kavuşarak Batman adını alır. Bu gelişmeler çerçevesinde TPAO, 1963 yılında Batman Orkestrası'nı kurar.

O dönemde kuş uçmaz kervan geçmez Batman'a mühendisleri çekmek için birçok tesis ve sosyal imkan yaratılıyor.

Hatta iş öyle bir noktaya gelmiş ki aranan mühendislere 36 lira yevmiye verileceği ilanlarda yazarken müzisyenlere verilecek yevmiye ise 56 lira olarak belirtiliyor.

1968'de Hürriyet'in düzenlediği Altın Mikrofon Yarışması finalinde Haramiler, Erkin Koray ve Moğollar'ı geride bırakarak birinci oldular.

TPAO Batman Orkestrası Hürriyet gazetesinin düzenlediği Altın Mikrofon şarkı yarışmasında iki defa üst üste finale kaldılar. Bir sonraki sene, 1968'de, yarışmanın 4. senesinde finalinde Haramiler, Erkin Koray ve Moğollar'ı geride bırakarak birinci oldu.

Anadolu Pop akımının yerleşmesi ve kalıcı olmasında da katkısı büyük olan Altın Mikrofon yarışması 1965-1968 yılları arasında yapıldı.

Hürriyet gazetesi tarafından İlk defa 1965 yılında düzenlenen Altın Mikrofon Müzik Yarışması'nda finalistler şehir şehir dolaşarak şarkılarını halka dinletiyorlardı. Her şehirdeki performansların ardından yapılan halk oylaması sonucunda birincinin belirlendiği yarışma Türk Pop'unu derin bir şekilde etkiledi. Anadolu Pop akımının yerleşmesi ve kalıcı olmasında da katkısı büyük olan yarışma 1968'de son kez yapıldı.

Orkestraya birinciliği "Meşelidir Enginde Dağlar" isimli düzenlemeleri getirmişti.

68 yılındaki yarışmaya da org, gitar ve vokalde İlhan Telli, ritim gitarda Ünal Üstol, tenor saksofonda Ünal Yiğitbaş, basta Çetin Oral, bateride Semih Özmert, solo gitarda Atilla Akman'dan oluşan kadrosuyla katıldılar.

"Altın Mikrofon"u alan müzisyenler 1979 yılına kadar Batman da kalmışlar.

Biz burada ünlü olduk, Batman'ı bırakıp bir yere gitmeyiz demişler... Batman Orkestrası 2000 yılında yaşlılıktan ve imkansızlıktan son buldu.

2009 senesinde "Kara Altından, Altın Mikrofona" isimli TPAO Batman Orkestrası'nın hikayesini anlatan belgesel yapıldı.

2017 senesinde TPAO Batman Orkestrası'nın solisti İlhan Telli hayatını kaybetti.

Ülkemizde değeri yeteri kadar anlaşılmamış olacak ki orkestraya ait tek Wikipedia sayfası da İngilizce.

Türkiye'de popüler müzik deyince ilk akla gelen isimlerden biri olan eleştirmen Naim Dilmener "Onlar bir zinciri kırarak hem Batman'daki hayatı, hem de Türkiye popüler müziğini değiştirdiler." demişti.

TPAO Batman Orkestrası - Ay Beyaz Deniz Mavi

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve müzikle ilgili diğer her şey için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir