Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Altı Üstü Bir Bilet Parası! Lunaparkların Aslında Ürkütücü ve Tekinsiz Yerler Olduğunun 13 Kanıtı

694PAYLAŞIM

Gösterişli ışıklarıyla, devasa maketler ve çizimlerle süslenmiş mekanizmalarıyla, bazen palyaçolarıyla bazen pamuk şekerleriyle aslında lunaparklar çocukluğumuzda eğlendiğimiz sımsıcacık mekânlar değil. 

İnsanın içinde tekinsiz ve ürkütücü bir his oluşturan lunaparklara biraz yakından bakalım...

1. Çocukken güle oynaya gittiğimiz, o dönmedolap benim, bu atlıkarınca senin oradan oraya koşturduğumuz rengarenk lunaparklar... Ne güzel günlerdi, değil mi?

Gişe kuyruklarında bekleyip satın aldığımız jeton veya biletlerle sevdiğimiz oyuncaklara biner, oradan oraya çılgınlar gibi koştururduk. Ne güzel şeydi çocukluk!

2. Ama her şey çocukluktaki gibi kalmıyor, insan bir süre sonra lunaparkların da gerçek yüzünü görmeye başlıyor.

Eğer lunaparklara yakından bakarsanız; devasa mekanizmalarla çevrili, her bir yandan çığlıkların yükseldiği son derece ürkütücü yerler olduğunu keşfedeceksiniz siz de.

3. O hayallerimizdeki rengarenk, cafcaflı, kıpır kıpır lunaparklar aslında hiç de masumane, eğlenceli ve minnoş yerler değiller...

4. Özellikle gece karanlığında göz alıcı ışıkların devreye girdiği vakitlerde her an tuhaflıkların yaşanabileceği bir yer izlenimi bırakır buralar.

Belki kasvetli, kara bulutların çöktüğü bir günde de fark edebilirsiniz, belki sabahın erken saatlerinde de, ortalıkta henüz kimse yokken...

5. Lunaparklar, bambaşka bir evren gibidir. Hiddetli oyuncaklar, karmaşık düzenekler; kaybolmuşluk korkusu yaşatır size.

Her bir yana döşenmiş hız trenlerinin rayları bile yeter bu evrenin distopikliğine.

6. Oyuncakların gürültüsü, insanların çığlıkları ve korkuyu taze tutan müziklerle çevrili atmosferinde sanki başınıza bir şey gelse asla sesinizi kimseye duyuramayacakmışsınız gibi bir his oluşturur.

Herkes eğlenmekle, adrenalin salgılamakla meşguldür. Başınıza, Allah muhafaza, bir şey gelse çığlık atsanız fark edilmezsiniz. Zaten herkes çığlık atıyordur. Çığlık burada normal bir şey........

7. Belki bu hissiyatın, bu korkuların sebebi de lunaparkların pek çok korku filmine mekân olmasıdır...

Ya da hakikaten bu kadar ürkütücü mekânlar oldukları için korku filmlerin aranan adresi oldular. 😱

8. İnsana hayatı zehir zıkkım eden birçok fobinin de şahlandığı yerlerdir lunaparklar... Adeta sizin korkularınızdan beslenirler.

İçerisine girdiğiniz an yükselmeye başlayan nabzınızla birlikte sanki lunaparklarda büyür büyür büyür, üstünüze gelir.

9. Mesela palyaço fobisi bunlardan biri... Palyaço gördüğünüz an arkanıza bakmadan koşanlardansanız lunaparklar size cehennem olur adeta.

Bu ne idüğü belirsiz, eğlence amaçlı olduğu empoze edilen ama eğlenceyle zerre alakası olmayan palyaçolar, lunaparklarda karşılaşmanız en mümkün şeylerden biri. Canlısı olmasa bile en azından bir çizime, bir figüre denk gelmeniz kaçınılmaz.

10. Peki ya yükseklik korkusu? Korkusu olan binmesin yüksekli şeylere demekle olmuyor o, bakması izlemesi bile baygınlık sebebi!

Balerin kız döner döner ve dönerken size doğru eğilir böyle tepeden tepeden, zaten suratında da meymenet yok......

11. Onca kalabalık, sizin sıranızın bitmesini bekleyen onlarca insan. Açık alanda klostrofobi yaşatırlar size.

Zombi istilası olsa anca bu kadar ürkütücü olabilirdi dedirten sahnelere şahit olmuşsunuzdur illa ki... Şöyle bir de tepeden bakın o iç gıdıklayıcı kalabalığa. Ellerinde olsa sizi tepedeyken aşağı indirecekler.

12. Bakımsız, güvenliksiz mekanizmalar; büyüdükçe bunun bilincinde olmaya başlamak ise korkunun tam karşılığıdır.

Çocukken insanda ne korkusu olacak, büyüdükçe tedirginliklerimiz de doğru orantıda artıyor. Her şeyi daha fazla, daha ince düşünür oluyoruz haliyle.

13. Çarpışan arabalarda büyük küçük demeden herkesin o devasa hırslarına şahit olmak da pek öyle keyifli sayılmaz aslında.

Çarpışan arabalar, lunaparkın en korkunç oyuncaklarının başını çekiyor bizce. Büyük küçük demeden herkesin adeta içindeki kötülüğü ortaya çıkarırmışçasına kullandıkları o arabalar korku tüneline bin basar.

Onca gürültüde, onca kalabalıkta, onca ışıkta tekinsizlik duygusu yaşatır insana lunaparklar. Peki sizce de öyle mi? 😱👇👇👇

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ali-ozlem-uzgun

palyacolardan oldum olasi hem korkarim hem nefret ederim ama lunapark 😌😌 crazydance mesela yada viking ufff

xeamonix

Lunapark diyince aklıma left4dead2 ve Çernobildeki lunapark geliyor.

ebru-ergisi1

11deki filmin adı nedir acaba?

holly-golightly

Zombieland.

gultekin-cilgin

Editör, nasıl bir çocukluk geçirdin sen?

grandolmayan

Bence editörün acilen bi uzmana görünmesi lazım

Görüş Bildir