Akıllara Durgunluk Veren Optik Yanılsamalar

0PAYLAŞIM

Neural Correlate Society tarafından düzenlenen Best Illusion of the Year (Yılın En İyi Optik İllüzyonları) yarışmasının kazananları açıklandı. Matematikçi Kokichi Sugihara, Schroeder Merdivenleri’nin (Schroeder Stairs) etkileyici bir yorumuyla birinciliğe layık görüldü.

Alman bilim insanı Heinrich GF Schröder tarafından yayınlanan ve sonrasında Hollandalı sanatçı MC Escher tarafından farklı formlara dönüştürülen bu basit ama karmaşık tasvir iki yorumu olan iki boyutlu bir çizim. İlk bakışta tek bir merdiven tasviri gibi görünen çizim ters çevrilerek alternatif bir perspektif oluşturulabiliyor. Sugihara, 2 boyutlu merdiven illüzyonunu 3B bir formda karton parçalarıyla tasarlıyor. Kokichi Sugihara’nın bu tasarımı yanlış anlamaya yatkın beyinlerimizi görsel algıları kullanarak bir nevi kandırıyor. Sugihara, internet sitesi üzerinden yapım kitini paylaşarak herkesin bu deneyimi yapabilmesine imkan sunuyor.

İkincilik ödülünü kazanan sihirbaz Matt Pritchard ise “gerçek olan nedir?” sorusunu sordurmayı amaçlıyor. Aynaya yansıdığını düşündüğümüz bir kola kutusu üzerinden basit ama şaşırtıcı bir illüzyon sunuyor. Üçüncülük ödülünün sahibi ise Impossible grid typography işiyle Daniël Maarleveld oluyor.

Birincilik Ödülü- Kokichi Sugihara- 3D Schröder Staircase

İkincilik Ödülü- Matt Pritchard- The Real Thing?

Üçüncülük Ödülü- Daniël Maarleveld- Impossible grid typography

Dördüncülük Ödülü- Mark Wexler, Patrick Cavanagh, Stuart Anstis- Landloping ladybugs: Frame-induced position shift

Beşincilik Ödülü- Michael Karlovich, Pascal Wallisch- The Sunray Illusion

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emirhan-akinci

merdiven reis ve kutu kola dayı efsane yalnız

Görüş Bildir