Görüş Bildir
Haberler
Air France Yöneticilerine İşçi Dayağı

Air France Yöneticilerine İşçi Dayağı

Onedio Medya
05.10.2015 - 19:50 Son Güncelleme: 06.10.2015 - 10:23
İçeriğin Devamı Aşağıda

Air France yönetim kurulu toplantısında işten çıkarma kararı alındığını öğrenen çalışanlar, yöneticilere saldırdı.

Air France’ın 2017 yılına kadar 2900 işçiyi çıkarma ve 14 uçağını emekli etme kararı aldığı toplantı salonu öfkeli yüzlerce işçinin akınına uğradı.

Fransız havayolu şirketi, kararını açıklamak için bu sabah, Paris’in kuzeyinde Charles de Gaulle Havaalanı yakınlarındaki merkez ofisinde işçi konseyi temsilcileri ile toplandı.

Bina dışındaki protestocular, güvenlik engellerini aşarak binaya girmeyi başarınca toplantıya bir süre ara verildi.

İşçiler, İnsan Kaynakları Müdürü Broseta'yı böyle sıkıştırdı

Şirketin insan kaynakları müdürü Xavier Broseta, öfkeli kalabalığın yanından güvenlik görevlilerinin yardımıyla ve zorlukla uzaklaştırıldı.

Air France pilotlarının örgütlü olduğu Sivil Havacılık Pilotları Sendikası (UNAC) temsilcileri, işine son verilecekler arasında 300 pilotun yanı sıra 900 kabin görevlisi ile 1700 yer hizmetleri çalışanının da olduğunu belirtti.

İşçilerden dayak yiyen yöneticiler tellerden atlayarak kaçtı

Air France çalışanlarından Kourou Melbassen “Çok düşük ücretler alıyoruz. Bizim işlerimizin değeri bilinmiyor. Temelde bu yaklaşım var. Biz şirketteki tepe yöneticilerinden Bay Juniac’ın ayrılmasını istiyoruz. O sadece hissedarların karlarını gözetmek için burada.” diyor.

Bir başka çalışan da yaşadıkları durumu, “Ölürüz, daha fazla çalışmayız” sözleri ile özetliyor:

“Daha fazla çalışmamızı istiyorlar. Eski yapıda zaten yeteri kadar çalışıyorduk. Zaten ücretler düşerken daha fazla çalıştırıyorlardı. Şimdi çok daha fazla çalışın diyorlar. Ölürüz, daha fazla çalışamayız.”

İçeriğin Devamı Aşağıda

Air France, bir süredir pilot maaşlarını sabit tutup, çalışma saatlerini artırmayı planlıyordu. Bu teklifini geçtiğimiz haftaki görüşmelerde pilot sendikalarına kabul ettiremeyince işten çıkarmaları planladığını açıklamıştı.

Fransız hükümeti her iki tarafa da iş kayıplarının yaşanmaması için pazarlıklara devam etme çağrısı yapmıştı.

Euronews

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0