Ahmet Hakan'dan Sezen Aksu'ya Ünlü İsimlerden Darbe Girişimine Karşı Ortak Kınama Metni

-

15 Temmuz 'da yaşadığımız darbe girişimine karşı toplumun tüm kesimleri, kanaat önderleri, politikacıları tepkilerini gösterdi. Bir tepki de bugün ünlü isimlerden geldi. Metin şu şekilde;

ÇAĞRI METNİ

"15 Temmuz gecesi, bir grup askerin gerçekleştirdiği darbe girişimini şiddetle kınıyoruz. 

Her türlü darbeye karşıyız ve halkın bütün farklılıklarıyla, özgürce bir arada yaşaması umudunu taşıyoruz. 

İdeolojik ayrım yapmaksızın, toplumun her kesimiyle tek yürek olup direndiğimiz bu antidemokratik girişimden sonra, ülkemizde demokrasi adına yeni ve temiz bir sayfa açılmasını talep ediyoruz.

200'den fazla insanımızın canına mal olan bu acı tecrübenin, toplumsal barışın sağlanması ve hem toplum hem de siyasiler nezdinde kutuplaşmanın son bulması için bir imkan olarak değerlendirilmesini temenni ediyoruz. 

Darbe girişimine karşı olduğumuz gibi, sonrasında ortaya çıkan şiddet görüntülerinden de üzüntü duyuyoruz.

Biz namluların baskısından uzak bir siyasal alanın özerkliğine inanıyor; gücünü tüm farklılıklarıyla halktan alan katılımcı demokrasiden yana tavır koyuyor, hukuka ve insan haklarına saygılı, eşitlikçi ve özgürlükçü bir ülke hayali taşıdığımızı ilan ediyoruz.

Aramızdaki fikir ayrılıklarını bir kenara bırakarak, her türlü darbeye karşı demokrasi ve hukukun yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyor ve bu uğurda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diliyoruz."

İşte o ünlüler;

1. Ahmet Hakan Coşkun (Gazeteci)

2. Ahmet Mümtaz Taylan (Oyuncu)

3. Ali Atay (Oyuncu)

4. Ahmet Ümit (Yazar)

5. Burak Aksak (senarist)

6. Erdal Beşikçioğlu (oyuncu)

7. Fikret Kuşkan (oyuncu)

8. Melisa Sözen (oyuncu)

9. Mert Fırat (oyuncu)

10. Sadi Celil Cengiz (oyuncu)

11. Selçuk Aydemir (yönetmen)

12. Şevket Çoruh (oyuncu)

13. Sezen Aksu (şarkıcı, besteci)

14. Teoman (şarkıcı-besteci)

15. Zülfü Livaneli (müzisyen-yazar)

İmza atan diğer isimler ise şöyle; Ali İhsan Varol, Ali Nesin, Alican Yücesoy, Aslı Özge, Ayça Örer, Ayşe Erkmen, Birol Tezcan, Bülent Erkmen, Caner Cindoruk, Çetin Tankoç, Çiçek Kahraman, Çiğdem Mater, Derya Köroğlu, Derviş Zaim, Doğu Yücel, Dündar Hızal, Ebru Ceylan, Emin Alper, Emre Erkmen, Engin Cinmen, Ercan Kesal, Ercan Mehmet Erdem, Gözde Onaran, Hakan Bıçakçı, Hakan Günday, Hasan Saltık, Kutub Şimşek, Kübra Par, Mahmut Fazıl Coşkun, Mehmet Efe, Mevlana İdris, Murat Menteş, Murat Uyurkulak, Mustafa Becit, Nadir Öperli, Nebil Özgentürk, Nermin Mollaoğlu, Nermin Yıldırım, Nurhak Kaya, Okan Avcı, Ömer Erdem, Rıdvan Akar, Sevim Gözay, Sinem Sal, Tolga Karaçelik, Yüksel Aksu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
Görüş Bildir