Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Afrika'da Lanetli Olduklarına İnanılan ve Uzuvları Kesilerek Yüksek Meblağlara Satılan Albinizmli Çocuklar!

-
Abone ol

Albinizm, insanların vücutlarında olması gereken pigment olmadan doğdukları genetik bir durum. Albinizmli bireylerin vücutları, göz, cilt ve saç renginden sorumlu kimyasal olan melanini yeterli miktarda üretemez. Bu da onların genellikle beyaz veya çok açık sarı renkli saçlara ve çok soluk bir cilde sahip olmalarına neden olur. Dünyanın birçok yerinde albinizmli bireyler hayatlarını normal bir şekilde devam ettirirken, ne yazık ki bu durum Afrika için geçerli değil. Detaylar sizlerle.

Albinizmin dünya genelinde en yaygın olduğu yer Panama.

Melanin pigmentinin eksikliğinden veya hiç olmamasından dolayı genetik olarak saç, ten ve göz renklerinin açık olmasına sebep olan albinizm, dünya genelinde 17.000'de 1 kişide görülüyor. Türkiye'de bu oran 3000-4000'de 1. Dünya'da albinizmin en yaygın görüldüğü yer ise 70'te 1 oranla Panama bölgesi.

Dünyanın her yerinde albino olan bireyler modellikten müzisyenliğe birçok mesleği icra ederken, Afrika halkı albino bireylerin lanetli olduğuna ve uzuvlarını kesmenin uğur getirdiğine inanıyor.

Batıl inançlara bağlılığın ve eğitimsizliğin yüksek olduğu Tanzanya,1400'de 1 oranla albinoların zorbalığa maruz kaldığı bir suç merkezi. Albinizm oranının bu kadar yüksek olmasına rağmen halkın birçoğu bu beyaz tenli çocukların ve yetişkinlerin lanetli olduğuna ve uzuvlarından birer parça koparmanın onlara şans getireceğine inanıyor.

Hatta bu işi ticarete dökenler de oldukça fazla...

Zengin kişiler bu uzuvlar için oldukça yüksek meblağlar ödüyor. Aynı zamanda yaptıkları tılsımların içine koymak için büyücüler de albino çocukların ailelerinin kapılarını çalıyor ve pazarlık ediyor. Gelirleri oldukça düşük olan bazı aileler de para karşılığı çocuklarından parça alınmasına izin veriyor.

Albino bireylerin gözlerinde yüksek oranda görme bozukluğu ve astigmat mevcut.

Ailesine, akrabalarına bile güvenemeyen albino bireyler için Afrika'da yaşamak oldukça güç. Her gün tehdit altındalar. Bunun dışında okumak ya da çalışmak isteyenler için de zorluklar fazla. Doğuştan melanin eksikliği olan albinoların çoğu yüzde 40-90 oranında görme bozukluğu ve astigmat yaşıyor.

Kendilerini sakınmaları gereken bir diğer şey ise Güneş.

Ciltlerinde güneş ışığını engelleyen pigmentler bulunmadığından Afrika güneşinin altında deri kanseri sebebiyle yaşanan ölümler onlar için sıradan bir hale gelmiş. Güneş koruyucu krem sürmeden, şapka takmadan kısacası ciltlerini korumadan güneşe çıkamıyorlar. Bu da onların geçim kaynağı olan tarlalarda çalışmalarını ve balıkçılık yapmalarını engelliyor. Üstelik güneş koruyucu kremler de ucuz meblağlara satılmıyor.

"O lanetli yaratıkları işinize alırsanız işiniz de lanetlenir."

Şartlar bu kadar zorken insanların, "O lanetli yaratıkları işinize alırsanız işiniz de lanetlenir" gibi söylemleri onları daha da çıkılmaz bir duruma itiyor. Ne yazık ki onlar, albinizmin çok yanlış anlaşıldığı, ruhani inançların ticarete döküldüğü ve bu uğurda çok can yakıldığı hatta öldürüldüğü bir coğrafyada doğdular.

Bazı kurumlar bölgeye güneş kremi, şapka, gözlük ve protez yardımında bulunuyor.

Bu gidişata son vermek amacıyla kar amacı gütmeyen kurumlar bölgedeki halka güneşten nasıl korunacaklarıyla ilgili bilgilendirmeler yapıyor, onlara ücretsiz şapkalar ve güneş koruyucu kremler dağıtıyorlar. Ayrıca daha iyi görmelerini sağlamak için ücretsiz göz muayeneleri yapıyorlar ve gözlük dağıtıyorlar. Koparılan uzuvlarının yerine protez takılması için yardım çalışmalarını sürdürüyorlar.

Son olarak...

Dünyanın hangi noktasında olursak olalım eğitimsizlik ve ayrımcılık her zaman can yakıyor. Öncelikle sağlık sektöründe teknoloji olanaklarının yüksek olduğu, barış, refah ve huzur içinde bir dünyada yaşamak dileğiyle...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zeynep-aydin46

zencilerde rengi açık olan insanları kıskanma gibi bi huy var bunlar da beyaz doğdukları için kıskançlıktan eziyet ediyolar

ocreatus

O cocugun kolunu mu satmislar? :o

merve-yildiz24

cahillik insanın en büyük düşmanı

shiroshinju

Böyle insanları çok seviyorum,farklılar ve farklılıkları ile çok güzeller.Eskiden yaşadığım mahallede bir kızda vardı,saçları gözleri inanılmazdı :) İnsanlar kendileri gibi olmayanları yakıp yıkmak,acı çektirmek yerine sevmeyi öğrenseydiler dünya daha yaşanır bir yer olurdu.Cahillik,binlerce yıl geçti ama hala insanoğlu bu hastalıktan kurtulamadı.

Görüş Bildir