Adana’nın Getto Sokaklarında Bir Başkaldırı: S1F1R B1R Dizisi Hakkında 11 Bilgi

95PAYLAŞIM

Sıfır Bir, Türkiye'de çekilen bütün dizilerden farklı bir iş. Belki de en serti, en gerçekçisi, en hayatın içinden olanı. Klasikleşmiş hikayelere karşı Adana'nın arka sokaklarından gelen bir başkaldırı... 

0⃣1⃣

1. Sıfır Bir: Bir Zamanlar Adana’da, 2016 yılında amatör bir dizi olarak Youtube’da yayın hayatına başladı.

Tv dizileri; reyting yarışıyla baş etmeye çalışırken o tüm bunlardan sıyrılıp aykırı tarzıyla internette milyonlarca kez izlenmeyi başardı.

2. Adana’nın en tehlikeli bölgelerinden Hürriyet mahallesinde geçen dizinin her sahnesi Adana kültürüne bir saygı niteliğindeydi.

Şivesiyle ve özellikle Adana dürümle bile adam dövülme gibi sahneleriyle izleyiciyi çekmeyi başardı. 😄

3. Sıfır Bir: Bir Zamanlar Adana’da, her ne kadar Hürriyet mahallesinde geçse de tüm dünyanın kimse görmesin diye halı altına süpürdüğü getto hayatına ışık tutuyor.

Kimsenin görmek istemediği sokakları, insanları bize gösteriyor.

4. Dizi; Savaş, Cio, Özgür gibi gençlerin mahallelerinde kendi çetelerini oluşturup uyuşturucu ve fuhuşa karşı yaşa dışı yollardan mücadelelerini konu alıyor.

Sarsılmaz ve Anafor gibi mahalle dışından karakterler de çeteye dahil oluyor. 

Başrolde gördüğümüz kişiler özellikleriyle bir kahramandan çok antikahraman gibi duruyor.

5. Bu zamanda popüler olan tüm dizilerden farklı bir anlayışa sahip olan dizinin yönetmenliğini ise Kadri Beran Taşkın yapıyor.

1987 doğumlu genç yönetmen Diyarbakır’da dünyaya geldi. Ancak 12 yaşından itibaren çocukluğu Adana’nın sokaklarında geçti.

Bu yüzden Adana kültürüne hakim.

6. Şiddetin, kanın, argonun, grafitilerin ve sokak kültürünün hakim olduğu bu hikayeyi kimin yazdığı ise merak ediliyor.

Ancak senaristinin ya da senaristlerinin kim olduğu büyük bir sır. Açıklanmıyor.

7. Dizinin bu kadar çok sevilmesinin ve herkes tarafından keşfedilmesinin bir önemli nedeni de müzikleri. Esat Bargun’un müzikleri diziye ayrı bir hava katıyor.

Öyle ki, dizinin başladığı ilk günlerde birçok insan bu müzik sayesinde Sıfır Bir'den haberdar oldu.

8. Dizinin sahneleri yoğun olarak Hürriyet mahallesi ve hapishane sahneleri oluşturuyor. Hem dışarıdaki hem içerideki mücadeleyi bize anlatıyor.

Dizide bol bol göreceğiniz şey; şiddetten kavrulmuş sokaklar, yüksek duvarlar ve demir parmaklıklar...

9. Dizideki sahneler o kadar gerçekçi ki, 2. sezon çekilirken set alanına polis baskını gerçekleşti. Yani dizi gerçek hayatın izlerini bu kadar üzerinde taşıyor.

Çınar Mahallesi'nde 2 katlı bir binada çatışma sahneleri çekilirken, halk sete taşınan uzun namlulu oyuncak silahları görüyor ve bunları gerçek sanıyor, daha sonra polise haber veriyor. Polis oyuncak silahları görünce ve bunların dizi setine ait olduğunu öğrenince dizinin çekimine devam edilmesi üzerine set alanını terk ediyor. 🙂

10. Sıfır Bir: Biz Zamanlar Adana’da”nın Adana kültürüne bir saygı niteliğinde olduğu söylemiştik. Bu Adana’nın değerleri arasından sayılan kişilere karşı da öyle.

Sahnelerinde Yılmaz Güney’e, Müslüm Baba’ya, Yaşar Kemal’e selam çakıyor.

11. Dizi ilk iki sezonundaki yayınlanan 10 bölümün ardından birçok platformun dikkatini çekti.

3. sezondan itibariyle de tüm bölümleri ile blutv’ye geçti. Şu anda da 4. sezon yayınlanıyor.

Sıfır Bir: Bir Zamanlar Adana’da 4. sezonuyla blutv’de yayınlanmaya devam ediyor!

Siz de yalnızca blutv’ye özel yapımları izlemek ve ilk 7 gün ücretsiz denemek için tıklayın!

Görüş Bildir