Görüş Bildir
Haberler
Adamlar İşini Biliyor! İskandinavlardan Öğrenebileceğiniz 10 Hızlı Ev Temizleme Taktiği

Adamlar İşini Biliyor! İskandinavlardan Öğrenebileceğiniz 10 Hızlı Ev Temizleme Taktiği

luna
18.07.2021 - 10:45

Ev temizlemek size de zor geliyor mu? Temizlik için saatlerce uğraşmak istemiyor musunuz? Öyleyse İskandinavların ev temizleme teknikleri tam sizlere göre. Danimarka, Norveç ve İsveç'ten alıp derlediğimiz taktikleri öğrenmek isteyenleri böyle alalım.👇

Kaynak: https://brightside.me/wonder-places/1...
İçeriğin Devamı Aşağıda

1. Temizliği başka aktivitelerle birleştirmelisiniz.

Siz de İskandinavlar gibi saatlerce temizlik yapmayı önlemek için temizliği dizi izlemek veya dans etmek gibi eğlenceli aktivitelerle birleştirebilirsiniz. Telefonda bir arkadaşınızla konuşurken ütü yapmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca, işleri ertelemek yerine hemen yapmalısınız. Örneğin, yemeğin pişmesini beklerken mutfağı toparlayarak bu işi ertelemeden hızlıca halledebilirsiniz.

2. Yazları kışın yaptığınızdan daha sık temizlik yapmalısınız.

2. Yazları kışın yaptığınızdan daha sık temizlik yapmalısınız.

Hepimizin bildiği gibi İskandinav ülkelerinde kış aylarında pek güneş ışığı olmuyor. Yazlarıysa tam aksine günün çoğu zamanı aydınlık oluyor. Bu nedenle Norveç, Danimarka ve İsveç'te yazın tozlar çok daha belirgin görünüyor ve bu nedenle yazın çok daha fazla temizlik yapıyorlar. Böylece, kışın görünmeyen tozları sürekli olarak temizlemeye çalışarak vakit kaybetmiyorlar.

3. Olabildiğince depolama alanı kullanmalısınız.

3. Olabildiğince depolama alanı kullanmalısınız.

İskandinav apartman dairelerinde dolap ve raf gibi depolama alanları neredeyse hiç bulunmaz. İskandinavlar minimalist çözümler bulmaya eğilimlidirler ve saklama ya da depolama alanlarını olabildiğince az kullanır ve bu alanları nasıl kullanacaklarını önceden planlarlar. Böylece kir ve toz birikebilecek daha az yer olur.

4. Yastıklarınızı dışarıda çırpmalısınız.

4. Yastıklarınızı dışarıda çırpmalısınız.

Yastıkları açık havada çırpmak ve biraz bekletmek İskandinavların sıkça uyguladığı bir taktik. Bu, hem yastıkların tozunun atılmasını hem de daha pofuduk olmalarını sağlıyor.

5. Eşyalarınızı düzenlerken geleceği de düşünmelisiniz.

5. Eşyalarınızı düzenlerken geleceği de düşünmelisiniz.

İskandinavların minimal bir yaşam tarzı var. Yeni bir eşya alırken ya da eşyalarını düzenlerken bunların gerekli olup olmadığını hep göz önünde tutuyorlar. Böylece gereksiz eşya almıyor ve temizlenecek çok fazla şeyle uğraşmıyorlar. Ayrıca, eşyalarını düzenlemeye çok önem veriyorlar. Siz de eşyalarınızı azaltabilir veya düzenlerken en az temizliğe ihtiyaç duyulacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Örneğin, Marie Kondo'nun meşhur yöntemini deneyebilirsiniz.

İçeriğin Devamı Aşağıda

6. Temizlik araçlarını olabildiğince az kullanmalısınız.

6. Temizlik araçlarını olabildiğince az kullanmalısınız.

Yalnızca birkaç haftada bir temizlik yaparsanız biriken tüm kir ve tozdan kurtulmak için çok fazla temizlik aracına ihtiyacınız olur. İskandinavlar, evlerini sürekli olarak düzenli tuttuklarından odaları tamamen kirlenmez ve çok daha az malzemeye ihtiyaç duyarlar. Siz de eşyaları kullandıktan sonra yerine koyarak ve yere dökülenleri hemen temizleyerek evinizin çok kirlenmesinin önüne geçebilirsiniz. Böylece, genel temizliğe ayırdığınız süre azalacaktır.

7. Beyaz eşyalar kullanmalısınız.

7. Beyaz eşyalar kullanmalısınız.

Çoğu insan beyaz renkli eşyalar çabuk kirlendiği için bu rengi tercih etmezler. Aslında, koyu renkli eşyalarda aynı hızda kirlenir sadece beyaz renkteki kadar göze çarpmaz. İskandinavlar beyaz ve açık renkli eşyalar kullanmayı tercih eder çünkü kiri anında görüp temizlemek isterler. Böylece kir ve tozlar koyu renkli eşyalardakinin aksine daha hızlı temizlenebilir.

8. Sabunu vernik olarak kullanmayı deneyebilirsiniz.

8. Sabunu vernik olarak kullanmayı deneyebilirsiniz.

İskandinav iç mekan tasarımında ahşap mobilyalar sıklıkla kullanılır. Ahşabın güzel görünmesi ve mobilya yüzeyinin daha yumuşak hale gelmesi için sabunla bu eşyaların yüzeyini kaplarlar. Bu vernik veya yağ kadar uzun süre eşyaları korumaz ancak eşyalarınıza özen göstermenizi sağlar ve güzel bir görüntü oluşturur.

9. Odanızı temizlemek için çok uzun zaman harcamamalısınız.

Çoğu insan, kalkar kalkmaz yataklarını toplar ve her şeyin mükemmel bir düzende görünmesini ister. İskandinavlar ise her şeyin mükemmel olmasının gerekmediğini düşünür. Sürekli olarak yataklarını düzeltmek zaman kaybı gibi göründüğünden buna çok kısa bir zaman ayırırlar.

10. Mevsime göre evinizin dekorasyonunu düzenleyebilirsiniz.

10. Mevsime göre evinizin dekorasyonunu düzenleyebilirsiniz.

İskandinav evlerinde çoğunlukla nötr tonlar hakim olsa da vazo, çiçek ve tablo gibi dekorasyon ürünlerini kullanmayı severler. Ayrıca, bunların yerini temizlik yaparken mevsime göre düzenler ve yerlerini sık sık değiştirirler. Böylece temizlik daha eğlenceli bir hale gelir.

Bu İskandinav temizlik metodlarından hangilerini denemeyi düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
170
31
28
12
11
5
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Curie Derler

Görsellerin hiçbirinde İskandinav görmemek, dahası 3 numarada Türkçe kelime görememek... hadi içerik üretmeyi bilmiyorsunuz bari çeviriyi düzgün yapın.