Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

11 Madde İle Acemilik Sürecinde Askerlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

1. Öncelikle askerliğin sivil hayata 12 veya 6 aylık bir ara anlamına geldiğini kabullenerek gelmenizde fayda var.

Yani sizin anlayacağınız gece hayatına küçük bir mola vermek zorundasınız.

2. Nizamiye girişinde sizi kasvetli bir ortam bekliyor fakat hemen üzülmeyin bu bir süre sonra kendinizle gurur duymanızı sağlayacak yerin giriş kapısı.

Burada tavsiyem ailenizi oraya kadar yormayın zaten aileniz içeri girdikten sonra bir daha onları göremeyeceksiniz. Sabredin en geç 1 ay içinde yemin töreninde doya doya hasret giderirsiniz.

3. Bir sonraki aşamada kayıt işlemleri ve askerlik hayatınız boyunca sorumlu olacağınız birtakım evraklar sizlere tebliğ edilecek.

Burada önemli olan size verilen hiçbir evrakı kaybetmeyin ilk günün heyecanıyla sağa sola savrulurken evraklarınızı bir yerlerde unutabilirsiniz bunu yapmayın sonra fena halde başınız ağrıyabilir. Size verilen evrakları okuyun saçma bulacağınız bazı olayların yaşanmış tecrübeler sonucunda oraya yazıldığını unutmayın!

4. Sağlık muayenesinde genel bir taramadan geçirilirsiniz.

Bu muayenede genel sağlık problemleriniz neyse onu söyleyebilirsiniz. Burada bundan sonraki askerliğin temelini de oluşturacak olan sabır içerisinde beklemeyi size yavaştan vermeye başlayacaklar hazır olun.

5. Sıra geldi sizi bir süre aynalara küstürecek olan saç tıraşına.

Tıraşı dışarıda olmanızı tavsiye ediyorum illa ben içeride tıraş olacağım,insan içinde o halde gezemem diyenler içinde tavsiyem mutlaka yanınızda havlu ve şampuan olsun.

6. Askerlik hayatınız boyunca kullanılacak olan fotoğrafı çektireceksiniz.

Fotoğrafı ilk gördüğünüz anda bu ben miyim diyeceksiniz ama asker üniforması giymenin gururunu da iliklerinize kadar yaşayacaksınız.

7. Askerlik hayatınız boyunca kullanacağınız bütün malzemeler size askerliğiniz ilk gününde verilecek.

Temizlik açısından yanınızda gelirken ekstradan çorap ve iç çamaşırı getirmek yararınıza olacaktır.Burada önemli olan verilecek olan tüm malzemelerin tamamını almak. Verilen elbisenin ilk giydiğinizde üzerinize tam olmadığını göreceksiniz fakat merak etmeyin zamanla üzerinize olacaktır.

8. Askerlik yaşantınız boyunca ailenizle ve sevdiklerinizle iki farklı yolla iletişim kurabilirsiniz.

Bunlardan ilki Askercell ikincisi ise Askeri birliklerde bolca bulunan Ankesörlü telefonlar. Askercell kullanmak için kamerasız telefon şartı var. Ayrıca burada ankesörlü telefonlardan mesaj atılabildiğini de öğrenmiş olacaksınız.

9. Katılış işlemleri tamamen bittikten sonra asker adayı olarak temel askeri eğitime tabi tutulacaksınız.

Temel askeri eğitim olacağı için burada pek askeri konulardan bahsetmek mümkün değil fakat yorulacaksınız,sesiniz kısılacak. Tavsiyem bağıra bildiğiniz kadar bağırın ve her zaman canlı olmaya çalışın.

10. Yemin töreni hazırlıkları kapsamında bol bol yürüyüş hazırlığı yapacaksınız.

Herkes üzerine düşen görevi yerine getirirse diğer arkadaşlarınız yürürken siz dinlenme fırsatı bulursunuz. Ama ilk uyum aşamasında bol bol yürüyeceksiniz buna hazır olun.

11. Sıra geldi ömür boyu unutamayacağınız ailenizin sizinle gurur duyacağı o büyük güne.

Temel askeri eğitimi başarıyla bitirdikten sonra asker olmaya hak kazanan adaylar yemin töreninde  kutsal askerlik yeminini ederek tam anlamıyla asker olurlar. Bugün ayrıca ailenizle bir aylık ayrılıktan sonra hasret giderebileceğiniz gün olarak daha da bir anlam kazanmaktadır.

Tarihi Şan ve Şeref dolu olan Türk silahlı kuvvetlerinin birer ferdi olarak kendinizle ne kadar gurur duysanız azdır.Bundan sonra yapacağınız göreviniz ne olursa olsun dört elle sarılmaktır.Herkese alacağı görevlerde başarılar ve Hayırlı Tezkereler!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alienca

Koskoca alienca asker yolu gözleyecek iki hafta sonra Allah'ım ağlıoRuMmMm

yori

keske kadınlarıda asker aparsalar

FACEBOOK YORUMLARI

Görüş Bildir