Görüş Bildir

Abdullah Gül'den HDP Yorumu: 'Çok Yanlış Buluyorum'

Anasayfa > Gündem

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesini ve HDP'ye kapatma davası açılmasını çok yanlış bulduğunu belirtti. Gül, 'Bu hareketlerin hem Türkiye'ye hem de hükümete çok anlamsız bir yük getireceği nasıl görülmüyor?' dedi.

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, HDP'ye kapatma davası açılmasını ve HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesini değerlendirdi.

T24'ten Murat Sabuncu'ya konuşan Gül, 'Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesini ve HDP'ye kapatılma davasının açılmasını çok yanlış buluyorum. Bu hareketlerin hem Türkiye'ye hem de hükümete çok anlamsız bir yük getireceği nasıl görülmüyor?' dedi.

Gül, açıklamasına şöyle devam etti: 'Şiddetle hiçbir ilgisi olmayan, geçmişi bilinen, ayrım gözetmeden insan hakları savunuculuğu yapan bir milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması ve parti kapatma davasının açılması, Türkiye'de daha çok demokrasi ve hukuk ihtiyacı olduğunu reform paketleriyle açıklama çabasında olan hükümete ve ülkemize bir yük olacaktır.'

'Tüm bunlar 90'lı yıllarda yaşanmış ve Türkiye aleyhtarlığına ve Türkiye'nin izolasyonuna büyük bir fırsat vermiştir' diyen Gül, 'Daha sonra o günleri unutturmak için çok çabalar sarf edildi. Parti kapatmalarının ve dokunulmazlıkların kaldırılmasının terör örgütlerinin çok işine geldiğini daha önceki deneyimler göstermiştir' ifadelerini kullandı.

Gül, 'Terör demokrasinin güçlendirilmesiyle ve insan hakları standartlarının yükseltilmesiyle kitlelerden izole edilir ve terörle mücadele daha kolay olur. Yakın siyasi tarihimiz bütün bunların örnekleriyle doluyken aynı hataları yapmanın bu güzel ülkeye büyük zararlar vereceği kanaatindeyim' dedi.

Neler olmuştu?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
29
9
3
2
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Pickle Rick

İnsan gerçekten hayret ediyor değil mi?

Emre Öztürk

şimdi hdp kapatılırsa meclisteki diğer vekillerin vekilliği düşüyor mu yoksa bağımsız mı oluyorlar ?

hasmetlihasmet

yasaklılar listesinde yer almıyorlarsa, evet bağımsız mv. olucaklar