Görüş Bildir
Haberler
ABD, IŞİD'le Mücadelede İlk Kaybını Verdi

ABD, IŞİD'le Mücadelede İlk Kaybını Verdi

İçeriğin Devamı Aşağıda

ABD ordusunun özel kuvvetler biriminden bir asker, bugün Kerkük'ün güneybatısındaki Havice ilçesinde IŞİD'in elindeki yaklaşık 70 kişilik Kürt bir grubu kurtarmak için düzenlenen operasyonda hayatını kaybetti.

ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, operasyonun Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin talebi üzerine yapıldığı, ABD Özel Kuvvetleri'nin Iraklı peşmergelere kurtarma operasyonunda destek verdiği ifade edildi.

'Rehinelerin kısa süre içinde topluca katledileceği bilgisi alınması üzerine operasyon dikkatlice planlandı ve düzenlendi' denilen açıklamada, Amerikan güçlerinin peşmerge güçlerine helikopter desteği sağladığı ve eşlik ettiği kaydedildi.

Rehineler arasında 20 kadar Irak güvenlik mensubu bulunduğu da belirtildi. Operasyonda beş IŞİD mensubunun yakalandığı, bazılarının da öldürüldüğü ve IŞİD hakkında önemli istihbarat bilgilerine ulaşıldığı açıklandı. Öldürülen IŞİD militanlarının sayısı verilmedi.

IKBY Güvenlik Ajansından açıklama

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Ajansından yapılan açıklamada ise koalisyon güçlerinin desteğiyle düzenlenen operasyonda 69 rehinenin IŞİD'in elinden kurtarıldığını bildirdi.

Operasyona, Güvenlik Ajansı'na bağlı terörle mücadele birlikleriyle koalisyon güçleri askerlerinin katıldığı belirtilen açıklamada, 'Birliklerimiz, Havice'nin 5 kilometre kuzeyindeki yer alan zindana el koymuş ve 69 vatandaşımızı kurtarmıştır. Yapılan incelemede rehineler arasında Kürt olmadığı tespit edilmiştir' ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, 1 ABD askerinin hayatını kaybettiği ve 3 peşmergenin yaralandığı operasyonda 20 IŞİD militanının öldürüldüğü ve 6 militanın sağ ele geçirildiği belirtildi.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
37
18
16
15
12
7
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Yasef Türkoğlu

hemen filmini yapın amk. konu bomba gibiymiş, "Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (Irak Kürdistan'ı) -Kürt olmayan- insanları Amerikan Özel Kuvvetleri ile ortak... Devamını Gör