Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD'den Suriyeli Muhaliflere Maaş

5PAYLAŞIM

ABD Savunma Bakanlığı, eğit-donat programına katılan Suriyeli muhaliflere ayda 250 – 400 dolar arası değişen miktarda maaş ödeneceğini açıkladı.

Muhalifler yetenekleri, pozisyonları ve performanslarına göre 250 - 400 dolar arası değişen ücretler alacak. Şu anda ABD’den maaş alan kaç muhalif olduğu ise açıklanmadı.

200 muhalifin eğitiminin devam ettiğini belirten Savunma Bakanlığı Sözcüsü Steve Warren, 1500 savaşçının eğitimi tamamladığını söyledi.

Mayıs ayında ABD Savunma Bakanı Ash Carter, programa katılan Suriyeli muhaliflere maaş ödenmesinin gündemde olduğunu söylemiş ancak miktarı belirtmemişti.

ABD’nin eğit-donat programına 6 bin Suriyeli muhalif başvurdu. Bakanlık sözcüsü Warren, projenin beklenmedik gecikmeler nedeniyle yavaş ilerlediğini söyledi.

Suriyeli muhaliflerin eğitileceği Kırşehir'deki kışla.

AA

Eğitimi terk edenler

Muhalifleri eğiten donanma birliklerinden birinin komutanı Scott Rye, muhaliflerden bir kısmının birkaç hafta sonra grup halinde eğitimleri terk ettiğini söyledi. Rye ayrıca kimliksiz gelen gönüllülerin veya yaşları tutmayanların eğitime alınmadığını belirtti.

Eğitimden ayrılan grubun, Esed rejimine karşı savaşacaklarını belirten bir belge imzalamak istemedikleri için ayrıldığı yönündeki iddiaları yalanlayan Rye, imzalatılan tek belgede savaşçılardan insan haklarına ve kanunun üstünlüğüne saygı duyma sözü yer aldığını söyledi.

Türk ve ABD'li yetkililerin eğit-donat imzası

AA

2 bini Türkiye'de eğitilecek

ABD ile Türkiye arasındaki 'eğit-donat' anlaşması geçen Şubat ayında arasında imzalandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 26 Mayıs'ta programın başladığını duyurdu.

Üç yıl sürmesi düşünülen program kapsamında yılda 5 bin olmak üzere toplamda 15 bin civarında Suriyelinin eğitilmesi planlanıyor. Bunlardan 1500-2000 kadarının Türkiye'de eğitim göreceği, geri kalanlarının ise Ürdün ve Suudi Arabistan'da eğitileceği açıklanmıştı.

Washington yönetimi programda eğitim görenlerin sadece IŞİD'le mücadelede değerlendirileceğini vurguluyor. Türkiye ve Suriyeli muhalifler ise Şam rejimine karşı savaşmaları konusunda ısrarcı olmuştu. Ancak anlaşma metninde eğitilen milislerin kime karşı savaşacağı açıkça belirtilmiyor.

Kaynak: Reuters ve Al Jazeera

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir