ABD'den Geri Adım: YPG Arması Uygunsuz

-

IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü ABD’li komutan Steve Warren, Suriye’deki ABD askerlerinin YPG arması taşıyan üniformalar giymesi hakkında, “YPG armalarını taşımaları yetkileri dahilinde değil ve uygunsuz. Düzeltmek için gerekli adım atıldı” dedi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun tepki gösterdiği fotoğraflar hakkında Pentagon sözcüsü "Askerler kendi güvenliklerini sağlamak adına yerel silahlı güçlerin arasına karışabilir" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Suriye'nin kuzeyinde önemli bölümünü Kürt YPG güçlerinin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin Rakka'nın kuzeyinde IŞİD'e karşı yürüttüğü operasyonlar sırasında çekilen bir fotoğrafta ABD askerlerinin üzerinde YPG arması olan kamuflajlar giydiğinin görülmesi krize neden olmuştu.

"Yetkileri dahilinde değil ve uygunsuz"

ABD askerlerinin YPG arması takmasına Türkiye’nin tepki göstermesinin ardından ABD’den geri adım geldi. 

IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü ABD’li komutan Steve Warren, Suriye’deki ABD askerlerinin YPG simgesi taşıyan üniformalar giymesi hakkında, “YPG armalarını taşımaları yetkileri dahilinde değil ve uygunsuz. Düzeltmek için gerekli adım atıldı. Bölgedeki askeri ortaklarımız ve müttefiklerimizle bunun için iletişime geçtik” dedi.

Pentagon sözcüsü güvenliği gerekçe göstermişti

Pentagon sözcüsü Peter Cook ise gün içinde düzenlediği basın toplantısında, ABD güçlerinin Suriye Demokratik Güçleri'ne danışmanlık için bölgede bulunduğunu ve sıcak çatışmalara girmediğini ifade ederek YPG armaları için "Özel harekat birlikleri belli bölgelerde operasyonlara katılırken kendi güvenliklerini sağlamak adına yerel silahlı güçlerin arasına karışabilir" demişti.

AFP

Pentagon sözcüsü fotoğraflardaki askerlerin ABD askeri olduğunu doğrulamış ancak fotoğrafların nerede ve ne zaman çekildiğine ilişkin bilgi vermemişti.

Çavuşoğlu'ndan ABD'ye YPG Arması Tepkisi: 'Kabul Edilemez' - onedio.com
Çavuşoğlu'ndan ABD'ye YPG Arması Tepkisi: 'Kabul Edilemez' - onedio.com

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da, Rakka operasyonuna katılan ABD askerlerinin YPG arması takmasına; "Onlara tavsiyemiz Suriye’nin diğer bölgelerine gittikleri zaman DAEŞ’in, El Nusra’nın, El Kaide’nin armasını taksınlar" ifadesiyle tepki göstermişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir