AB'den Yunanistan'a 24 Saat Süre

0PAYLAŞIM

Avrupa Birliği'nin, Yunanistan'a son tekliflerini sunarak eurodan çıkışı engelleyecek bir anlaşma imzalanması için 24 saat süre tanıdığı öne sürüldü.

Yunan medyasına yansıyan haberlerde, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Yunanistan ile müzakerelerde ilerleme sağlanamadığı gerekçesiyle görüşmelerden çekilmesinin ardından dün akşam saatlerinde Brüksel'de bir araya gelen Euro Bölgesi ülkelerinin temsilcilerinin, Atina hükümetinden kurumların çözüm planı üzerine son tekliflerini Cuma günü gece yarısına kadar sunmasını istediği belirtildi.

Haberlerde, euro ülkeleri temsilcilerinin ilk defa Yunanistan ile ilgili bir B planını ve sermaye aktarımının kontrolü konusunu konuştuğu ileri sürüldü.

Yunanistan Başbakanlık bürosundan yapılan açıklamada ise hükümetin gerekli ön koşulları kapsayan bütün bir anlaşma için müzakere ettiği belirtilerek, bu konudaki tekliflerinin daha önce kurumlara iletildiği bildirildi.

Brüksel'de, Yunanistan ile kurumlar arasındaki müzakerelerin teknik düzeyde tamamlandığı ve görüşmelerin artık "siyasi düzeyde" sürdürüldüğü ifade edilen açıklamada, Yunanistan'ın teklifleri 2015 ve 2016 yılları için düşük faiz dışı kredi, emekli ve memur maaşlarında hiçbir kesinti, güçlü bir kalkınma programı ve borcun yeniden yapılandırılması olarak 4 madde üzerinde özetlendi.

'Ay Sonuna Kadar Anlaşma Olmazsa IMF'ye Borçlar Ödenmeyecek'

Bu arada, Yunanistan Savunma Bakanı Panayotis Kammenos, Haziran sonuna kadar anlaşma sağlanamaması durumunda Yunanistan'ın IMF'ye olan borçlarını ödemeyeceğini söyledi.

Katıldığı bir televizyon programında, Yunan hükümetinin müzakerelerde birçok taviz verdiğini ve bundan sonra geri adım atmayacağını ifade eden Kammenos, "Ödemeleri EFSF (Avrupa Finansal İstikrar Fonu) yapsın. Bu, EFSF'nin yararına olacak. Ondan sonra da borcun tümüyle ilgili bir anlaşma olsun. Tüm bunlar ya 18 Haziran'a kadar olsun ya da hiçbir zaman olmasın" şeklinde konuştu.

Yunanistan, IMF'ye 5 Haziran'da ödemesi gereken 300 milyon euroyu ödememiş ve bu ay içerisindeki toplam 1,6 milyar euroluk borcunu 30 Haziran'da tek seferde ödemeyi planladığını açıklamıştı.

Yunan Halkı Tsipras Hükümetini Sorguluyor

Yunanistan’ın ekonomik krizden çıkmak için uluslararası kreditörlerle Brüksel’de görüştüğü sırada başkent Atina’da protesto yürüyüşü yapıldı.

Kemer sıkma önlemlerine karşı olan yüzlerce kişi Tsipras hükümetinin seçilmeden önce verdiği vaatleri yerine getirmesini istiyor: “Bu protesto bütün yeni kemer sıkma önlemlerine karşı mücadelede kararlı olduğumuz mesajını yönetime iletiyor.”

Euronews muhabiri, kemer sıkma önlemleri karşıtı gösterilerin merkezi haline gelen Atina’dan; “Tsipras’ın sol hükümetine karşı sayısız gösteri yapılsa da kendisi seçmenler arasında popülaritesini muhafaza ediyor. Ancak uluslararası kreditörlerle yapılacak yeni anlaşmayla bunun devam edip etmeyeceği merak ediliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Euronews ve Sputnik

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir