Görüş Bildir
Haberler
AB'de 100 Euroya Doldurulan Sepete Biz 629 Lira Veriyoruz

AB'de 100 Euroya Doldurulan Sepete Biz 629 Lira Veriyoruz

Türkiye'nin satın alma gücü 62 birim ile AB ortalamasının yüzde 38 altında kaldı. Satın alma gücü en yüksek ülke Lüksemburg, en düşük ülke ise Arnavutluk oldu. Verilere göre AB'de 100 euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepeti Türkiye'de 38 euroya yani bugün itibarıyla 629 liraya satın alınabiliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türkiye'nin, 'Satınalma Gücü Paritesi'ne (SGP) göre kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) endeks değeri, geçen yıl için 62 olarak tespit edildi.

Türkiye İstatistik Kurumu, 2020 yılına ilişkin 'Satınalma Gücü Paritesi' verilerini açıkladı.

Dünya'nın haberine göre, Avrupa Birliği İstatistik Ofisi tarafından ilan edilen SGP'ye göre kişi başına GSYH endeks değeri, 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi için ortalama 100 birim iken Türkiye için 62 birim oldu ve AB ortalamasının yüzde 38 altında kaldı.

Karşılaştırmalarda, 27 AB üyesi ülke, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 5 aday ülke (Türkiye, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk), 1 potansiyel aday ülke (Bosna-Hersek) ve Birleşik Krallık kapsandı.

Söz konusu 37 ülke arasında SGP'ye göre kişi başına GSYH endeksi en yüksek ülke 263 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 30 ile Arnavutluk olarak dikkati çekti. Kişi başına GSYH endeksinde Lüksemburg AB ortalamasının yüzde 163 üzerinde, Arnavutluk yüzde 70 altında değere sahip oldu.

AB'de fiili tüketim değeri en yüksek ülke Lüksemburg, en düşük ülke Arnavutluk oldu

AB'de fiili tüketim değeri en yüksek ülke Lüksemburg, en düşük ülke Arnavutluk oldu

Kişi başına fiili bireysel tüketim düzeyi 27 AB ülkesi ortalaması 100 iken Türkiye için 68 oldu ve AB ortalamasının yüzde 32 altında kaldı.

Karşılaştırmalarda yer alan 37 ülke arasında kişi başına fiili bireysel tüketim değeri en yüksek ülke 145 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 39 ile Arnavutluk olarak kayıtlara geçti.

Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin karşılaştırılmasında kişi başına GSYH temel alınırken tüketicilerin göreli refah düzeylerinin karşılaştırılmasında kişi başına fiili bireysel tüketim endeksleri daha uygun bir gösterge olarak kabul ediliyor. Fiili bireysel tüketim, tüketicilerin satın aldığı mal ve hizmetlere ek olarak devlet veya kar amacı olmayan kuruluşlar tarafından sağlanan eğitim, sağlık gibi hizmetleri de kapsıyor.

Türkiye'nin fiili bireysel tüketime ilişkin fiyat düzeyi endeksi, 2020 yılı sonuçlarına göre 38 oldu. Bu değer, AB ülkeleri genelinde 100 euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin Türkiye'de 38 euro karşılığı Türk lirası ile satın alınabileceğini gösteriyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
27
13
8
5
5
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

hmmm ..demek ki avrupa bizi gerçekten kıskanıyormuş ya lan...vay amk.. :)))

Sevecenito

o kadar veriyorsak yine iyi, bence veriyoruz bi 1300 1400 filan. Ha onlar et koyuyor biz nohut koyuyoruz diyosan olur. çünkü etin kilosu olmuş 150 lira

Umay Elgün

Eşitsizlik en iyi bu videoda anlatılmış https://ay.live/Oo99