Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

8 Farklı Coğrafya, 8 Farklı Vokal: Müzikle Ufak Bir Dünya Turu

 > 
79PAYLAŞIM
8 Farklı Coğrafya, 8 Farklı Vokal: Müzikle Ufak Bir Dünya Turu

Bu galeriye belki işyerinde çok yoğun olduğunuz bir anda rastlayacaksınız, belki de evinizde bomboş bir şekilde internette turlarken. Her nerede ve ne yapıyor olursanız olun, eğer üzerinde yaşadığımız gezegenin zenginliğine, kucaklayıcılığına gerçekten inanıyorsanız, Dünya'mızı paylaştığımız bambaşka kültürleri hissetmek istiyorsanız; işi gücü bırakın ve sadece kendinizi buradaki tınılara teslim edin. Çünkü vokalleri dünyanın çeşitli yerlerinden olan bu sekiz parça, sizi olduğunuz yerde bambaşka coğrafyalara götürecek ve oturduğunuz yerde bir dünya turu yapmış olacaksınız. Hazırsanız, tura başlamanın şimdi tam sırası.

1. Homayoun Shajarian - Dar Hesar-e Shab (İran)

Listemizdeki ilk parça İranlı klasik müzik şarkıcısı Hümayun Şeceryan'ın seslendirdiği Dar Hesar-e Shab. Türkçeye "Gecenin tutsaklığında" olarak çevirebiliriz. 39 yaşındaki Hümayun Şeceryan, ülkesinde iyi bilinen bir klasik ve etnik müzik sanatçısı olduğu gibi, kemane ve davul gibi enstrümanları da maharetle çalabilmekte. Dinlerken sizi ismi gibi "gecenin tutsağı" hissine sürükleyen, mükemmel bir parça.

2. Boubacar Traoré - Horonia (Mali)

İkinci parçamız, Malili sanatçı Boubacar Traore'den. Ülkesinde Kar Kar lakabıyla da anılan ve bir hayli sevilen sanatçı, Mali'de adeta bir süperstar olmasına rağmen uzun süre fakir bir yaşam sürmüş ve ek işler yapmak durumunda kalmış. Horonia, Sahraaltı Afrika'sının sempatik tınılarına sahip tatlı bir ezgi.

3. Alan Dawa Dolma - River of No Return (Çin)

Bu parçamız ise bir soundtrack parçası. John Woo'nun Kızıl Uçurum filminde kullanılan şarkı, Marilyn Monroe'nun meşhur şarkısıyla aynı ismi taşısa da aslında bambaşka ezgilere sahip. Tibetli Alan'ın vokalliğini yaptığı, Japon Taro Iwashiro'nun düzenlediği şarkı, dinledikçe sizi Uzakdoğu'nun sakin ve nefes kesici doğallığına götürüyor. Dip not olarak belirtelim, vokalist Alan Japonya'da hatırı sayılır hayran kitlesine sahip.

4. Yat-Kha - Kaa-Khem (Tuva, Sibirya)

Mevcut parçamız Kaa-Khem, bizim köklerimizi taşıyor aslına bakarsanız. Rusya'ya bağlı özerk Tuva Cumhuriyeti, Yat-Kha grubu ve Albert Kuvezin sayesinde milli müzikleri olan kargyraa'yı dünyaya tanıtıyor yavaş yavaş. Gırtlaktan çıkarılan seslere dayalı bir müzik türü olan kargyraa, ilk duyduğunuzda size biraz tuhaf gelse de müziğin ritmi ve arka fondaki dinginlikle sizi Sibirya'ya doğru götüreceğinden emin olabilirsiniz. Bu arada unutmadan Tuvaların Türk halklarından biri olduğunu belirtelim.

5. Dennis Kamakahi - Wahine 'Ilikea (Hawaii)

Biraz da Polinezya taraflarına gidelim. Tam ismiyle Dennis David Kahekilimamaoikalanikeha Kamakahi, Grammy ödüllü Hawaiili bir etnik müzik sanatçısı. Hawaiililer için önemi büyük olan sanatçı, 2014 yılında vefat etti. Aynı zamanda rahiplik de yapmış Dennis Kamakahi'nin onlarca eserinin arasından Wahine Ilikea, bizi tropikal dünyaya götüren ve okyanus ötesinden geldiğini hissettiren, rahatlatıcı bir parça. Türkçeye "Derisi Soyulmuş Dört Kadın" olarak çevirebiliriz.

6. Jaime Guardia - Madrecita Linda (Peru)

Listedeki bir diğer parçamız And Dağları eteklerinden. Peru'nun Ayacucho şehrinde doğmuş ve o yöre müziğinin üstadı olarak kabul edilen Jaime Guardia, elinde Peru'ya özgü tatlı charango'suyla bize latin ve yerli müziğin karışımıyla oluşan güzel bir tını sunuyor. Play tuşuna basın ve kendinizi And Dağları'nda hissedin.

7. Clannad - I Will Find You (İrlanda)

Sıradaki parçamız tanıdık gelebilir. Grammy ödüllü İrlandalı grup Clannad'ın bu parçası, Son Mohikan filminin en dokunaklı sahnelerinden birinde kullanılmıştı hatırlayacaksınız (sahneyi söyleyip spoiler vermek istemiyoruz). Clannad'ın vokalisti ve listedeki en bilinen sanatçı konumundaki Maire Brennan, çalkantılı günlerden sonra günümüzde mutlu bir aile yaşantısı sürmekte. İyiki bize böyle bir parça armağan etmişler diyoruz ve sizi İrlanda'nın uçsuz bucaksız ormanlarına ve etkileyici falezlerine yolcu ediyoruz.

8. Sabahat Akkiraz & Orient Expression - Nokta (Türkiye)

Listemizdeki son eser de bizim ülkemizden. Etnik müziğimizi dünyaya duyuran Sabahat Akkiraz, Orient Expressions grubuyla ortak çıkardığı Külliyat albümünde harikalar yaratmış durumda. Nokta ise bu albümün belki de en tüyler ürperten parçası. Bu Akkiraz şaheserini tekrar tekrar dinlemenizi tavsiye ediyor, başka dünya turlarında görüşmek üzere diyoruz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gbaykus

Hoş ama çok eksik ...

prometheus1

Boubacar Traoré'yi sever sayarız ama bir Ali Farka Toure değildir!

Görüş Bildir