Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

72. Yaş Gününde Rock Dünyasının En Büyük Seslerinden Freddie Mercury Hakkında Daha Önce Duymadığınız 15 Bilgi

1.2bPAYLAŞIM

Bugün rock müzik tarihinde büyük izler bırakmış, güçlü sesi, renkli karakteri ve unutulmaz sahne performansı ile gönüllere taht kurmuş olan Queen grubunun solisti Freddie Mercury'nin 72. doğum günü. 1991 yılında 45 yaşındayken ansızın aramızdan ayrılmış olsa da, 27 yıl sonra hâlâ müzikseverlerin içinde bir efsane olarak yaşamaya devam ediyor. "Bohemian Rhapsody",  "We Will Rock You", "Under Pressure", "We are the Champions", "Living On My Own" gibi hitleriyle akıllara kazınmış olan efsane hakkında bilinmeyen 15 bilgiyi sizinle paylaştık.

1. Asıl adı Farrokh Bulsara olan yıldız, küçüklük yıllarını Zanzibar'da geçirmiş; ardından eğitim için Hindistan'a gitmiştir.

2. 1974'te Avustralya'da verdikleri konserde seyirci, Avustralyalı grupları sahnede istemiş; Freddie Mercury onlara "Sonraki gelişimizde dünyadaki en iyi grup olacağız" demiştir. 1976 yılında tekrar Avustralya'ya geldiklerinde Queen tüm listelerde ilk sıradadır.

3. Dişlek olan Mercury, sesini etkilemesinden korktuğu için tedavi olmak istememiştir.

4. Bohemian Rhapsody'nin akapella kısmındaki tüm sesler Freddie Mercury'ye aittir. 5 farklı tondan kayıt vererek bu muhteşem girişi yaratmıştır.

5. 1970'lerde bir konserde kendisine "İğrençsin" diye bağıran bir seyirciyi bulup spot ışıklarını ona tutturmuş ve "Bir daha söylesene tatlım!" diye yanıtlamıştır.

6. 80'lerin başında 3 parça için Michael Jackson ile bir araya gelen Freddie Mercury, Jackson'ın stüdyoya evcil lamasını getirmek istemesi üzerine kaydı iptal etmiştir.

7. Mercury, Prenses Diana'yı bir gay bara sokmak için onu erkek bir model gibi giydirmiştir.

8. Kedilerini çok seven Freddie Mercury, 1985'te çıkardığı "Mr. Bad Guy" albümünü kedilerine ve tüm kediseverlere ithaf etmiştir.

9. Mayıs 1991'de Mother Love şarkısının son bölümünün kaydı sırasında yorulan yıldıza grubun gitaristi Brian May dinlenmesini, sonra devam edeceklerini söylemiştir. Ancak Mercury, stüdyoya bir daha asla geri dönemeyecektir.

10. Ölümünden önceki aylarda grubunun ondan sonra tamamlaması için pek çok vokal kaydı yapmıştır.

11. Son isteği, Bohemian Rhapsody'nin yeninden yayınlanması ve kazanılan paranın AİDS'in tedavisi için çalışan hayır kurumlarına bağışlanması olmuştur. Şarkı yeniden yayınlandığında ikinci kez listelerde 1 numaraya çıkmış ve 5 hafta kalmıştır.

12. Sanat okuluna giden ve grafik tasarım alanında diploması olan Mercury, Queen'in logosunu tasarlamıştır.

13. Wembley konserinde, "Bu gitar çalmak istediğim akorları bilmiyor, sadece üç tanesini çalıyor." demiştir. Piyano konusundaki yeteneğini bildiğimiz yıldız, sahnede gitarı pek eline almayı sevmiyordu.

14. Sahnede yaptıklarından çok etkilendiği Jimi Hendrix'i idolü olarak gördüğünü, onun yerini kimsenin dolduramayacağını söylemiştir.

15. Axl Rose'dan Lady Gaga'ya pek çok sanatçıya ilham olan rock müziğin efsane ismini özlemle anıyoruz!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sowhat

Freddie Mercury 55 yaşında değil 45 yaşında aramızdan ayrılmıştır.

suspicious

2 yaşında oğlumun en sevdiği şarkıcıdır kendileri.

elif-uvak

bohemıan rhapsody çıksada izlesek sabırsızlıkla bekliyorum

havucunamnam

FREDDIE MERCURY rock'ın en muhteşem sese sahip olan kraliçesidir. Quenn'in wembley konseri bana göre tüm zamanların en iyi konseridir. Defalarca izlenmesi gerekir. Mercury'nin idol olarak gördüğü JİMİ HENDRIX bu dünyanın değil, tüm kainatın en büyük gitaristidir.Freddie Mercury, Jimi Hendrix,John Lennon, Elvis Presley, Michael Jackson, Jim Morrison, Syd Barret, Kurt Cobain gibi efsaneler asla ölmez.

tugce-kutlu2

Kral <3

Görüş Bildir