Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

60 Yılı Aşkın Süredir Karnında Taşlaşmış Bir Fetüs Taşıyan Yaşlı Kadın

 > 
46PAYLAŞIM

Hiç farkında olmadan 60 yıl boyunca fetüsü karnında taşımış yaşlı kadın.

Kaynak: http://www.buzzfeed.com/javiermoreno/thi...

Şili La Boca'lı, 91 yaşındaki bu kadının adı Estela Menendez. Yıllardır karnında şişlik olmasına rağmen, bir sıkıntı olabileceğini düşünmemiş.

Eklem iltihabı rahatsızlığı olan Menendez, son kontrolünde röntgen çektirmeye karar vermiş. Doktorlar kitleyi bulmuş ve ciddi bir sıkıntı olduğunu düşünmüşler.

''Doktorlar bir tümörüm olduğunu ve ameliyat olmam gerektiğini söyledi.'' diyor Menendez.

Başka bir X-ray taramasından sonra, doktorlar bu kitlenin tümör değil bir fetüs olduğunu fark etmiş ve 60 yıldan fazla bir süredir, kadının rahminde fetüs bulunduğunu anlamışlar.

Tıp literatüründe nadiren karşılaşılan bu durumun adı lithopedion (taş bebek). Hamilelik sırasında fetüs ölüyor ve kireçleşiyor, çok büyük olduğu için de vücut tarafından absorbe edilemiyor. Kireçlenme sonrasında ise anne için herhangi bir risk taşımıyor.

Bu durum, Melendez'in 74 yıllık kocası Manuel Gonzalez'in ölümünden birkaç ay sonra ortaya çıkıyor. Yaşlı kadın, çocuk sahibi olamamanın çiftin en büyük üzüntüsü olduğunu söylüyor.

Doktorlara göre, fetüs kireçleştiği için Menendez açısından bir risk doğurmuyor, kadının yaşı da ilerlemiş olduğundan ameliyatın tehlikeli olduğunu düşünüyorlar. Bu yüzden fetüs alınmıyor.

Yaşlı kadın kitlenin zaman zaman ağrı yaptığını; ancak çocuk sahibi olamamanın canını daha çok yaktığını söylüyor: ''Çocuğumuz olmadığı için eşimle birlikte her gün kahrolduk, çok acı çektik.''

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alper-rakici

"Andolsun biz insanı çamurdan (süzülmüş) bir hülasadan yarattık. Sonra onu (Hz. Âdem`in nesli olan) insanı sarp ve metin bir karargahta (rahimde) bir nutfe (zigot) yaptık. Sonra o nutfeyi alaka (yapışan şey) hâline getirdik, derken o alakayı mudga (bir çiğnem et) yaptık, o bir çiğnem eti kemik(lere) çevirdik (ve) o kemiklere de et (kaslar) giydirdik. Sonra onu başka yaratılışla inşa ettik (can verdik, konuşma verdik)..." (Mü`minun, 23/12-14).

esin-batum

Bende mi sorun var bilmiyorum ama ille kendi çocuğumu doğurayım kafasındaki kadınları anlamıyorum.O kadar istekliysen e durumunda varsa annesi babası olmayan milyonlarca kimsesiz çocuk var birini evlat edin sen de mutlu ol o da mutlu olsun.

Gizli Kullanıcı

yazık ya :(

miss-simpson

doğsaydı 60 yaşında olurdu bee :(

sevimsiz-kedi-yavrusu

Seni doğuracağıma taş doğursaydım diyen teyzenin duası mı kabul oldu acaba..

Görüş Bildir