Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

40. Yılında Hala İzleyicileri Etkileyen Taksi Şoförü Filmi Hakkında Az Bilinen 13 Gerçek

 > 
56PAYLAŞIM

1. Robert De Niro role hazırlanmak için ayda on beş gün taksi şoförlüğü yapmış. Geri kalan zamanda da psikolojik sorunları incelemiştir.

2. Senarist Paul Schrader filmi on günde yazmış. Motivasyon ve karakterle özdeşleşmek için çalışma masasında silah bulundurmuştur.

3. De Niro film için 35 bin dolarlık sözleşme imzalamış ancak çekimler esnasında yetenekli oyuncu Baba filmindeki performansıyla Oscar kazandığı için yapımcı ücretin yükseleceğinden korkmuş ancak De Niro zam istememiştir.

4. Sinema tarihinin en ünlü film müziği yapımcılarından Bernard Herrmann film tamamlandıktan kısa bir süre sonra vefat etmiştir.

5. Jodie Foster'ın yerine bazı açık sahnelerde ablası oynamış. Film çekilirken 12 yaşında olan ünlü oyuncu filmin yaş sınırından ötürü sinemaya alınmamıştır.

6. Filmin efsaneleşmiş ayna sahnesini De Niro doğaçlama oynamıştır. Replikler senaryoda yazmamaktadır.

7. Yönetmen Martin Scorsese başrol teklifini ilk olarak Dustin Hoffman'a götürmüş. Ünlü aktör rolü çılgınca bulduğu için reddetmiş ama daha sonra pişman olmuştur.

8. Yolcu rolünü oynayacak aktör başka bir film setinde yaralanınca bu rolü yönetmen Martin Scorsese kendisi oynamıştır.

9. De Niro'nun giydiği parka zamanında Amerikan ordusu için özel olarak üretilen M65 Field'dır.

10. Harvey Keitel rolü için gerçek kadın tacirleriyle prova yapmıştır.

11. Filmdeki üç kötü karakter orijinal senaryoda siyahidir. Yönetmen bunun ırkçılık olarak algılanabileceğini düşündüğü için kötü adamları beyaz yapmıştır.

12. Film senaristin yaşamıyla benzerlikler göstermektedir. Senarist Paul Schrader da ordudan kovulmuş, aylarca kimseyle konuşmayıp aracından çıkmamış, hatta taksi şoförlüğü yapmayı düşünmüştür.

13. Filmde dikkat çeken çöp yığınları "gerçekçi" bulunduğu için eleştirmenler tarafından beğenilmişti. Halbuki o dönem temizlik işçileri greve gitmişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
literarystraydog

hayatımda izlediğim en güzel filmlerden biriydi

no-shame

Vietnam savaşından dönen Travis'in odasında asılı duran Vietcong bayrağı da unutulmamalı. O bayrak filmin başlarında 1 kez de olsa gözükmüştür.

sarkoylumetalci

beyler.. kaliteli paylaşımlar bunlar.

benjaminbreeg

psikopat gibi psikopat

furkan-merakli

De niro 72 yaşına gelmiş. Dünya gerçekten şaşırtıcı...

Görüş Bildir