4 Milyar İnsanın Hala İnterneti Yok

 > -

Birleşmiş Milletler Genişbant Komisyonu, yeni bir rapor yayınlayarak dünya nüfusunun yüzde 57’sinin – yani yaklaşık 4,2 milyar insanın 2015 yılının sonunda hala internet erişiminden mahrum olacağını ortaya koydu.

İnternet erişiminin yüksek veya düşük olmasının en büyük etkenlerinden bir tanesi şüphesiz coğrafi konum. Gelişmiş ülkelerde nüfusun yüzde 80’inden fazlası internet erişimine sahipken, bu oran dünyanın en fakir ülkelerinde yüzde 6,7’ye kadar iniyor. Bu rakamlar göz önüne aldındığın Genişbant Komisyonunun 2015 yılının sonuna kadar hedeflediği dünya genelinde yüzde 60’lık internet penetrasyonu hedefi oldukça uzakta kalıyor ve bu hedefe en erken 2021 yılında ulaşılabileceği düşünülüyor.

İnternet erişimi oranının artışında ise mobil internet büyük rol oynuyor. 2020 yılına kadar mobil internet aboneliklerinin mobil telefon abonelikleri sayısına yaklaşacağı öngörülüyor. Mobil internetin altyapı kurulum kolaylığının kablolu altyapıdan daha kolay olması da gelecekte mobil internetin öneminin daha da artabileceğini gösteriyor. Elbette gelişen teknolojilerin de bu öneme katkı yapacağı kesin, zira Google, Facebook ve pek çok teknoloji şirketi mobil interneti tüm dünyaya ulaştırmak için Loon ve İnternet Drone’u gibi projeler yürütüyorlar.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir