28 Gecede 7 Bin Kişiyi Gözünü Kırpmadan Öldüren, Stalin'in İşkence Makinesi Vasily Mikhailovich Blokhin

-
Abone ol

Stalin’in titizlikle seçtiği ve karanlık işleri için maşa olarak kullandığı, Stalin rejiminin baş infazcısı Vasily Mikhailovich Blokhin ardında on binlerce ceset bıraktı. Üstelik karşılığında Liyakat Nişanı ile ödüllendirilerek…

Karanlık bir dönemin en önemli aktörlerinden olan Sovyet generali Blokhin'in, bizi insanlığımızdan bir kere daha utandıran toplu katliamlarına dair en çarpıcı detaylara bir göz atalım.

Rusya’nın bir köyünde, mütevazı bir ailenin ferdiyken kendini bir anda savaşın ortasında bulan Blokhin, I. Dünya Savaşı sırasında Çarlık ordusuna katıldı.

Ordudaki hizmetlerinin ardından ise Sovyetler Birliği’nin ilk istihbarat teşkilatı olan ÇEKA’ya dahil oldu. Sert mizacı ve karanlık işlere olan yatkınlığı ile kısa zamanda ‘işe yarar’ bir asker olduğunu herkese kanıtlamıştı Blokhin…

İşkence, suikast ve infazlarda oldukça etkili bir isim haline gelen Blokhin, Stalin’in de dikkatini çekmeyi başarmıştı.

Gizli işlerde Stalin’in gözdesi haline geldikten sonra, terfi ettirilip İçişleri Halk Komiserliği’nin üst düzey yetkililerinden biri oldu. Blokhin’in karargâhı Moskova’daki Lubyanka Cezaevi’nde bulunuyordu. Burası, gerçek görevini kayıt dışı olarak gerçekleştirebilmesi için ideal bir yerdi.

Sıradan infazlara karışmayan Blokhin, üst düzey yetkililerin infazlarını ise bizzat gerçekleştiriyordu. Blokhin'in en dikkat çeken eylemi ise Katyn Ormanı Katliamı idi.

Ostaşkov Subay Kampı'ndaki 7 bin Polonyalı subay, birbiri ardına öldürülmüş ve infazlar 28 gecede tamamlanmıştı. Önce üstünkörü bir şekilde kimlik kontrolüne giren subaylar, ardından ‘Leninist oda’ adı verilen infaz odasına getiriliyorlardı.

Oda ses geçirmeyecek şekilde yapılmış ve duvarlar kırmızıya boyanmıştı. İçerde yanızca mahkûmun sırtını dayaması için bir kütük bulunuyordu.

Blokhin, infaz sırasında üniformasına kan sıçramaması için deri bir kasap önlüğü, dirseklerine kadar gelen eldivenler ve şapka giyiyordu. İnfaz içinse Alman yapımı bir tabanca kullanıyordu. Bunun sebebi, yakalanma durumunda infazların Sovyetler tarafından gerçekleştirildiğini inkâr etmekti.

Bir gecede 300 infaz yapılması planlanırken bu sayı Blokhin tarafından 250’ye düşürüldü. İnfazların karanlık basınca yapılması daha uygun görülmüştü.

Karanlık çöker çökmez işe koyulan Blokhin, şafak sökene kadar subayları öldürmeye devam ediyordu. Kafalarına sıktığı tek kurşun ile subayları ölüme yollayan Blokhin'in ardında bıraktığı kan ve cesetleri temizleme görevi ise emrindeki askerlere aitti. Subayların cesetleri üst üste kamyonlara yığılıp iki gecede bir Mednoye adı verilen yerde buldozerlerle kazılmış çukurlara atılıyordu.

Blokhin'in subayları öldürmesi yaklaşık üç dakikasını alıyordu. Gerçi bir insanın canını almak için değil üç dakika, üç asır geçse fark eder mi... İşin sonu her türlü katliama çıkıyor.

İnsanları katletmeyi bir marifet olarak gördüğünden midir bilinmez, infazların üstüne emrindeki diğer askerlere votka ikram ediyordu. Stalin tarafından Liyakat Nişanı ve Kızıl Bayrak Nişanı'na layık görülen Blokhin'e 'üstün hizmetleri' için bir de aylık ikramiye bağlanmıştı. Yalnızca 28 gecede 7 bin kişiyi katlettiği için adını tarihe kazıdığı muhakkak...

Her ne kadar Stalin'in göz bebeği olsa da, onun ölümüyle birlikte Blokhin'in yıldızı da sönüverdi.

Önce zorla emekli edildi, ardından rütbeleri elinden alındı. Söylentilere göre, yaşadıkları yüzünden bunalıma giren ve alkol batağına saplanan Blokhin, 1955'te intihar etti ve kendi yaşamına dahi bizzat kendi elleriyle son verdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bisiktirol

Onediodan bi ahmaklık daha diyecegim ama mesele ahmaklık durumunu aşalı o kadar oluyor ki adama sorarlar kaynagın ne nerden öğrendin bunları paylaş bizde araştıralım diye ama elbette ki bu soruya cevap gelmez. Çünkü saçma sapan bir iki sitede okudugunu bilgi diye getirip buraya yazar sonra da layk kasar onla da tatmin olur. Bi düşün artık insanların yakasından gidin ne bileyim bokunuzda boncuk arayın en azından daha faydalı olursunuz böyle saçma sapan şeyler yazacagınıza

ogun-dadas

Onedio editörü ''TARİH UZMANI'' arkadaşımızın bol keseden salladığı bir içerik daha. Katyn katliamı Nazi propagandasının Polonya halkını Kızıl Ordu'ya düşman etmek için çıkardığı bir yalan. Katyn Katliamı gerçektir ama Sovyetler değil Naziler katliamı gerçekleştirmiştir.

ergun-kilincarslan

İyi incele katyn katliamından on yıllar sonra kgb açıklama yaptı naziler yada kızıl ordu taraf tutulacak yapılar değil.

enes-ilhan4

heil hitler

reshontheway

Polonya halkının Almanlar ve Ruslardan çektiği kadar hiçbir toplum başka bir ırktan çekmemiştir.

nomadsoul

Macarları da ekleyebilirsin.

reshontheway

doğrudur ama resmi rakamlarda var. Ülkenin %60ı katledildi. üstüne varşovada mesela 1 tek ev kalmamış ayakta. Gördüğüm fotoğraflar akıl almazdı

shiroshinju

28 gecede 7 bin insan,adama az daha imkan verseymişler dünya nüfusunu 1 ayda yarıya indirirmiş.Nasıl bir psikopatlıkdır bu,hiç mi vicdan azabı çekmemiş.Şeytanın ruh eşi olmuş,keşke acı çektirerek öldürselermiş.

Görüş Bildir