21 Milyon Çocuk Savaş Mağduru

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Gürcan Öztürk / AFP

UNICEF'in "Cepheler arasındaki çocuklar" adlı 2015 yılı raporuna göre dünya çapında çocuklara karşı işlenen suçlar korkunç bir düzeye ulaştı. UNICEF çocukları korumak için daha fazla çaba harcanması çağrısında bulundu.

Öldürülen, sakat bırakılan, kaçırılan, köle olarak kullanılan, yerinden yurdundan edilen çocuklar… 

Yaklaşık 21 milyon çocuk Suriye, Irak, Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Yemen'de savaşın ve çatışmaların pençesinde yaşam mücadelesi veriyor. IŞİD ve Boko Haram gibi terör örgütleri uluslararası toplumun dikkatini çekmek için insan hakları prensiplerini sürekli ve bilinçli olarak çiğniyor.

UNICEF International'dan Ted Chaiban "2014'te dünya çapında milyonlarca çocuk ve bu çocukların aileleri şiddete uğradı. Çocuklar yataklarında, okullarında bombalara maruz kaldı, kaçırıldı, öldürüldü, cinsel istismara uğradı ve yaşlarına bakılmaksızın askere alındı" diyor.

230 milyon çocuk çatışmaların gölgesinde büyüyor

AP

UNICEF'in 2015 raporuna göre dünya çapında her on çocuktan biri silahlı çatışmalara sahne olan bir bölgede yaşıyor. Yani buna göre yaklaşık 230 milyon çocuk silahlı çatışmaların yaşandığı bir bölgede büyüyor. Bu yüzden UNICEF'in bu yılki raporu da "Cepheler arasındaki çocuklar" adını taşıyor. 270 sayfalık raporda güvensizlik, nefret ve şiddetin çocukları nasıl olumsuz etkilediği detaylı şekilde ele alınıyor.

3 milyar dolar gerekiyor

Bülent Kılıç / AFP

Rapora göre, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana hiç bu kadar çok çocuk başka ülkelere sığınmak zorunda kalmamıştı. Şimdiye kadar UNICEF çatışma bölgeleri için hiç bu kadar para yardımında bulunulması çağrısı yapmamıştı. Yardım için ihtiyaç duyulan 3 milyar doların üçte ikisinin diğer ülkelerden, geri kalanının ise bağışçılardan sağlanması hedefleniyor.

DW

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

IŞİDIrakSavaşSuriyeTerör
Görüş Bildir