Görüş Bildir
Haberler
2022 Bedelli Askerlik Yerleri Açıklandı mı? Başvuru Sonuçları, Şubat Ayı Askerlik Yerleri Belli Oldu mu?

2022 Bedelli Askerlik Yerleri Açıklandı mı? Başvuru Sonuçları, Şubat Ayı Askerlik Yerleri Belli Oldu mu?

Vatani görevlerini yapmak için bekleyen asker adaylarının gündeminde 2022 celp dönemi tarihleri yer alıyor. Gerekli başvuruları tamamlayan çok sayıda genç tarafından bedelli askerlik sonuçları için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Adaylar, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından açıklanması beklenen bedelli askerlik yerleri ile ilgili yeni gelişmeler hakkında ' Bedelli askerlik yerleri ne zaman açıklanacak? Şubat celp dönemi 2022 ne zaman açıklanacak? Şubat 2022 bedelli askerlik sevk yerleri belli oldu mu?' sorularının yanıtlarını arıyor. İşte  2022 celp dönemi tarihi hakkında tüm detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Bedelli askerlik görevini yedek astsubay aday adayı ile yedek subay aday adayı ya da erbaş/er statüsünde yapacak olan vatandaşların gündeminde celp dönemi var. Askerlik yeri sorgulaması yapacak gençler MSB tarafından yapılacak resmi açıklamanın ardından e-Devlet üzerinden sorgulayabilecek. Peki, askerlik yerleri ne zaman açıklanacak?

Yoklamasını yaptırdıkları halde askerlik hizmeti tercihi ile celp tercihini yapmayanlar mevcut bilgilerine ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacına göre sınıflandırma işlemine tabi tutulacak.

2022 Bedelli Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

2022 Bedelli Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

2022 Bedelli askerlik yerleri henüz açıklanmadı. Milli Savunma Bakanlığı'nın duyurusuna göre 2022 bedelli askerlik yerleri 28 Ocak 2022 tarihinde e-devlet üzerinden açıklanacak. Sonuçlara 'bedelli sınıflandırma sonuç sorgulaması' bölümünden ulaşılabilir. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmayacak.

2022 Bedelli Askerlik Celp ve Sevk Dönemi

2022 Bedelli Askerlik Celp ve Sevk Dönemi

1. Bedelli askerlikten yararlandırılacak yükümlü sayıları Genelkurmay Başkanlığı ile koordine edilerek Milli Savunma Bakanlığınca tespit edilir. Bunların temel askerliklerini yapacakları birlikleri ile bu birliklerin kontenjanları Genelkurmay Başkanlığınca 31 Aralık tarihine kadar Milli Savunma Bakanlığına bildirilir.

2. İstekli sayısının bedelli askerlikten yararlandırılacak yükümlü sayısından fazla olması halinde yararlandırılacak olanlar Milli Savunma Bakanlığınca belirlenen tarihlerde sınıflandırma kurulunca kura çekimi ve sınıflandırma işlemleri bir sonraki yılın ocak ayı içerisinde belirlenir. İstekli sayısının bedelli askerlikten yararlandırılacak yükümlü sayısından az olması halinde kuraya tabi tutulmaksızın tüm istekliler bedelli askerlik hizmetinden yararlandırılır.

3. Yükümlülerin kuvvet komutanlıklarına tahsisi, sınıflandırılması ve temel askerlik eğitimini alacakları birlik komutanlıklarına dağıtımı, kuraya tabi tutma işlemleri sınıflandırma kurulunca yapılır.

4. Yükümlülerin bedelli askerlikle ilgili celp ve sevk dönemi değişiklik talepleri, o yıl içerisindeki başka bir celp döneminde temel askerlik eğitimini tamamlamak istemesi şartıyla Askeralma Genel Müdürlüğünce değerlendirilir.

5. Bedelli askerlik hizmetinden yararlanma hakkı elde edenlerin Askeralma Yönetmeliğinin 59’uncu maddesinde belirtilen mazeret halleri;

a. Kendisinin tutukluluğu veya hükümlülüğü,

b. Kendisinin herhangi bir sağlık kurumu raporuyla belgelendirilmiş istirahat gerektiren hastalığı,

c. Eşi veya ikinci derece dahil kan/kayın hısımlarından birinin sağlık kurumu heyet raporuyla belgelendirilmiş hayati tehlike içinde olduklarını gösteren hastalığı,

ç. Sevkten önce veya sonraki on beş gün içinde eşinin veya ikinci derece dahil kan/kayın hısımlarının ölümü,

d. Sevkten önceki veya sonraki on beş gün içinde kendisi veya ikinci derece dahil kan/kayın hısımlarından birinin evlenmesi,

e. Sevkten önceki veya sonraki iki ay içerisinde çocuğunun doğması halleri hariç ertelemeleri yapılmaz.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın