Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

200.000 Yıllık İnsan Evriminin En Acayip Detaylarından Biri: Palmaris Longus

3.9bPAYLAŞIM

Ön kolumuzdan bir kas olan palmaris longus, ağaçlara tırmanan atalarımızdan bize yadigar.

Tabii hepimize değil...

Öncelikle kollarınızı avuçlarınız yukarı bakacak şekilde bir zemine koymanızı rica edelim...

Daha sonra yumruk yapabilirsiniz veya...

Baş parmağınızla serçe parmağınızı ya da yüzük parmağınızı birbirine dokundurabilirsiniz.

Bu hareketlerden birini veya her ikisini de denedikten sonra...

Bileğinizin iç tarafında çıkıntı şeklinde gördüğünüz şey palmaris longus tendonunuzdur.

Ancak bu tendonu görmeyebilirsiniz de...

Çünkü insanların %10-15'inde bu tendon görülmüyor.

Siz yine de her iki kolunuzda da ayrı ayrı deneyin.

Birinde olup diğerinde olmayabilir...

Bu kadar uğraştık, kas var ya da yok hayatımızda ne değişti?

Aslında pek bir şey değişmedi. 🙈

Günümüzden geçmişe doğru gidersek...

Bu kasın vücudumuzdaki evrim kalıntılarından biri olduğunu rahatça görebiliriz.

Yok yok gerçekten her şeyi evrime bağlamak değil bu...

Geçmişten günümüze memeliler aleminde birçok canlı bu kasa sahip. Haliyle maymunlar, lemurlar bizden daha aktif bir şekilde ön kollarını kullanıyorlar. Modern insan (Homo sapiens sapiens) ön kolunu kullanıp ağaçtan ağaca atlamıyor tabi ki...

Peki bu kası olan kişiler daha mı güçlü?

Araştırmacılar, palmaris longus bulunan kişilerin diğerlerinden daha güçlü ya da kavrama kabiliyetinin daha iyi olduğunu düşünmüyorlar.

Hatta bu kas plastik cerrahi operasyonlarında sıklıkla kullanılıyormuş.

Doktorlar bu kası alarak operasyonlarına uygun bir şekilde kullanıyorlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mmurat

5- Meselâ bazı insanlar tek böbrekli doğar, bu böbreklerin ‘evrimsel sürece girip’ böbreklerin körleşmeye başladığı kanaatini vermez. Zîrâ böbrek hayatî bir organdır. Bazı insanlar 6 parmaklı, bazıları 4 parmaklı doğabilir, bazılarının tek baldır kemiği (fibula) yoktur. Ön kol kemiklerinden radius veya ulna kemiği olmayabilir. Kimisinde yumurtalıklar, testisler yoktur. Canlıların vücutlarında çok az da olsa bazı organ eksiklikleri görülebilir. Bunlar embriyonik gelişme sırasında geçirilen çeşitli hastalıklar veya kullanılan ilâçlarla ortaya çıkan anomalilerdir. Bu eksiklik ve anomalileri bir körelme süreci şeklinde görmek bilime ve mantığa uygun değildir.

mmurat

4- El bileğini ve eli bükmeye yardım eden kaslardan palmaris longus, eski anatomi kitaplarında “İnsanların % 15’inde yoktur.” denmesine rağmen, Sebastin ve arkadaşlarının 329 Çinli üzerinde yapmış olduğu çalışmada, tek taraflı palmaris longus’un yokluğu % 3,3; çift taraflı eksikliği ise % 1,2 bulunmuştur. Genel bulunmama nispeti % 4,6’dır. Asyalılarda, siyahlarda ve yerli nüfusta bu nispet daha azdır. Bu kasın yokluğu, kasın yok olmaya gittiğinin işaretini vermez, bunlar embriyonal gelişme esnasında iç veya dış çevre tesirlerine bağlı olarak ortaya çıkan doğum anomalileridir.

mmurat

3-Palmaris longus’un el bileğini bükme vazifesini, el bileğini ve parmakları büken diğer kaslar yapabilir. El bileğini bükme vazifesi sadece bir kasa verilmemiştir. Dışta flexör carpi radialis ve içte de flexör carpi ulnaris kasları el bileğini bükecek şekilde yaratılmıştır. Ancak elimizi sadece onlar bükseydi, avuç içi zarı gerilmeyeceği için, bükme kuvvetli ve dengeli olmayacaktı. Palmaris longus olmazsa avuç içi zarındaki koruyuculuk ve kavramadaki direnç yeterince oluşmaz. Median sinirin tam üzerinden geçirilen palmaris longus’un bir diğer vazifesi de, travmalardan median sinirin korunmasıdır. Vazifelerini yukarıda saydığımız bu iki kas, parmakların gerilmesi için destek olması yanında, el ayasında bulunan hayat çizgilerinin (palmar yaylar) oluşmasına da katılmaktadır.

mmurat

2- Herhangi bir enstrüman çalanlarda palmaris longus’un önemi çok büyüktür. Saz çalarken, tezeneyi tutarken, gitar, ud, kaval, vb. çalgıları kullanırken, el bileğini öne bükeriz (planter flexion), bir cismi kavrarken elimizi bükme ve avuç içi zarını germe işi palmaris longus ve brevis’e yaptırılmaktadır. Meselâ bir ipe tutunarak duvara tırmanırken, ipi tutma için elimizi sıktığımızda avuç içi zarının gerilmesi, bu esnada parmakları çeken tendonların gerilmesi, bu gerilme esnasında tendonların avuç içinde şişkinlik yapmaması bu iki kasın avuç içi zarını germesiyle engellenir. Bu kasların yokluğunda avuç içi zarının incelmesi ve dolayısıyla da kavrama fonksiyonunda zayıflık olur.

mmurat

Evrimciler işlevini bilmedikleri veya işlevi bilim tarafından henüz keşfedilmemiş organlar hakkında körelmiş iddiasında bulunurlar. Ön koldaki palmaris longus’u inceleyelim: M. palmaris longus dirseğin iç kısmından başlar ve 2, 3, 4 ve 5. parmakların avuç içi zarına (aponeurosis) yapışır. Palmaris longus parmak köklerine kadar avuç içi zarının devamı gibidir. Avuç içi zarına yapışan bir diğer kas da, m. palmaris brevis’tir. Bu kas da birinci parmakla avuç içi zarının bağlantısını sağlar ki, günlük hayatta binlerce defa yaptığımız, cisimleri kavramada çok önemli vazifeler üstlenir. Her iki kas da, avuç içi zarını birinci parmak ve kola doğru çekmek suretiyle, el ayasının yuvarlak bir nesneyi tutmasında gerekli olan gerginliğin sağlanmasına vesile olur.

Görüş Bildir